آیا واقعا زنجبیل داروی کروناست
آیا واقعا زنجبیل داروی کروناست؟
14 اسفند 1398
همه چیز درباره زردچوبه
همه چیز درباره زردچوبه: خواص و مضرات زردچوبه
17 اسفند 1398

نقش گیاهان دارویی در مبارزه با ویروس کرونا

نقش گیاهان دارویی در مبارزه با کرونا

آخرین بروز رسانی 15 اسفند 1398 توسط تیم تحریریه گیاهینه

 نقش گیاهان دارویی در مبارزه با ویروس کرونا از حقیقت تا شایعه

 

این روز‌ها کم‌‌تر کسی پیدا می‌شود که از ویروس کرونا و علائم ابتلا به آن چیزی نشنیده باشد. ویروس کرونا نوعی جدید از خانواده ویروس‌هایی چون سارس و سایر سرماخوردگی‌ها است که در صورت انتقال به افراد، آن‌ها را به بیماری کرونا 2019 مبتلا می‌کند.

بیماری کرونا

علائم این بیماری، مشابه با علائم بیماری سرماخوردگی و آنفولانزا است. ولی نکته منفی‌ای که نسبت به این بیماری وجود دارد و باعث بروز نگرانی در افراد می‌شود این است که این ویروس به بافت‌های نرم و مجاری تنفسی ریه‌ها حمله می‌کند.

در مواردی که فرد دچار بیماری‌های زمینه‌ای از قبیل مشکلات قلبی و ریوی باشد این ویروس می‌تواند، موجب فوت بیمار شود.

به ‌‌همین دلیل است که ابتلا به ویروس کرونا به دغدغه اکثر افراد جامعه تبدیل شده است و تمامی‌ افراد در تلاش هستند تا با رعایت بهداشت شخصی و افزایش اطلاعات خود نسبت به این ویروس جدید و البته خطرناک از ابتلا به این بیماری جلوگیری کنند.

دارو‌های گیاهی

در کنار توصیه‌های عمومی‌ مانند شستن مکرر دست‌ها و صورت و استفاده از دستکش در محیط‌های پر خطر، برخی از افراد به دنبال راه‌های درمان خانگی و گیاهی جهت مقابله با این بیماری هستند.

دارو‌های گیاهی یکی از روش‌های درمان بیماری‌های مختلف مانند بیماری‌های قلبی عروقی، بیماری‌های تنفسی، بیماری‌های پوستی و … هستند. سالیان سال استفاده از گیا‌هان دارویی به منظور بهبود بیماران مبتلا به بیماری‌های مختلف در سراسر دنیا امتحان شده است و با توجه به نتایج مثبتی که از مصرف این گیا‌هان دارویی گرفته شده است و با در نظر گرفتن اثرات جانبی کم خطر‌‌تر نسبت به دارو‌های شیمیایی علاقمندان به این روش درمانی روز به روز بیش‌‌تر می‌شوند.

از طرفی روش گیاه درمانی با استقبال زیادی از طرف مردم مواجه شده است. به طوری که، رشته‌ای به نام طب سنتی برای علاقه‌مندان به این حوزه و انجام تحصیلات از سال‌های پیش در دانشگاه‌های معتبر ایجاد شده است.

با در نظر گرفتن توضیحات ارائه شده، برای خیلی از افراد این سوال مطرح است که آیا گیا‌هان دارویی می‌توانند به عنوان درمانی برای مبتلایان به کرونا 2019 تجویز شوند؟ آیا طب سنتی برای این بیماری نیز پاسخی خواهد داشت؟ با ما همراه باشید تا در ادامه این مقاله به پاسخ این پرسش اشاره کنیم.

نقش گیا‌هان دارویی در مبارزه با ویروس کرونا

این روز‌ها با مراجعه به شبکه‌های اجتماعی مختلف مانند اینستاگرام و تلگرام شاهد تبلیغاتی مانند درمان بیماری کرونا با دارو‌های گیاهی یا طب سنتی به نگرانی‌های بیماری کرونا پایان داد و … خواهیم بود. در این مقاله قصد داریم تا اطلاعات صحیحی از نقش دارو‌های گیاهی بر درمان بیماران کرونا 2019 را در اختیار شما قرار دهیم.

برخی از منابع مجازی مصرف سیر را به عنوان درمانی برای بیماری کرونا معرفی می‌کنند. باید توجه کرد که سیر خاصیت ضد ویروسی زیادی دارد و در درمان برخی از بیماری‌های میکروبی و ویروسی عملکرد مفیدی داشته است. اما نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که در مورد بیماری کرونا 2019 هیچ گونه شواهدی از تاثیر مثبت مصرف سیر بر بهبود بیماران دیده نشده است.

باید به این نکته اشاره کرد که با مطالعات پزشکی انجام شده تا به الان بر روی بیماران مبتلا به کرونا 2019 پزشکان و محققان به این نتیجه رسید‌ه‌اند که مصرف دارو‌های گیاهی تاثیری بر کنترل و درمان این بیماری نخواهد داشت. پزشکان با بررسی موردی بیماران کرونا 2019 و آزمایش کردن دارو‌های گیاهی مختلف بر روی آن‌ها هیچ گونه تاثیری بر میزان پیشروی بیماری در مبتلایان ثبت نکرد‌ه‌اند و این ویروس با مصرف دارو‌های گیاهی از فعالیت باز نخواهد ایستاد.

البته نمونه‌ای از آزمایش‌ها در کشور چین انجام شده است که در محیط آزمایشگاه ویروس کرونا را در معرض برخی از گونه‌های دارویی قرار دادند و نتایج آزمایش از کم شدن فعالیت این ویروس حکایت می‌کند. نکته قابل توجه در این آزمایش‌ها این است که ویروس در بدن بیمار بالینی حضور نداشته و در محیطی به دور از طعمه قرار داشته است. به ‌‌همین دلیل، نمی‌توان نتیجه گرفت که از کار افتادن ویروس در اثر وجود گیا‌هان دارویی است یا تاثیر شرایط محیطی آزمایشگاه باعث کم شدن فعالیت آن شده است.

هر چند اثر گیا‌هان دارویی در درمان بیماری کرونا 2019 هنوز ثابت نشده است اما این نکته غیر قابل انکار است که  با تقویت سیستم ایمنی بدن می‌توان برای مقابله با این بیماری آمادگی بیش‌‌تری داشت.

تقویت سیستم ایمنی با گیاهان دارویی و مواد غذایی مناسب

هنوز هیچ منبع علمی‌ از تاثیر مستقیم گیا‌هان دارویی ضد ویروس بر فعالیت ویروس حامل بیماری کرونا 2019 مطلبی بیان نکرده است. اما نکته‌ای که حائز اهمیت است، اشاره به این واقعیت است که مصرف دارو‌های گیاهی و مواد غذایی مناسب، می‌تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند که خود راهی برای مقابله یا کاهش اثرات ویروس کرونا 2019 بر بدن خواهد بود.

با بررسی آمار مربوط به تلفات و مرگ و میر ناشی از بیماری کرونا 2019 این نکته مشهود است که خطر این بیماری در افراد مسن و نیز کسانی که به دلیل ابتلا به بیماری‌های زمینه‌ای از سیستم ایمنی ضعیف‌‌تری رنج می‌برند، بیش‌‌تر است. به ‌‌همین دلیل تقویت سیستم ایمنی بدن در کنار رعایت بهداشت فردی به عنوان راه کار‌هایی جهت مقابله با این بیماری خطرناک به شمار می‌آیند.

به ‌‌همین دلیل در این مقاله به آن دسته از گیا‌هان دارویی و مواد غذایی که خاصیت ضد ویروسی دارند و به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کنند اشاره می‌کنیم. نکته قابل توجه در این جا این است که حتی اگر این موارد در مقابله با بیماری خاص کرونا 2019 تاثیر زیادی نداشته باشند، مصرف آن‌ها هیچ گونه عوارض جانبی نخواهد داشت و مصرف کنندگان از بابت این موضوع دچار نگرانی نشوند.

انیسون یا بادیان رومی‌

مطالعات انجام شده بر روی انیسون یا بادیان رومی‌ نشان می‌دهد که این ماده دارای خاصیت ضد ویروسی شدیدی است. به طوری که، در معالجه برخی از بیماران مبتلا به ویروس‌های مختلف تجویز می‌شود. در واقع این ماده هم به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند و هم با تحریک سیستم ایمنی بدن به مقابله با ویروس‌های خطرناک می‌پردازد. البته مشخص شدن میزان تاثیر مصرف این ماده در بیماران مبتلا به کرونا 2019 کاری زمان‌بر است و نیاز به انجام آزمایش و مطالعات دارد.

مرکبات مانند لیمو ‌‌ترش و سیب

مصرف مرکبات مانند لیمو ‌‌ترش در درمان بیماری‌های ویروسی مانند سرماخوردگی یکی از قدیمی‌‌‌ترین راه‌های درمان و مقابله با این خانواده از بیماری‌ها به حساب می‌رود. لیمونوئید‌های موجود در این مرکبات اثرات ضد ویروسی دارند و به ‌‌همین دلیل به نظر می‌رسد که مصرف این گونه مرکبات به افزایش مقاومت بدن در برابر بیماری کرونا 2019 بتواند کمک کند. البته مصرف مرکبات به عنوان راه درمان به حساب نمی‌آید و در این جا به عنوان راهی جهت کمک به سیستم ایمنی بدن می‌تواند بر شمرده شود.

مصرف مواد غذایی و مرکبات سرشار از ‌‌ویتامین

پزشکان معتقدند که مصرف ‌‌ویتامین‌هایی از قبیل ‌‌ویتامین سی، ‌‌ویتامین بی 6، ‌‌ویتامین دی و ‌‌ویتامین ای می‌تواند عملکرد سیستم ایمنی بدن را بهبود ببخشد. با مصرف این دست از ‌‌ویتامین‌ها میزان کلاژن، کارنیتین و انتقال دهنده‌های عصبی در بدن افزایش می‌یابد که خود سیستم ایمنی مقاوم‌‌تری در برابر بیماری‌ها را برای مصرف کنندگان به ارمغان می‌آورد.

نکته قابل توجه برای خوانندگان این مقاله این است که موارد یاد شده در بالا به عنوان پیشنهادهایی جهت تقویت سیستم ایمنی بدن به حساب می‌آیند. باید توجه داشت که هر چند مصرف این مواد غذایی و گیاهی تاثیر به سزایی در بهبود بیماران مبتلا به انواع ویروس‌های دیگر داشته است، اما هنوز مطالعات و آزمایش‌هایی که اثر مثبت مصرف این مواد را در بهبود مبتلایان به بیماری کرونا 2019 را نشان دهند به تایید علمی نرسیده است.

به ‌‌همین دلیل به خوانندگان توصیه می‌شود که با رعایت مواردی از قبیل دوری از حضور در مکان‌های پرازدحام و شلوغ، توجه ویژه به رعایت بهداشت فردی و عمومی‌ از ابتلا به این بیماری جلوگیری کنند و در صورتی که علائم این بیماری را مشاهده کردند در اسرع وقت به پزشک معالج مراجعه کنند.

تیم تحریریه گیاهینه
تیم تحریریه گیاهینه
بازرگانی زرین گیاهینه یکی از پیشگامان عرضه ی کاربردی گیاهان بوده و گیاهان متنوع را با فرآوری های مختلف (ادویه، بذر، روغن و...) در دسترس عموم قرار داده است و حال با راه اندازی فروشگاه اینترنتی در تلاش است که بیشتر از قبل مخاطبان خود را راضی نگه داشته و راحتی را برای آنها به ارمغان آورد.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها