بررسی بازار جهانی سیاهدانه
بررسی بازار جهانی سیاه‌دانه؛ خواص سیاه دانه برای سیستم ایمنی بدن
14 خرداد 1399
خرید و قیمت بهار نارنج شیراز در فصل برداشت
خرید و قیمت بهارنارنج‌ شیراز در فصل برداشت آن
16 خرداد 1399

تجارت فلفل سیاه ویتنام؛ افزایش منابع و تاثیر کرونا

تجارت فلفل سیاه ویتنام و تاثیر کرونا

تجارت فلفل سیاه ویتنام؛ افزایش منابع و تاثیر کرونا

ویتنام یکی از شرقی‌ترین کشورهای شبه جزیره اندونزی واقع در جنوب شرقی آسیا است که از شمال با چین، از جنوب با دریای چین، از شمال غرب با لائوس و از جنوب غرب با کامبوج همسایه است. فلفل سیاه ویتنام یکی از مشهورترین محصولات کشاورزی این کشور است که به کشورهای مختلف صادر می‌شود.

گیاه فلفلی که منشاء آن کشور هند است، توسط فرانسوی‌ها در قرن ۱۷ به کشور ویتنام برده شد و کشت آن در شهرهای مختلف این کشور شروع شد.

کشت فراوان این گیاه در سال‌های بعدی در ویتنام به صورتی بود که از سال ۲۰۰۱ به بعد، این کشور به یکی از بزرگترین صادر کننده‌های فلفل تبدیل شد. میزان این صادرات در سال ۲۰۱۴ حدود ۵۰.۵ هزار تن بود.

برخلاف افت ارزش بازار و کاهش تجارت جهانی محصولاتی مانند فلفل سیاه ویتنام طی سال‌های گذشته، این کشور به عنوان یکی از تولید کننده‌های اصلی همچنان تولید خود را در مساحتی بالغ بر ۷۳.۵ هزار هکتار ادامه داد.

مقدار تولید این کشور در سال ۲۰۱۶ مقدار ۳۹ درصد از تولید کل فلفل جهان بود و میزان صادرات آن در مقایسه با سایر کشورها ۵۷ درصد بود.

باید اشاره کرد، تولید بیشتر فلفل این کشور مربوط به فلفل سیاه است که در سال ۲۰۱۶ از ۱۶۵ هزار تن محصول تولیدی، ۱۴۰ هزار تن آن فلفل سیاه ویتنام بود.

رشد سالانه صادرات فلفل سیاه ویتنام به کشورهای مختلف

برای سال ۲۰۱۹ میلادی می‌توان گفت کشور ویتنام در نیمه اول سال، ۱۸۱ هزار تن صادرات فلفل به کشورهای مختلف داشته است که ارزش آن بالغ بر ۴۶۱ میلیون دلار است. رشد سالانه در مورد مقدار صادرات و ارزش آن، ۳۷.۲ و ۱.۹ درصد است. در ماه ژوئن ۲۰۱۹ این کشور ۸۵ میلیون دلار از راه فروش فلفل کسب کرد.

براساس پیش‌بینی‌ها میزان منابع محصولاتی مانند فلفل سیاه ویتنام رو به افزایش است و تقاضا در برابر منابع کمتر است. این منابع زیاد در سال‌های بعدی بیشتر هم خواهد شد.

صادرات ویتنام در ماه نخستین سال ۲۰۲۰ میلادی

براساس آمار و اطلاعات بخش صادرات، فلفل صادراتی این کشور در ماه ژانویه ۲۰۲۰ به ۱۴.۶ هزار تن رسید.

ارزش این صادرات ۳۵.۸۵ میلیون دلار بود که در مقایسه با سال ۲۰۱۹ و ماه دسامبر، ۱۱.۶ درصد در حجم صادرات و ۱۰.۶ درصد در ارزش آن کاهش داشت.

در ماه نخست سال میلادی ۲۰۲۰ نسبت به زمان مشابه سال قبلی میزان صادرات فلفل سیاه ویتنام به بعضی از کشورها مانند انگلستان کاهش داشت و در کنار آن، صادرات به میانمار و پاکستان افزایش داشت.

براساس اطلاعات بخش صادرات و واردات ویتنام مدعی شد، قیمت فلفل ویتنام در ژانویه سال ۲۰۲۰ به ۲۴۴۳ دلار در تن رسید.

دو مشکل پیش روی تجارت فلفل سیاه

بازار بین‌المللی فلفل در مقابل دو مشکل تولید انبوه و بحران ناشی از بیماری کرونا قرار دارد. قیمت صادرات فلفل سیاه ویتنام در یک چهارم آغازین سال جدید، بیش از ۱۸ درصد افت داشته است که این کاهش در مقایسه با زمان مشابه در سال قبل است.

در چهار ماه اول سال، براساس اطلاعات سازمان کشاورزی و توسعه روستایی، فلفل سیاه صادراتی ویتنام ۱۱۷ هزار تن بود که قیمت آن ۲۴۹ میلیارد دلار ارزش‌گذاری می‌شود.

در سه ماهه اول سال بیشترین صادرات فلفل سیاه ویتنام به کشورهای آمریکا، هند، میانمار، پاکستان و آلمان است. مقدار صادرات به این کشورها ۳۹.۲ درصد از کل صادرات فلفل است.

همچنین، قیمت متوسط فلفل ویتنام در سه ماهه اول، ۲۱۸۵ دلار به ازای هر تن بود.

باید گفت، قیمت‌های فلفل در بندر برزیل و مالزی مانند قبل است اما قیمت آن در بندر هند دچار کاهش شده است.

در برزیل مانند سابق، قیمت فلفل ۲۰۰۰ دلار به ازای هر تن معامله می‌شود و در مورد مالزی این قیمت ۳۶۸۵ دلار است. این در حالی است که قیمت در بندر تحویل هند از ۴۴۸۴ دلار به ۴۳۸۷ دلار کاهش پیدا کرده است.

می‌توان دلیل کاهش قیمت فلفل هند را افزایش تولید و وجود منابع زیاد فلفل دانست. به دلیل مساعد بودن آب و هوا در سال کنونی در استان کرالا هند، تولید این محصول گیاهی افزایش داشته است.

بحران کرونا و نبود شرایط مناسب خرید و فروش

ترس از ادامه شرایط بیماری باعث کاهش خرید و فروش فلفل سیاه شده است. در مورد تجارت محصولاتی مانند فلفل سیاه ویتنام، تاجران منتظر بهبود شرایط و بازگشایی بازار هستند. در کشور آمریکا تامین کننده‌های اصلی بازار فلفل با کاهش تقاضا مواجه هستند و در صورت ادامه این شرایط و رسیدن محصولات جدید به بازار، ممکن است قیمت‌ها افت بیشتری داشته باشند.

با توجه به بحران کنونی، ویتنام پیشنهاد قمیتی فلفل در حدود ۱۹۵۰ دلار به آمریکا داده است و قیمت برزیل و اندونزی کمتر از این مقدار است.

تلاش برای فروش محصول فلفل سیاه ویتنام توسط این کشور به دلیل وجود منابع زیاد و از راه رسیدن محصول کشاورزی سال جدید است و وقفه در این بازار، مشکلات زیادی را به وجود خواهد آورد.

در کنار گزارش‌های موجود در رابطه با کاهش تولید کل جهانی فلفل سیاه، باید توجه داشت که میزان ذخایر و موجودی قبلی این محصول در کشورهای مختلف مانند ویتنام بسیار زیاد است که باید به فروش برسد.

با این شرایط امیدهایی وجود دارد که با برداشته شدن شرایط قرنطینه و گشوده شدن مرزهای کشورهای مصرف کننده بزرگ مانند هند، بازار تجارت فلفل سیاه رونق پیدا کند.

براساس پیش‌بینی‌ها منابع فلفل ویتنام در سال ۲۰۲۰ تا ۳۵۰ هزار تن خواهد رسید که در حدود ۹۰ هزار تن آن از موجودی سال ۲۰۱۹ است.

علاوه بر این تولید انبوه، بازارهای جهانی نیز افت تقاضا در محصولات فلفل مانند فلفل سیاه ویتنام را به خود می‌بینند که به دلیل وقفه در تجارت ناشی از بیماری کرونا است.

این مشکل در مورد بازارهایی مانند آمریکا و اروپا بیشتر مورد توجه است چرا که این دو به عنوان مصرف کننده‌های بزرگ فلفل شناخته می‌شوند.

 

منابع:

http://www.ipcnet.org/n/map/?path=map&page=vn

http://www.agriwatch.com/newsdetails.php?Vietnam-Pepper-export-during-January-2020&st=NEWS&commodity_id=30&sid=525342

http://www.xinhuanet.com/english/2019-07/12/c_138220878.htm

https://www.financialexpress.com/market/commodities/coronavirus-impact-global-pepper-market-witnessing-a-grim-scenario/1901376/

 

تیم تحریریه گیاهینه
تیم تحریریه گیاهینه
بازرگانی زرین گیاهینه یکی از پیشگامان عرضه ی کاربردی گیاهان بوده و گیاهان متنوع را با فرآوری های مختلف (ادویه، بذر، روغن و...) در دسترس عموم قرار داده است و حال با راه اندازی فروشگاه اینترنتی در تلاش است که بیشتر از قبل مخاطبان خود را راضی نگه داشته و راحتی را برای آنها به ارمغان آورد.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها