جنبه مثبت کرونا بازار زردچوبه با جهش تقاضا روبرو ست
جنبه‌های مثبت ویروس کرونا:بازار زردچوبه با جهش تقاضا روبه‌روست
18 خرداد 1399
قیمت عمده و قیمت روز فلفل سیاه ویتنام
قیمت عمده و قیمت روز فلفل سیاه ویتنام
21 خرداد 1399

کرونا چه تاثیری بر قیمت و تجارت قهوه سبز گذاشته است؟

کرونا چه تاثیری بر قیمت قهوه گزاشته

کرونا چه تاثیری بر قیمت و تجارت قهوه سبز گذاشته است؟

در این مقاله به تاثیر کرونا بر قیمت و تجارت قهوه سبز خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.

از نخستین باری که شیوع کووید 19 به طور رسمی در جهان تایید شد تنها چند ماه می‌گذرد.

از آن زمان به بعد این بیماری به سرعت در سراسر جهان گسترش پیدا کرد و سرنوشت میلیون‌ها انسان و در کنار آن میلیون‌ها شغل را تحت تاثیر قرار داد که زنجیره تامین قهوه نیز از این امر مستثنی نبود.

قرنطینه خانگی و پیروی از قوانین فاصله گذاری اجتماعی به این معنی است که میلیون‌ها کافی شاپ در سراسر جهان مجبور شده‌اند تا درهای خود را به روی عموم ببندند و در نتیجه آن فروش انواع قهوه از دم کرده و رست گرفته تا قهوه سبز تحت تاثیر قرار بگیرد.

ما در این مقاله قصد داریم شما را با جزئیات تاثیر کرونا بر قیمت و تجارت قهوه سبز و پیامدهای آن بیشتر آشنا کنیم پس چنانچه آینده این بازار در سایه ویروس کرونا برایتان اهمیت دارد در ادامه با ما همراه باشید.

تاثیر کرونا بر قیمت و تجارت قهوه سبز

از روز نهم ماه آوریل حدود 2.6 میلیارد نفر یا به بیان دیگر نزدیک به یک سوم جمعیت جهان در قرنطینه خانگی قرار دارند.

این بدان معنی است که تعداد قابل توجهی از کافه‌ها، رستوران‌ها و مکان‌هایی که قهوه سرو می‌کنند، دیگر نمی‌توانند مستقیما آن را تهیه و به مشتریان عرضه کنند و یا حتی اگر بتوانند باید این کار را با رعایت اقدامات سخت‌گیرانه فاصله‌گذاری اجتماعی انجام دهند.

در نتیجه، این مشاغل قهوه رست کمتری نسبت به قبل خریداری می‌کنند و همین باعث شده است که رسترها تقاضای کمتری برای خرید دانه‌های قهوه داشته باشند و به طور کلی تولید و خرید با کندی چشم گیری مواجه ‌شود.

کارل وینهولد مدیر مجموعه گردآوری و صادرات محصولات کشاورزی کلمبیایی سدرو آلتو در این باره اظهار کرد که برخی از رسترها نمی‌خواهند در صورت کاهش فروش با ذخایر قدیمی دچار دردسر شوند؛ چرا که با توجه به تاثیر کرونا بر قیمت و تجارت قهوه سبز و بازار خرید و فروش اگر آن‌ها در حال حاضر بیش از حد قهوه خریداری کنند، ممکن است در فروش ذخایر قدیمی به مشکل بخورند.

این بدان معناست که بسیاری از آن‌ها قراردادهای خرید خود را کاهش می‌دهند تا ریسک کمتری را متحمل شوند و در صورت نیاز بعد از اتمام بحران کرونا خرید عادی خود را از سر بگیرند.

همچنین وی در ادامه گفت از آن جایی که دوام و محبوبیت قهوه سبز در میان رسترها به کیفیت و چگونگی انبار کردن، فرآوری، خشک کردن و عرضه آن بستگی دارد، فروش قهوه سبزی که حتی به مدت 5-4 ماه در انبار مانده باشد کار دشواری است.

این بدان معناست که وارد کنندگانی که معمولا این قهوه‌های رست را عرضه می‌کنند، ممکن است با ذخایری که نمی‌توانند به فروش برسانند دچار مشکل شوند.

این مسئله در نهایت صادرکنندگان قهوه را تحت فشار مالی قرار خواهد داد زیرا وارد‌کنندگان و رسترها از قراردادهای خرید خود می‌کاهند یا آن‌ها را به تاخیر می‌اندازند و یا در کل قهوه کمتری خریداری می‌کنند.

تاثیر کرونا بر قیمت و تجارت قهوه سبز می‌تواند برای صادرکنندگان کوچک‌تر حتی ضربه بزرگ‌تر باشد.

بدون پرداخت به موقع و گردش پول کافی حتی تامین مالی یک کانتینر هم چه برای قرار دادن در اختیار وارد کننده‌ها باشد چه برای رست کردن بسیار گران تمام می‌شود.

زمانی که صادرکنندگان نمی‌توانند مقادیر معمول قهوه خود را خریداری کنند یا در یک تنگنای مالی قرار بگیرند؛ تولید کنندگانی که با آن‌ها کار می‌کنند نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرند و چنانچه تولیدکنندگان نتوانند محصولات خود را به کسانی که معمولا آن‌ها را خریداری می‌کنند بفروشند دیگر بازاری برای قهوه خود ندارند.

رافائل سیلوا مدیر یک شرکت تولیدی و صادرات در ال سالوادور به این موضوع پی برده است که تاثیر کرونا بر تجارت قهوه سبز بیشتر متوجه گروه‌های آسیب‌پذیر است.

کاهش قیمت؛ نتیجه تاثیر کرونا بر قیمت و تجارت قهوه سبز

تولیدکنندگان قهوه (چه کوچک چه بزرگ) کل طول سال سخت تلاش می‌کنند تا محصولی را تولید کنند که فقط یک بار در سال به فروش می‌رسد.

آن‌ها این کار را در حالی انجام می‌دهند که علاوه بر شرایط پیش آمده در سال جاری بر اثر مواردی چون بارندگی، خشکسالی، گرما و سرمای هوا، تگرگ، طوفان، باد، کاهش نیروی کار به دلیل مهاجرت به شهرها یا خارج از کشور، کمبود منابع و… نیز قیمت قهوه در حال کاهش است.

بنابراین اکنون تولید کنندگان در سراسر جهان با این سوال درگیر هستند که آیا می‌توانند، محصول خود را بفروشند یا خیر و در صورتی که این کار امکان‌پذیر باشد با چه قیمت‌هایی؟

تاثیر کرونا بر کارگران مزارع قهوه

کارگرانی که کار برداشت قهوه را انجام می‌دهند یک بخش مهم و در عین حال حاشیه ساز در زنجیره تامین و تولید قهوه هستند که کووید 19 منجر به ناتوانی یا عدم تمایل آن‌ها برای بیرون رفتن و کار کردن در مزرعه شده است و این به معنای آن است که ممکن است بخشی از محصول قهوه قبل از چیدن خراب و پلاسیده شود یا این که کیفیت کلی برداشت پایین بیاید.

از سوی دیگر با توجه به وضعیت پیش آمده و در حالی که از مردم تقاضا می‌شود تا در خانه‌هایشان بمانند و همچنین با بسته شدن راه‌های بین شهری و مرزها، تولید کنندگان بسیاری برای جذب نیروی کار با مشکل مواجه هستند.

طوری که در بعضی از مزارع تولید قهوه تعداد کارگران حتی به کمتر از نصف رسیده است و این در حالی است که بسیاری از کارگران از دستمزد اندکشان شکایت دارند.

علاوه بر این با توجه به این که تعدادی از کارگران از نقاط دیگر برای برداشت قهوه می‌آیند و امکان رفت و آمد برایشان فراهم نیست تولید کنندگان مجبور می‌شوند تا برایشان محل ماندن، تغذیه و در صورت بیکار شدن شغل ایجاد کنند که این خود می‌تواند چالش برانگیز باشد.

اختلال در تولید قهوه سبز

تاثیر کرونا بر قیمت و تجارت قهوه سبز کمتر از سایر محصولات صادراتی نیست و کووید 19 در تولید و عرضه قهوه اختلال عمده‌ای ایجاد کرده است به طوری که افراد بسیاری را بیکار و تولیدکنندگان زیادی را با ضرر و زیان اساسی مواجه کرده است.

با این حال اگر چه بخشی از افراد موجود در زنجیره تولید و تامین قهوه تحت فشار هستند اما این وظیفه همه است تا هر چه در توان دارند برای کاهش این فشارها تلاش کنند.

 

منبع:

https://perfectdailygrind.com/2020/04/covid-19-what-coffee-farmers-want-you-to-know/

 

تیم تحریریه گیاهینه
تیم تحریریه گیاهینه
بازرگانی زرین گیاهینه یکی از پیشگامان عرضه ی کاربردی گیاهان بوده و گیاهان متنوع را با فرآوری های مختلف (ادویه، بذر، روغن و...) در دسترس عموم قرار داده است و حال با راه اندازی فروشگاه اینترنتی در تلاش است که بیشتر از قبل مخاطبان خود را راضی نگه داشته و راحتی را برای آنها به ارمغان آورد.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها