قیمت عمده زیره سبز
قیمت عمده زیره سبز در سال ۹۹
31 خرداد 1399
تاثیر کرونا بر قیمت فلفل و چاشنی ها
تاثیر کرونا بر قیمت فلفل و سایر چاشنی‌ها
3 تیر 1399

تاثیر شیوع بیماری کرونا بر قیمت ادویه

تاثیر شیوع ویروس کرونا بر قیمت ادویه

آخرین بروز رسانی 1 تیر 1399 توسط تیم تحریریه گیاهینه

تاثیر شیوع بیماری کرونا بر قیمت ادویه

چند ماهی است که از شیوع و همه گیری بیماری کرونا ‌می‌گذرد. بیماری کرونا تما‌می‌ ابعاد زندگی افراد را تحت تاثیر قرار داده است. در کنار اثرات ویروس کرونا بر زندگی اجتماعی افراد، این بیماری بر اقتصاد نیز سای‌های سنگین افکنده و قیمت اقلام زیادی از کالا‌های خوراکی و مصرفی نیز با افزایش شدیدی مواجه شده است. در این مقاله تاثیر شیوع بیماری کرونا بر قیمت ادویه را بررسی می‌کنیم.

عواملی که تاثیر شیوع بیماری کرونا بر قیمت ادویه را تقویت ‌می‌کنند چیست؟

صنعت ادویه‌جات پس از تعلیق صادرات ادویه به دلیل شیوع بیماری کرونا با بحران بزرگی روبرو شده است. در حالی که کشور‌های خلیج فارس قبلا واردات برخی از ادویه‌جات مانند هل را کاهش داده بودند، با شیوع بیماری کرونا صادرات هل، فلفل و سایر ادویه‌جات و ترشی جات به طور موقت متوقف شده است.

کشاورزان و بازرگانان پس از توقف صادرات هل، فلفل و سایر ادویه‌جات به دلیل ترس همه گیری ویروس کرونا با بحران عظیمی‌ روبه‌رو شد‌ه‌اند و خسارات سنگینی دید‌ه‌اند. به ‌همین دلیل ‌می‌توان انتظار داشت که تاثیر شیوع بیماری کرونا بر قیمت ادویه قابل توجه باشد. در اینجا مواردی که بر تغییرات قیمت ادویه تاثیر ‌می‌گذارند بیان شده است.

‌‌رشد میزان تقاضای خرید ادویه و گیا‌هان دارویی بر اثر شیوع بیماری کرونا

شیوع بیماری کرونا بر رفتار افراد تأثیر زیادی گذاشته است. مردم با استناد به شنیده‌های مختلف که حاکی از تاثیر مصرف ادویه‌جات بر پیشگیری و درمان این بیماری است به خرید ادویه‌جات مختلف روی آورد‌ه‌اند. به ‌همین دلیل مصرف کنندگان نسبت به گذشته حجم خرید انواع ادویه‌جات و گیا‌هان دارویی را افزایش داد‌ه‌اند. افزایش تقاضا به تشدید تاثیر شیوع بیماری کرونا بر قیمت ادویه و افزایش آن منجر شده است.

هند و چین منابع بین المللی تامین ادویه در ‌جهان

شیوع و همه گیری بیماری کرونا در چین و هند بازار معاملات تجارت بین المللی ادویه را تحت تأثیر قرار داده است. هند اقدام به بستن مرز‌های خود کرده است و تحت این شرایط صادرات هر کالایی غیرممکن ‌می‌شود. ‌همین اتفاق در ویتنام نیز افتاده است. چین یکی از خریداران عمده ادویه‌های هند به حساب ‌می‌آید. به دلیل ممکن نبودن صادرات ادویه به چین، بازار ادویه در هند با کاهش تقاضا مواجه شده است.

این وضعیت باعث شده تا قیمت چندین ادویه در هند نسبت به گذشته کاهش پیدا کند. به عنوان مثال، طی یک هفته، قیمت هل هندی حدود 50 درصد کاهش یافت و فلفل ویتنا‌می‌ کاهش قیمتی حدود 10 درصد را تجربه کرد. صادر کنندگان انتظار دارند که با باز شدن دوباره بازار‌ها  قیمت‌ها افزایش پیدا کند.

این در حالی است که تاثیر شیوع بیماری کرونا بر قیمت ادویه در سایر مناطق ‌جهان با افزایش همراه بوده است. از آن جایی که امکان واردات از کشور‌های تامین کننده ادویه وجود ندارد و ‌‌میزان تقاضا جهت خرید ادویه افزایش پیدا کرده است، قیمت ادویه در اکثر مناطق ‌جهان با رشد زیادی روبرو بوده است.

با شیوع ویروس کرونا تقاضای مصرف‌کنندگان افزایش پیدا کرده

یکی از اولین واکنش‌ها در سراسر اروپا ترس از کمبود مواد غذایی بود. مردم شروع به خرید مقادیر زیادی از انواع مختلف مواد غذایی از جمله چاشنی‌ها و ادویه‌ها کردند. به طوری که اکثر قفسه‌های فروشگاه‌ها در زمان اندکی خالی شدند.

اخیرا و قبل از عید پاک، تقاضا برای ادویه‌جات و ترشی جات مورد استفاده برای پخت غذا‌ها در این عید افزایش پیدا کرده است. این افزایش تقاضا شامل ادویه‌جات مصرفی برای تهیه ترشی جات و نیز ادویه‌های دیگر مانند دارچین، زنجبیل و جوز هندی شده است.

همچنین، از گذشته ادویه‌جاتی که به افزایش سلامت و ایمنی بدن کمک ‌می‌کنند مانند زردچوبه، زنجبیل و سیر همواره پر طرفدار بود‌ه‌اند بر خلاف قیمت‌های بالایی که دارند شدت تقاضا و خرید آن‌ها کند نشده است.

به گفته منابع دولتی کشور هند، تقاضا برای زردچوبه و زنجبیل که به عنوان مکمل‌های غذایی شناخته ‌می‌شوند 300 درصد افزایش داشته است.

دولت هند اخیرا تصمیم گرفت برای افزایش تولید زردچوبه و به منظور تامین نیاز روزافزون مردم، در مشارکت‌های خصوصی و دولتی سرمایه گذاری کند. با شیوع ویروس کرونا اجرایی شدن این تصمیمات به تعویق افتاد. البته بخشی از تاثیر شیوع بیماری کرونا بر قیمت ادویه در هند ناشی به دنبال توقف جریانات این سرمایه گذاری تشدید شد‌ه‌اند.

کاهش شدید حمل و نقل پس از همه گیری بیماری کرونا  و تاثیر آن بر افزایش قیمت ادویه

با شیوع بیماری کرونا طرح قرنطینه خانگی و فاصله گذاری اجتماعی مطرح شدند. این طرح‌ها که به منظور کاهش ‌‌میزان برخورد افراد در جامعه و با هدف افزایش سلامت عمو‌می‌ جامعه بیان شد‌ه‌اند بر روی اکثر کسب و کار‌ها تاثیر گذاشته‌اند.

صنعت حمل و نقل نیز از این قاعده مسثنی نبوده است. به طوری که بسیاری از نیرو‌های مشغول در این عرصه کار را به صورت موقت متوقف کرد‌ه‌اند. با کمتر شدن رانندگان نرخ کرایه آن‌ها افزایش پیدا کرد. این افزایش نرخ در نهایت منجر به افزایش قیمت ادویه در سرتاسر ‌جهان شد.

از بین رفتن امکان خرید ادویه از کشاورزان.

با اعمال محدودیت‌های شدید در پی همه گیری بیماری کرونا، امکان خرید ادویه از کشاورزان نیز وجود ندارد. در حال حاضر اکثر شرکت‌های خریدار ادویه فعالیت خود را به حالت تعلیق درآورد‌ه‌اند. این موضوع بر زندگی کشاورزان نیز سایه افکنده است.

یکی از کشاورزان در مصاحبه‌ای بیان داشته است که «کشاورزی تنها منبع درآمد من است. من طی سه روز پیش سعی کردم 10 کیلو فلفل را بفروشم اما هیچ فروشند‌ه ای برای خرید محصول اعلام آمادگی نکرده است. من نمی‌دانم چگونه اوضاع را مدیریت کنم.»

با بسته شدن اغلب مغازه‌‌ها اکثر خرده فروشان نیز نیازی به خرید ادویه ندارند. در حال حاضر عدم اطمینان تجاری در همه کشور‌ها وجود دارد و این امر بر واردات ادویه‌های مختلف تأثیر خواهد گذاشت. در شرایط فعلی، فروشندگان حاضر به خرید نیستند که باعث تشدید تاثیر شیوع بیماری کرونا بر قیمت ادویه ‌می‌شود.

کشاورزان از وضعیت فعلی راضی نیستند. هر چند آن‌ها شاهد افزایش قیمت ادویه در سرتاسر ‌جهان هستند. اما شرایط جهت خرید محصولات از آن‌ها مناسب نیست. برخی از کشاورزان به فکر حراج محصولات خود افتاد‌ه‌اند. اما به نظر ‌می‌رسد که این راه نیز جواب‌گو نخواهد بود و محصولات آن‌ها حتی در حراج نیز مشتری و خریداری ندارد.

بررسی تغییرات قیمت ادویه در دراز مدت

مانند تما‌می‌ دوران تاریخ بحران کرونا نیز روزی به پایان ‌می‌رسد و یا در حالت کنترل شده قرار خواهد گرفت. به ‌همین دلیل ‌می‌شود انتظار داشت که تاثیر شیوع بیماری کرونا بر قیمت ادویه نیز تا زمان محدودی پررنگ باشند و بعد از گذشت مدتی اثر خود را از دست بدهند.

ابعادی که نقش تعیین کننده در قیمت ادویه دارند مانند حمل و نقل، نرخ تقاضا و تعاملات بین المللی تحت تاثیر شدید این بیماری قرار گرفته‌اند. تغییر در هر یک از این موارد تاثیر بالایی بر قیمت ادویه خواهد گذاشت.

هر چند روند فعلی تغییر قیمت بسیاری از ادویه‌جات تحت همه گیری بیماری کرونا با افزایش روبرو بوده است اما انتظار ‌می‌رود که در آینده و با به سرگیری فعالیت‌های اقتصادی از شدت تاثیر شیوع بیماری کرونا بر قیمت ادویه کاسته شود.

عوامل تاثیر گذار بر قیمت ادویه در آینده

طبق گزارشات دریافت شده از منابع مختلف به نظر ‌می‌رسد که نرخ ابتلا به بیماری کرونا با کاهش رو به رو بوده است. این گزارشات ‌می‌توانند ا‌مید به کنترل این بیماری در سطح بین المللی را در دل‌ها زنده کنند. به ‌همین دلیل ‌می‌توان گفت که در آینده تاثیر شیوع بیماری کرونا بر قیمت ادویه بسیار ناچیز خواهد بود.

با نزدیک شدن شرایط به گذشته ‌می‌توان انتظار داشت که تغییرات آب و هوایی و بازار معاملات تجاری تبدیل به دو عامل بسیار تعیین کننده برای قیمت ادویه بشوند. وقوع سیل و بارندگی‌های فراوان زندگی کشاورزان را بسیار تحت تاثیر قرار ‌می‌دهد و ‌‌میزان برداشت آن‌ها با قیمت محصول رابطه خواهد داشت.

نگاهی به تغییرات قیمت ادویه از شیوع ویروس کرونا تا به الان

همانطور که بیان شد از زمان همه گیری بیماری کرونا قیمت برخی از ادویه‌جات مانند زنجبیل با افزایش شدیدی مواجه شد. دلیل عمده این تغییر قیمت افزایش ‌‌میزان تقاضا و کاهش معاملات بین مرزی این محصول بوده است.

از طرفی قیمت برخی از ادویه‌جات در کشور‌های تولید کننده آن‌ها با کاهش روبرو شد. برای مثال، هند بزرگترین تولید کننده فلفل ‌جهان به حساب ‌می‌آید. با شیوع این بیماری از ‌‌میزان صادرات این محصول به سایر کشور‌های ‌جهان کاسته شد.

کم شدن حجم معاملات بین المللی این محصول قیمت فلفل را در سرتاسر هند کاهش داد. به صورتی که در یک هفته قیمت این کالا بین 5 تا 7 درصد پایین آمد. بسیاری از کشاورزان تولید کننده فلفل در هند نگران وضعیت اقتصادی خود هستند.

به ‌همین دلیل نمی‌توان برای بررسی تاثیر شیوع بیماری کرونا بر قیمت ادویه‌جات یک گزاره کلی بیان نمود. تاثیر این بیماری بر قیمت ادویه به ناحیه جغرافیایی و نیز فرهنگ مصرف مردم بستگی شدید دارد. اما ‌می‌توان ا‌مید داشت که با کنترل این بیماری از ‌‌میزان تاثیر شیوع بیماری کرونا بر قیمت ادویه کاسته شود.

 

منابع:

 

تیم تحریریه گیاهینه
تیم تحریریه گیاهینه
بازرگانی زرین گیاهینه یکی از پیشگامان عرضه ی کاربردی گیاهان بوده و گیاهان متنوع را با فرآوری های مختلف (ادویه، بذر، روغن و...) در دسترس عموم قرار داده است و حال با راه اندازی فروشگاه اینترنتی در تلاش است که بیشتر از قبل مخاطبان خود را راضی نگه داشته و راحتی را برای آنها به ارمغان آورد.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها