خرید و قیمت گل محمدی خشک
خرید و قیمت گل محمدی خشک در فصل برداشت
31 اردیبهشت 1399
تاثیر کرونا بر بازار زنجبیل، سیر و پیاز
تاثیر کرونا بر بازار زنجبیل و سیر و پیاز
3 خرداد 1399

قیمت زعفران در بازار های جهانی

قیمت زعفران در بازار های جهانی

آخرین بروز رسانی 1 خرداد 1399 توسط تیم تحریریه گیاهینه

قیمت زعفران در بازارهای جهانی

کارشناسان در هر نقطه از جهان نظریه‌ای متفاوت در مورد گران قیمت‌ترین ادویه دارند. به عنوان مثال، گران‌ترین ادویه‌ای که در اتریش برداشت می‌شود، یک ادویه از خانواده چیلی پرو است که قیمت هر کیلوگرم از آن تقریبا برابر با 26،000 دلار آمریکا است.در میان ادویه‌ها قیمت زعفران نیز بالا است. هم‌چنین از هل، میخک، دارچین و زردچوبه می‌توان به عنوان ادویه‌هایی گران نام برد.

در بسیاری از نقاط دنیا متخصصان صنعت ادویه‌جات، زعفران را به عنوان گران‌ترین ادویه در جهان رتبه‌بندی کردند.

قیمت زعفران به کیفیت آن بستگی دارد و با توجه به کیفیت‌های مختلفی که دارد در هر کیلو گرم بین 3500 تا 160000 دلار آمریکا نوسان قیمت دارد.

بدون شک این قیمت بستگی به مبدا کاشت آن، خلوص و نوع زعفران پیشنهادی دارد در این مقاله تلاش کرده‌ایم تا تمامی اطلاعات لازم در خصوص زعفران را با شما به اشتراک بگذاریم.

تهیه زعفران به شکل عصاره مایع یا پودر، کدام بهتر است؟

برای افرادی که تخصص زیادی در زمینه زعفران ندارند سوال پیش می‌آید که بهتر است این محصول را به صورت پودر شده یا عصاره مایع تهیه کنند.

این ماده در شکل‌های پودر شده یا عصاره به بازار عرضه می‌شود. از آن جایی که افراد ممکن است در مورد میزان خلوص عصاره زعفران اطلاعات دقیقی نداشته باشند، به آن‌ها توصیه می‌شود که پودر این ماده را تهیه کنند.

قیمت زعفران در هر گرم یا اونس از آن به چه صورت است؟

در حقیقت، مردم کشورهای مختلف برای اندازه گیری وزن از واحدهای مختلفی استفاده می کنند. برای زعفران، واحدهای گرم و اونس بسیار پر کاربرد است. گرم یک واحد بین المللی است و اونس یک واحد امپریال برای اندازه گیری وزن و حجم به شمار می‌رود.

به طور کلی، اونس در انگلستان محبوب است و گرم نیز در سایر مناطق جهان استفاده می‌شود. همان‌طور که می‌دانید 1 اونس برابر با 28.35 گرم است. بنابراین، هنگامی که قیمت زعفران را از منابع مختلف جست‌وجو می‌کنید به واحد عرضه‌ آن نیز توجه داشته باشید.

قیمت زعفران

بدیهی است که قیمت زعفران به عوامل مختلفی از جمله کشور، نوع گونه‌ی کاشته شده، شرکت تولید کننده، کیفیت، کمیت، نحوه بسته بندی و غیره بستگی دارد. گران قیمت‌ترین زعفران در انگلستان و کشورهای اروپایی مانند اسپانیا، ایتالیا و آلمان فروخته می‌شود. هم‌چنین زعفران کانادایی نیز قیمت بالایی دارد.

زعفران چگونه کاشته می‌شود؟

به طور کلی، بیشتر کشاورزان در سراسر جهان زعفران را به روش سنتی پرورش می‌دهند. در کنار روش‌های سنتی روش‌های مختلف دیگری نیز برای کاشت این ادویه نیز وجود دارد. این گیاه را حتی می‌شود در خانه و در گلدان پرورش داد.

به طور کلی، مهم‌ترین عوامل برای برداشت زعفران آب و هوا و نوع خاکی است که زعفران در آن کاشته می‌شود. باید توجه کرد که این دو مورد باعث شده کیفیت زعفران در هر منطقه با منطقه‌ی دیگر متفاوت باشد.

به عنوان مثال، دستیابی به خصوصیات زعفران ایرانی زمانی که به کشت زعفران در اسپانیا و آلمان اقدام می‌شود بسیار دشوار است. اما اگر شرایط آب و هوایی و کیفیت خاکی مانند خاک ایران را در گلخانه ایجاد کنید، رسیدن به خصوصیات زعفران ایرانی در هر جایی غیرممکن نیست.

بر اساس مطالعات مختلف ثابت شده است که بهترین خاک برای برداشت زعفران در قسمت شرقی اراضی ایران، معروف به استان خراسان پیدا می‌شود.

یعنی شهرهای این استان بهترین مناطق زراعی رشد زعفران هستند. در این منطقه فصل برداشت زعفران از اواسط پاییز شروع می‌شود و تا زمانی حدود30-40 روز ادامه پیدا می‌کند.

 چرا قیمت زعفران خیلی زیاد است؟

اگر روند تولید زعفران را بدانید، می‌فهمید که چرا زعفران بسیار گران قیمت است:

 • در مرحله اول، مزرعه زعفران باید از زمان پایان فصل برداشت تا شروع فصل برداشت بعدی استراحت کند.
 • ثانیا، در دوره استراحت مزرعه زعفران برداشت محصول دیگر در این مزرعه امکان‌پذیر نیست.
 • علاوه بر این، هر دانه زعفران را باید یک به یک و توسط نیروی انسانی و با دست کاشته شود.
 • علاوه بر این، تنها 2-3 گل زعفران از هر دانه زعفران رشد می‌کند.
 • هر گل زعفران باید با دست و ظرافت توسط نیروی انسانی جمع شود.
 • به طور هم زمان، لازم است تا نیروی انسانی گلبرگ‎‌های زعفران را با دست و بسیار دقیق جدا از هم جدا کند.
 • هر گل زعفران به سه نخ زعفران قرمز تقسیم می‌شود.
 • پس از جدا کردن نخ‌های زعفران از گل زعفران، قسمت قرمز از قسمت سفید جدا خواهد شد.
 • سرانجام، قسمت‌های جدا شده سفید و قرمز، در مکانی تاریک و خشک نگهداری و خشک می‌شوند.
 • نکته آخر اینکه برای داشتن 8-10 گرم زعفران قرمز، لازم است تا این فرآیند برای یک کیلوگرم گل زعفران تکرار شود.
 • به طور خلاصه، این یک فرایند طولانی مدت و زمانبر است که به نیروی انسانی زیادی نیاز دارد.

به همین دلیل گیاهان دیگر را نمی‌توان جایگزین زعفران کرد و قیمت این محصول بسیار زیاد است.

زعفران را از کجا می‌توان تهیه کرد؟

اگر در اراضی ایران زندگی می‌کنید بهترین مکان برای خرید زعفران در نزدیکی شما وجود دارد. اما اگر در اروپا، آمریکا، کانادا، استرالیا یا آسیای شرقی زندگی می‌کنید، فروشگاه‌های محدودی در شهر شما وجود دارند که به فروش زعفران می‌پردازند. بنابراین، باید مسیری طولانی را طی کنید تا احتمالا زعفران و با قیمت بسیار بالایی را پیدا کنید.

به متقاضیان توصیه ‌می‌شود که قبل از خرید به صورات اینترنتی به جست و جوی مراکز فروش اینترنتی زعفران بپردازند و با کمک آن اطلاعات خود را در زمینه‌ خرید این محصول افزایش دهند.

 قیمت خرید عمده و خرده فروشی زعفران با یکدیگر به چه میزان تفاوت دارد؟

مانند سایر محصولات، قیمت عمده فروشی این محصول پایین‌تر از قیمت خرید آن به صورت خرده فروشی است. بنابراین، هر زمان که در مغازه های آنلاین به دنبال زعفران هستید، قیمت هر گرم را یادداشت کنید.

عموما با افزایش مقدار زعفران قیمت در هر گرم کاهش پیدا می‌کند. علاوه بر این، برخی از فروشگاه‌ها به شما پیشنهاد حمل و نقل سریع و رایگان مرسوله سفارشی را خریدهای عمده به خریداران می‌دهند.

توصیه‌هایی جهت مصرف زعفران

متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند که زعفران خالص را به میزان زیادی مصرف نکنید. زیرا مصرف مقادیر زیاد این محصول می‌تواند عوارض جانبی بسیاری داشته باشد.

از این ماده می‌توان در پخت غذا و تهیه نوشیدنی‌های بسیاری استفاده کرد.

بررسی قیمت زعفران از دیدگاه دیگر

نود و پنج درصد زعفران یا همان طلای قرمز مصرفی در جهان در ایران تولید و صادر می‌شود. بنابراین قیمت ادویه زعفران را ایران تعیین می‌کند.

یکی از مرغوب‌ترین زعفران‌های دنیا را می‌توان در استان خراسان ایران پیدا کرد.

ادویه زعفران یکی از ادویه‌هایی است که از زمان‌های بسیار قدیم به دلیل داشتن رنگ، طعم و خاصیت دارویی شناخته شده است.

75000 شکوفه زعفران برای تولید یک کیلوگرم ادویه زعفران مورد نیاز است. زعفران معمولا با دست برداشت می‌شود.

به دلیل سخت بودن فرآیند برداشت زعفران، ادویه زعفران یکی از گران‌ترین گیاهان جهان است.

قیمت زعفران ایرانی

ایران با تولید 95 درصد از زعفران جهان در جایگاه ویژه‌ای قرار دارد. حدود 6000 هکتار از اراضی کشاورزی این کشور به کاشت محصول زعفران اختصاص دارد و بیش از 70 درصد از تولیدات این محصول صادر می‌شود.

بنابراین سرمایه‌گذاری در زمینه کاشت زعفران در این منطقه بسیار سودآور خواهد بود. قیمت زعفران به صورت روزانه و مانند قیمت طلا تعیین می‌شود.

منبع:

https://saffronir.com/saffron-price/

تیم تحریریه گیاهینه
تیم تحریریه گیاهینه
بازرگانی زرین گیاهینه یکی از پیشگامان عرضه ی کاربردی گیاهان بوده و گیاهان متنوع را با فرآوری های مختلف (ادویه، بذر، روغن و...) در دسترس عموم قرار داده است و حال با راه اندازی فروشگاه اینترنتی در تلاش است که بیشتر از قبل مخاطبان خود را راضی نگه داشته و راحتی را برای آنها به ارمغان آورد.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها