احتمال کاهش قیمت انواع کنجد
احتمال کاهش قیمت عمده کنجد
5 مهر 1398
تفاوت بین اسانس ، عرق گیاه و عصاره گیاه
تفاوت بین اسانس ، عرق گیاه و عصاره گیاه
7 مهر 1398

راهنمای خرید عمده ترنجبین اعلا

راهنمای خرید عمده ترنجبین چطور ترنجبین بخریم؟

آخرین بروز رسانی 6 مهر 1398 توسط تیم تحریریه گیاهینه

راهنمای خرید عمده ترنجبین :

در این مقاله بنا داریم که بعد از معرفی گیاه خارشتر و ترنجبین و خواص و کاربرد آن ها به موارد تجاری ترنجبین خواهیم پرداخت از جمله عوامل تاثیر گذار بر قیمت عمده ترنجبین و همین طور بهترین موقع خرید عمده ترنجبین چه زمانی است ؟ و یا چگونه ترنجبین با کیفیت و صادراتی را تشخیص دهیم.

ترنجبین

ترنجبین صمغ یا شیرابه برگ و ساقه گیاه خارشتر است. واژه ترنجبین معرب ترنجبین به معنای عسل تازه است  انگبین یعنی عسل و تر به معنای تازه می باشد.

بوته خاردار گیاه پربرکت خارشتر در بیابان های کم ارتفاع ایران قابلیت روییدن دارد و سبب ایجاد شغل و درآمد برای افراد محلی شده است و امروزه در کشور به شدت مورد توجه است.

بوته خار شتر در یک سال دو تا سه مرتبه می روید و از این لحاظ نقش فوق العاده ای در تامین علوفه دام ایفا می‌کند همچنین عرق حاصل از برگها و ساقه های خارشتر بسیار مفید بوده و از برگ های آن نیز روغن استحصال می‌شود که برای درمان دردهای مفصلی مفید است.

از همه مهمتر به جهت اصلاح خاک بیابان زدایی و مصرف آب کمتر کشت ترنجبین یا خارشتر در این سال‌ها در دستور کار مسئولین کشاورزی کشور قرار گرفته است.

 

گیاه خارشتر _ گیاه ترنجبین

در بیابان ها و دشت های کم ارتفاع ایران گیاهی به نام خارشتر به شکل بوته یا درختچه وجود دارد. ارتفاع آن بین ۳۰ تا ۱۰۰ سانتیمتر است که شیره سفید رنگی ترشح می کند  که به آن ترنگبین یا ترنجبین گفته می‌شود رنگ ترنجبین در مجاورت رطوبت و گرد و خاک به زردی تغییر می‌کند.

ساقه‌های خارشتر سبز رنگ هستند و خارهای پرتعداد صاف به طول ۱ تا ۶ سانتیمتر دارد بدنه خارها سبز رنگند ولی نوک آنها زرد است. کاسبرگ های آن بدون کرک می باشد ریشه ها به عمق ۵ تا ۷ متر می رود تا بتواند رطوبت را لمس کند.

مقاومت بسیار بالایی در برابر سرما، طوفان، خشکی و شوری دارد.

در ایران مناطقی از استان سمنان بزرگترین مناطق زیر کشت خارشتر محسوب می شوند دامغان ، خراسان جنوبی ، شیروان و بلوچستان، طبس ، اهواز، قم و اطراف یزد و همچنین برخی نقاط استان اصفهان اصلی ترین محل های زندگی گیاه ترنجبین هستند هر چند خارشتر بومی ایران محسوب می‌شود ولی در غیر از ایران در بیابان های عربستان ، صحرای سینا سوریه، هند و پاکستان قابل مشاهده است بر اساس برآوردهای انجام شده از هر هکتار زمین های زیر کشت خارشتر ۵ تن علوفه تر و ۱۰ تن علوفه خشک می توان برداشت نمود.

از این لحاظ این محصول مقاوم با ارزش با یونجه برابری می کند هر چند نیاز آبی ترنجبین یک دهم صیفی‌جات است. به این ترتیب در تامین علوفه دام‌های کشور نقش فوق‌العاده‌ای ایفا می‌کند تامین غذای زنبور عسل و تولید عسل بسیار با کیفیت از مزایای دیگر علف ترنجبین است.

 

ترنجبین ارمغان بیابان های ایران

گیاه خارشتر همیشه ترنجبین تولید نمی کند دلیل ترشح ترنجبین وجود فعالیت های حشره ای خاص از تیره سخت بالپوشان است و نتیجتاً گیاه به عنوان یک عکس العمل دفاعی از خود شیره ترشح می کند اما خارشتر در همه نقاط ایران ترنجبین ترشح می کند.

حشره سخت بالپوش حشره ای است که دو بال سخت و ضخیم در جلوی بال های اصلی خود دارد که موجب حفاظت بیشتر از حشره می‌شود فعالیت این حشره روی شاخه‌های جوان خارشتر موجب ترشح شیرآبه ای می‌شود که در ابتدا نرم است و رنگ روشنی دارد و به تدریج حالت نباتی پیدا می‌کند.

معمولاً فعالیت‌های این حشره در ابتدای شروع فصل تابستان خواهد بود اما برداشت ترنجبین از اوایل شهریور آغاز می گردد و تا زمانی که هنوز باران اول نباریده به اتمام می‌رسد.

برداشت ترنجبین عمل پر زحمتی که توسط افراد محلی ابتدای صبح قبل از طلوع آفتاب انجام می‌شود این عملیات به این صورت است که قطرات خشک شده ترنجبین را با یک چوب از ساقه خشک خارشتر بر روی پارچه ای می تکانند.

کشاورزان و افراد محلی بعد از برداشت  ترنجبین آنها را الک می کنند سپس به بازار مصرف به صورت عمده عرضه می شود بنابراین در اواخر مهر ماه و اواسط پاییز فصل ورود ترنجبین به بازار مصرف است در گذشته برای  قند گیری در کارخانجات قند از ترنجبین استفاده می کردند اما امروزه چغندرقند جایگزین آن شده است و فروش ترنجبین رویکرد دارویی پیدا کرده و همینطور ترنجبین اعلا در گز سازی که سوغات اصلی اصفهان است مصرف می‌شود.

 

مصارف دارویی ترنجبین

ترنجبین طعم شیرینی دارد و طرح آن کمی گرم و تر است ، حاوی ترکیبات قندی مختلفی از جمله ساکاروز ، فروکتوز و گلوکز است همچنین حاوی آنتی اکسیدان آنتوسیانین است که جزء پرکاربردترین رنگدانه های غذایی در صنعت غذا و داروست.

مصرف ترنجبین سرفه را تسکین می دهد و سینه را نرم می کند.ترنجبین باعث خروج اخلاط سوخته بدن می شود.

ترنجبین ملین و مسهل است اگر زیاد مصرف شود مسهل است و اگر به اندازه مصرف شود ملین خواهد بود.

عرق ترنجبین یا عرق خارشتر در دفع سنگ کلیه و مثانه و نیز در رفع تب و فرونشاندن عطش تاثیرگذار است.

ترنجبین خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد و در از بین بردن انگل ها و کرم ها مفید است.

دلیل بسیاری از بیماری‌های پوستی بدکاری کبد است مصرف شربت خاکشیر ترنجبین مخصوصاً به شکل ناشتا تاثیر معجزه آسایی در پاکسازی کبد و بهبود عملکرد آن دارد. و به این ترتیب موجب حذف لکه های پوستی، کهیر،اگزما و تا حدی جوش های روی صورت می شود.

از دیگر تاثیرات این شربت رفع بوی بد دهان است.

اگر بخواهیم یک دستور ساده برای تهیه شربت ترنجبین خاکشیر ارائه دهیم؛ به این منظور می‌توان سه قاشق غذاخوری از ترنجبین مرغوب را در یک لیوان آب جوش حل کنیم و پس از آن از صافی بگذرانید و محلول را روی سه قاشق غذاخوری خاکشیر بریزید. مخلوط حاصل را به آب بزنید و صبح ها ناشتا میل نمایید بهتر است تا ساعتی پس از آن چیزی نخورید.

این شربت مزاج را اصلاح می کند و سبب می شود احساس بهتری داشته باشید.

در طب سنتی از ترنجبین برای رفع زردی و تب نوزادان استفاده می‌شود به این منظور ترنجبین را به مقداری که ایجاد یک اسهال ملایم کند به نوزاد می دهند. اسهال ملایم جرم های چسبیده به روده های نوزاد را پاک می کند.

لازم به ذکر است که در مواقعی که فرد به اسهال خونی، خون ادراری بواسیر مبتلا شده است نباید ترنجبین مصرف کند.

 

ترنجبین مرغوب چه ویژگی هایی دارد و عوامل تاثیر گذار بر قیمت عمده ترنجبین کدام است؟

هرچه رنگ محصول ترنجبین روشن تر و شفاف تر باشد ارزش و قیمت بیشتری دارد ترنجبین اعلا به شکل خرده نباتی است هرچه دانه های ترنجبین درشت تر باشد پاک کردن و الک کردن ترنجبین راحت و ترنجبین ارزشمندتر است .

ترنجبین مرغوب حاوی مقدار کمتری سنگ ریزه، خاک، برگ، تیغ و چوب است اما به صورت اجتناب ناپذیر مقداری ناخالصی همراه محصول است.

هرچه محصول ترنجبین تازه تر باشد رنگ روشن تر و سفتی کمتری دارد. ترنجبین هرچه بیشتر بماند رنگش از زرد به قهوه ای می گراید.

این عوامل و نیز میزان تناسب عرضه و تقاضا در بازار تعیین کننده قیمت عمده ترنجبین هستند.

بهترین موقع خرید عمده ترنجبین چه زمانی است؟                                                                                                

همانطوری که پیشتر اشاره کردیم فصل برداشت ترنجبین شهریور ماه است و از آن پس ترنجبین به صورت عمده به بازار عرضه می شود.

بنابراین برای تهیه عمده ترنجبین تازه و مرغوب با قیمت عمده ای پاییز بهترین ترین زمان خواهد بود.

در این فصل عرضه ترنجبین به بازار از تقاضای آن پیشی گرفته و به تدریج قیمت عمده ترنجبین به ثبات می رسد.

شما می توانید برای استعلام قیمت عمده ترنجبین و همچنین خرید محصول با شماره 95010045-031 در تماس باشید.

 

راهنمای خرید عمده ترنجبین (ترنجبین از کجا تهیه کنم ؟)

برای تهیه ترنجبین مرغوب، تازه و تمیز شده بازرگانی گیاهینه را انتخاب کنید. گیاهینه مرجع فروش عمده ترنجبین با بهترین قیمت می باشد.

برای اطلاع از کیفیت محصول و همچنین شرایط خرید می توانید با شماره (95010045-031)  تماس بگیرید.

هرجای ایران که باشید می توانید این محصول را سفارش دهید و کالای خود را از طریق باربری و یا پست تحویل بگیرید.

گیاهینه ترنجبین را به صورت عمده در بسته های یک کیلویی و ده کیلویی به مشتریان عرضه می کند.

تیم تحریریه گیاهینه
تیم تحریریه گیاهینه
بازرگانی زرین گیاهینه یکی از پیشگامان عرضه ی کاربردی گیاهان بوده و گیاهان متنوع را با فرآوری های مختلف (ادویه، بذر، روغن و...) در دسترس عموم قرار داده است و حال با راه اندازی فروشگاه اینترنتی در تلاش است که بیشتر از قبل مخاطبان خود را راضی نگه داشته و راحتی را برای آنها به ارمغان آورد.
2.3 3 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها