قیمت زعفران در بازار های جهانی
قیمت زعفران در بازار های جهانی
1 خرداد 1399
شیوع کرونا چه تاثیری روی بازار جهانی هل سبز گزاشته است
شیوع کرونا چه تاثیری روی بازار جهانی هل سبز گذاشته است؟
5 خرداد 1399

تاثیر کرونا بر بازار زنجبیل و سیر و پیاز

تاثیر کرونا بر بازار زنجبیل، سیر و پیاز

تاثیر کرونا بر بازار زنجبیل و سیر و پیاز

در این مقاله به تاثیر کرونا بر بازار زنجبیل و سیر و پیاز خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.

تولید کنندگان سیر و زنجبیل هنوز مشکلی در مورد تولید و عرضه محصولات خود ندارند؛ اما متخصصان اذعان دارند که ادامه وضعیت بحرانی کرونا ویروس، می‌تواند باعث ایجاد کمبودهایی در عرضه این محصولات به بازار شود.

از آن جا که کشور چین به عنوان یکی از بزرگترین صادر کننده‌های محصولات است، قرنطینه کارگران و کشاورزان تاثیر کرونا بر بازار زنجبیل و سیر و پیاز را نمایان می‌کند.

سیر و زنجیبل در اروپا

کشورهای شمال اروپا پس از شیوع ویروس کرونا در این قاره و گسترش آن و با توجه به تاثیرگذاری سیر خشک و زنجبیل در درمان این ویروس، تا حدودی شاهد کمبود میزان این محصولات بودند.

همچنین بسیاری این نگرانی را داشتند که شیوع ویروس در این کشورها موجب آلودگی خود محصولات نیز شده باشد، اما به مردم اطمینان داده شد که محصولات کاملا سالم و ایمن هستند.

گروه JDM

تولیدکنندگان مواد غذایی مستقر در لینکلن شایر انگلستان موسوم به گروه JDM بیان کردند که کنترل دقیق بهداشت و آموزش کارکنان کارخانجات چینی، به معنای صادرات سیر و زنجبیل به بریتانیا نبوده و مردم نگران این موضوع نباشند.

این گروه اعلام داشته که احتمالا به خاطر برخی از مسائل مانند مشکلات در بسته‌بندی و…با کاهش عرضه روبه‌رو خواهد بود، اما این موضوع مربوط به کمبود منابع و محصولات نیست و نگرانی از این بابت وجود ندارد.

این گروه وارد کننده سیر، زنجبیل و سایر مواد از چین و عرضه‌کننده سیر با قیمت ثابت از کشور اسپانیا است.

در دوران قرنطینه تنها، کارخانه‌های مجهز و مکانیزه در چین امکان فعالیت داشتند، اما این روزها روند به حالت نسبتا عادی بازگشته است.

چگونگی تاثیر کرونا بر بازار زنجبیل، سیر و پیاز انگلستان

یکی از مدیران گروه JDM اعلام کرده است:«ارائه محصولات از نظر بهداشتی توسط این گروه کاملا تایید شده است. کارخانه‌های چینی که این گروه با آن‌ها همکاری می‌کند، اقدامات سختگیرانه و بسیار موفقی در زمینه رعایت بهداشت کارکنان انجام داده و تمامی موارد بهداشتی از جمله ضدعفونی کردن فضاها را مد نظر قرار داده‌اند.

به دلیل مسائل سخت افزاری ایجاد شده کاهش عرضه محصولات تا 24 مارس پیش‌بینی می‌شود. با این حال در صورتی که اتفاقات طبق پیش‌بینی‌های JDM پیش برود، این گروه با مشکلی روبه‌رو نخواهد شد.»

اسپانیا منبع دیگر بازار سیر و زنجبیل انگلستان است. به نظر شما تاثیر کرونا بر بازار زنجبیل و سیر و پیاز به گونه‌ای خواهد بود که این محصولات کمیاب یا بسیار گران قیمت شوند؟

مارک اوانز مدیر عامل یکی از بخش‌های تغذیه در انگلستان می‌گوید:«این موضوع که ما سیر و زنجبیل خود را از اسپانیا تامین ‌می‌کنیم نگران کننده نیست، چون ما در قراردادهای بلند مدت هستیم و نگران افزایش قیمت محصولات یا کمبود میزان آن نخواهیم بود.»

همین دلایل باعث شده تا JDM با مشکل و نوسان در مورد عرضه سیر و زنجبیل مواجه نشود.

تاثیر کرونا بر بازار این محصولات (زنجبیل، سیر، پیاز) در انگلستان غیر قابل انکار است.

قیمت این محصولات به دلیل کاهش میزان عرضه تا حدودی بالا رفته است.

اما گروه‌هایی مانند JDM با در نظر گرفتن سیاست‌های کاری مشخص توانسته‌اند علاوه بر افزایش حداقلی قیمت محصولاتی همچون سیر خشک، پودر سیر، پودر پیاز، پیاز خشک، میزان عرضه آن‌ها و سلامت محصولات را نیز کنترل و تایید کنند.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت زنجبیل و سیر و پیاز بعد از کرونا

همانطور که در این نوشته بیان شد، تاثیر کرونا بر بازار زنجبیل و سیر و پیاز اکنون کاملا مشهود است. این مسئله از چند وجه قابل بررسی است.

یکی میزان عرضه محصولات با توجه به قرنطینه کشاورزان است. مسئله بعدی صحت و سلامت محصولات است که باید رعایت شود.

کنترل عرضه محصولات هم بخش مهم دیگری است که باید مد نظر قرار گیرد. تمام این مسائل در کنار هم بر میزان و قیمت محصولاتی همچون سیر، زنجبیل و… تاثیر می‌گذارد.

 منبع:

http://www.fruitnet.com/fpj/article/181093/coronavirus-some-delays-to-garlic-and-ginger

 

تیم تحریریه گیاهینه
تیم تحریریه گیاهینه
بازرگانی زرین گیاهینه یکی از پیشگامان عرضه ی کاربردی گیاهان بوده و گیاهان متنوع را با فرآوری های مختلف (ادویه، بذر، روغن و...) در دسترس عموم قرار داده است و حال با راه اندازی فروشگاه اینترنتی در تلاش است که بیشتر از قبل مخاطبان خود را راضی نگه داشته و راحتی را برای آنها به ارمغان آورد.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها