تاثیر شیوع ویروس کرونا بر قیمت ادویه
تاثیر شیوع بیماری کرونا بر قیمت ادویه
1 تیر 1399
قیمت هل سبز اکبر دربسته بندی بنفش
قیمت هل سبز اکبر در بسته‌بندی بنفش و عوامل تاثیرگذار بر آن در سال ۹۹
4 تیر 1399

تاثیر کرونا بر قیمت فلفل و سایر چاشنی‌ها

تاثیر کرونا بر قیمت فلفل و چاشنی ها

آخرین بروز رسانی 3 تیر 1399 توسط تیم تحریریه گیاهینه

تاثیر کرونا بر قیمت فلفل و سایر چاشنی‌ها

شیوع بیماری کرونا به طور جدی روی رفتار مردم تغییر ایجاد کرده است. در بخش تقاضا، مصرف‌کننده‌ها در حال تهیه مواد غذایی برای ذخیره خود هستند و این مواد غذایی ممکن است شامل طعم دهنده‌ها و انواع چاشنی باشد.

همچنین تولید کننده‌های بزرگ محصولات قادر نیستند به صادرات خود ادامه دهند چرا که مرزهای صادرات به روی آن‌ها بسته شده است و این امر ممکن است به تاثیر کرونا بر قیمت فلفل منجر شود.

میزان شیوع بیماری در کشور هند و چین باعث تاثیرگذاری روی بازرگانی مواد طعم دهنده و به ویژه فلفل قرمز شده است. به طور غیرمنتظرانه هند مرزهای خود را به صورت کامل بست و با این کار در عمل محصولی اجازه صادر شدن نداشت.

همین کار در اوایل شیوع بیماری کرونا در ویتنام انجام گرفت. چین نیز به عنوان خریدار بزرگ محصولات چاشنی و فلفل قرمز از هند، تقاضای خود را در زمان شیوع کاهش داد.

این شرایط باعث افت زیادی در بعضی از قیمت‌ها شد که به طور مثال می‌توان گفت، در یک هفته هل هندی ۵۰ درصد افت قیمت داشت و در نمونه‌ای دیگر، فلفل ویتنام ۱۰ درصد دچار کاهش شد.

وارد کنندگان محصولات می‌گویند این تغییر در قیمت‌ها و تاثیر کرونا بر قیمت فلفل، احتمالا به دلیل ترس عمومی و فشار آن روی بازار است و پس از بازگشایی بازار، قیمت‌ها دوباره متعادل خواهند شد.

تقاضای مصرف کنندگان خانوار رفته‌رفته بیشتر می‌شود

با این حال، چاشنی‌های بسیار سالم و مفید مانند زردچوبه یا زنجبیل که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کنند، دارای تقاضای زیاد هستند.

برخلاف بیشتر شدن قیمت این نوع چاشنی‌ها که به دلیل تقاضای ۳ برابری است، همچنان مردم به خرید آن توجه زیادی دارند.

این تقاضا تا جایی بوده است که دولت هند برای تولید هر چه بیشتر چاشنی‌های پرتقاضا به بستن قراردادهای بیشتر با کشاورزان روی آورده است.

تاثیرگذاری شدید بیماری کرونا روی بازار جهانی انواع فلفل

در چند روز اخیر که شیوع بیماری به صورت شدید گزارش شد، به دلیل تاثیر کرونا بر قیمت فلفل و تجارت آن، بازار فروش جهانی دچار تلاطم شده و تقاضای بسیار پایینی در مورد فلفل قرمز ایجاد شد. این تاثیر روی اروپا و آمریکا مشهود بود که قیمت این طعم دهنده را بین ۶ الی ۸ درصد کاهش داد.

این میزان کاهش در اروپا و آمریکا ممکن است بیشتر نیز باشد که با ادامه روند شیوع بیماری و تعطیلی بازار به وقوع خواهد پیوست.

مدیر عامل شرکتی فعال در کوچی هند می‌گوید: شرایط وخیم است و ترس زیادی در بازار وجود دارد و خریداران و مشتریان همیشگی ما منتظر هستند تا ببینند شرایط آینده به چه شکل خواهد بود.

تامین‌کننده‌های محصول فلفل قرمز در بازار آمریکا ترس از کاهش تقاضا دارند که ممکن است با گسترش بیماری به شهرها یا مردم، بیشتر به وجود بیاید.

علاوه بر این به دلیل تاثیر کرونا بر قیمت فلفل، ممکن است در ارزش جهانی بیشتر از این کاهش داشته باشیم.

این مدیر شرکت می‌گوید:ویتنام پیشنهاد ۱۹۵۰ دلاری به ازای هر تن را به بخش بازرگانی چاشنی‌ها در آمریکا ارائه کرده است و این در حالی است که پیشنهاد اندونزی و برزیل مقداری کمتر از این است.

با این حال راجیو پالیچا از Nedspice می‌گوید: ما شاهد سستی زیادی در بازار تجارت فلفل قرمز نیستیم و تنها دلیل رونق نداشتن بازار را می‌توان نبود حمل‌و‌نقل ترانزیتی به چین دانست. در حقیقت قیمت تمامی چاشنی‌ها دچار افت ۸ الی ۱۰ درصدی شده است.

همچنین از راه رسیدن محصولات تازه کشاورزی در کنار تاثیر کرونا بر قیمت فلفل، به این کاهش قیمت‌ها کمک کرده است.

باید گفت، تقاضا از طرف چین و ایتالیا به طور کمی کاهش داشته است اما در کل، بازار تجارت فلفل قرمز دچار سستی زیادی نیست.

تزریق محصولات تازه کشاورزی باعث کاهش در قیمت‌ها شده است

براساس گزارشی از طرف Nedspice در ژانویه ۲۰۲۰، انتظار می‌رفت ورود محصولات تازه برداشت شده بین ماه‌های فوریه و آپریل فشار بیشتری را روی بازار و تغییر قیمت‌ها داشته باشد.

همچنین علاوه بر شرایط تاثیر کرونا بر قیمت فلفل، طبق این گزارش انتظار می‌رود تولید جهانی در فصل کنونی به میزان ۱۲ درصد کمتر شود؛ اما با توجه به وجود مقدار کافی محصول فلفل قرمز، موجودی برای پاسخ به تقاضا کافی است.

به گفته راجیو پالیچا: تقاضای فلفل قرمز و بازار خرید و فروش آن زمان زیادی را در رکود ناشی از بیماری کرونا نخواهد گذراند.

هند دومین تولید کننده بزرگ فلفل قرمز پس از ویتنام است و اولین مصرف کننده آن در جهان است.

بازرگانان معتقدند از سرگیری تقاضای فلفل قرمز از طرف کشور چین می‌تواند به ثبات قیمت‌ها کمک کند و در مدت کوتاهی به وضعیت خوبی برسد.

بازارهای خرید ‌و فروش رفته‌رفته بازگشایی می‌شوند

در بعضی از مناطق هند و برای نمونه در کوچی، پس از قرنطینه سراسری ملی و تاثیر کرونا بر قیمت فلفل، در چند روز اخیر بازار تجارت فلفل قرمز از نو شروع به کار کرد.

تمامی کارهای تجاری در این استان دچار وقفه شده بودند که به دلیل اعلام وضعیت قرنطینه هیچ حمل‌و‌نقل و کار تجاری به انجام نمی‌رسید.

با این حال، پس از بازگشایی تجارت فلفل قرمز، ۷ تن از محصول فلفل در ۱۶ آپریل به این محل خرید‌وفروش یعنی کوچی رسید.

تاجران، محصول فلفل از مناطق مختلف هند در حال تلاش برای دریافت مجوز بازگشایی محل‌های تجارت خود و بهبود شرایط ناشی از تاثیر کرونا بر قیمت فلفل هستند.

یکی از صاحبان کسب‌و‌کار مرتبط با طعم دهنده‌ها در کوچی می‌گوید: ما انتظار داریم محصول بیشتری از مناطق دیگر به این محل برسد.

این زمانی است که قرنطینه پایان یابد و تلاش برای دریافت مجوز فعالیت، نتایج مثبتی داشته باشد. قبلا ایجاد محدودیت‌هایی باعث بروز مشکلاتی درباره حمل‌و‌نقل وسائل نقلیه شده بود و روی در دسترس بودن وسائل حمل تاثیر منفی داشت.

کشاورزان فلفل قرمز امید به عادی شدن شرایط تجارت دارند

از زمانی که تمامی بازرگانان توسط دولت و به دلیل کنترل گسترش بیماری کرونا منع از کار شدند، کشاورزان فلفل امید زیادی به بهبود شرایط تاثیر کرونا بر قیمت فلفل و از سرگیری بازار و تجارت داشتند و از آن استقبال می‌کردند.

کشاورزی از منطقه کوچی می‌گوید: کشاورزی تنها منبع درآمد من و خانواده‌ام است. من تلاش زیادی برای فروش تنها ۱۵ کیلوگرم از محصول خود کردم، اما متاسفانه کسی حاضر به خرید فلفل از من نشد. اکنون با شنیدن شروع به کار دوباره تجارت فلفل بسیار خوشحال هستم و امیدوارم شرایط به وضع عادی قبلی بازگردد.

گفتنی است با توجه به تاثیر کرونا بر قیمت فلفل، ارزش فلفل قهوه‌ای رنگ در حال حاضر در این مکان ۳۰۰ روپیه به ازای هر کیلوگرم است و فلفل سیاه کروی ۳۲۰ روپیه است. این قیمت در مورد فلفل تازه ۲۹۰ روپیه برای یک کیلوگرم است.

منبع:

https://www.cbi.eu/news/supply-spices-herbs-seriously-affected-covid-19/

https://www.financialexpress.com/market/commodities/coronavirus-impact-global-pepper-market-witnessing-a-grim-scenario/1901376/

https://www.republicworld.com/business-news/india-business/pepper-trade-resumes-in-kochi-after-state-governments-intervention.html

تیم تحریریه گیاهینه
تیم تحریریه گیاهینه
بازرگانی زرین گیاهینه یکی از پیشگامان عرضه ی کاربردی گیاهان بوده و گیاهان متنوع را با فرآوری های مختلف (ادویه، بذر، روغن و...) در دسترس عموم قرار داده است و حال با راه اندازی فروشگاه اینترنتی در تلاش است که بیشتر از قبل مخاطبان خود را راضی نگه داشته و راحتی را برای آنها به ارمغان آورد.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها