کرونا چه تاثیری بر قیمت قهوه گزاشته
کرونا چه تاثیری بر قیمت و تجارت قهوه سبز گذاشته است؟
20 خرداد 1399
تاثیر کرونا بر قیمت و تجارت موسیر
تأثیر کرونا بر قیمت و بازار تجارت موسیر
22 خرداد 1399

قیمت عمده و قیمت روز فلفل سیاه ویتنام

قیمت عمده و قیمت روز فلفل سیاه ویتنام

آخرین بروز رسانی 21 خرداد 1399 توسط تیم تحریریه گیاهینه

[table “28” not found /]

قیمت عمده و قیمت روز فلفل سیاه ویتنام

استفاده از ادویه جات و چاشنی‌ها به منظور عطر و طعم بخشیدن به غذا به یکی از ارکان آشپزی در تما‌می‌ سرزمین‌ها تبدیل شده است. فلفل سیاه یکی از ادویه جات محبوب بین اکثر مناطق دنیا است که در تهیه غذا‌های مختلف کاربرد زیادی دارد. در این میان ویتنام یکی از بزرگترین عرضه‌کنندگان فلفل در دنیا به شمار ‌می‌رود و تغییرات قیمت فلفل سیاه ویتنام بر بازار معاملات این محصول تاثیر زیادی ‌می‌گذارد.

تولید کنندگان فلفل سیاه در دنیا

معاملات فلفل سیاه به دلیل بخشیدن طعم تند، در کنار عطر مطبوعی که دارد از بازار مناسبی در سطوح بین المللی برخوردار است. فلفل سیاه در کشور‌های مختلفی کاشته و برداشته ‌می‌شود و انواع مختلفی در اندازه و کیفیت‌های گوناگون دارد. زادگاه این ادویه سرزمین هزار رنگ هندوستان است. اما سایر کشور‌ها مانند چین، برزیل، اندونزی و ویتنام نیز به کشت و صادرات این گیاه خوراکی ‌می‌پردازند.

مقایسه فلفل سیاه تولید شده در کشور‌های مختلف

کشور هند یکی از بزرگ‌ترین تولید کنندگان فلفل سیاه در دنیا به شمار ‌می‌رود. فلفل سیاه تولید شده در این کشور از کیفیت بالایی برخوردار است و عطر و طعم استثنایی به غذا ‌می‌بخشد. اما در بازار قیمت بالایی دارد که بازرگانان به صورت محدود اقدام به خرید فلفل سیاه تولید شده در این کشور ‌می‌کنند.

از دیگر کشور‌های تولید کننده فلفل سیاه ‌می‌توان به کشور برزیل اشاره کرد. با وجود این که قیمت عرضه‌ فلفل سیاه در این کشور نسبت به سایر مناطق کمتر است، اما به دلیل برخوردار بودن از کیفیت پایین با استقبال زیادی از طرف بازرگانان ایرانی مواجه نشده است.

کشور ویتنام یکی از بزرگ‌ترین تولید کنندگان فلفل سیاه به شمار ‌می‌رود قیمت فلفل سیاه ویتنام در مقایسه با کیفیت بالای این محصول بسیار مناسب است و بازرگانان زیادی متقاضی خرید فلفل سیاه تولید شده در این کشور هستند.

بازار فلفل سیاه در کشور ویتنام

سال 2019 برای کشاورزان مزارع فلفل در ویتنام سال پر سودی نبود و به دلیل عرضه بیش از حد فلفل سیاه در بازار، قیمت‌های داخلی و قیمت صادرات به شدت کاهش پیدا کرد. به دلیل تولیدات زیاد فلفل سیاه در ویتنام قیمت فلفل در سطح جهان کاهش داشته است. در سال 2019، قیمت فلفل سیاه ویتنام با کاهش 22.9 درصدی نسبت به سال 2018، در هر تن به 2518 دلار رسید. اما انتظار ‌می‌رود که تا سال 2021 و 2022 قیمت این محصول افزایش پیدا کند.

طبق گزارش منتشر شده در روزنامه کشاورزی ویتنام، در سال 2019، عرضه فلفل به وفور و بیش از تقاضا بود و باعث شده قیمت داخلی و صادرات کاهش یابد. این سو‌مین سال متوالی است که ارزش صادرات فلفل نسبت به سال قبل کاهش یافته است. براساس برآورد‌ها، در سال 2019 ویتنام 287 هزار تن فلفل به ارزش 722 ‌میلیون دلار صادر کرده است که این رقم 23.4 درصد از نظر حجم فیزیکی و 4.8 درصد از نظر ارزش ریالی نسبت به سال 2018 کمتر بوده است.

در سال 2019 قیمت زمین با رشد 66 درصدی نسبت به مدت مشابه در سال قبل مواجه شده است. به همین دلیل بسیاری از کشاورزان اقدام به فروش و یا اجاره‌ی زمین‌های خود کردند. کارشناسان معتقدند که با این تصمیم گیری سطح زیر کشت به میزان 20 درصد کاهش پیدا کرده است.

در استان گیالای ( Gia Lai) که به عنوان مرکز اصلی کشت فلفل شناخته ‌می‌شود، مزارع زیر کشت فلفل از سال 2017 به طرز چشمگیری کاهش پیدا کرده است. دلایل اصلی کاهش سطح زیر کشت نبود تجربه و دانش کافی برای کشاورزان و شرایط نامطلوب آب و هوایی است.

از طرف دیگر، به دلیل مشکل مالی برخی از کشاورزان این منطقه اقدام به فروش مزارع فلفل خود کرده‌اند و پیش بینی ‌می‌‌شود که در نتیجه‌ی این تغییرات تولید فلفل سیاه تا 60 کاهش پیدا کند.

تغییرات قیمت فلفل سیاه ویتنام در بازار ایران

در سال‌های اخیر قیمت ارز در ایران با نوسانات شدیدی مواجه بوده است. همان طور که ‌می‌دانید نرخ دلار آمریکا در دو سال گذشته افزایش 400 درصدی داشته است. با وجود تغییرات شدید ارز، قیمت فلفل سیاه ویتنام در ایران تغییرات زیادی را به خود ندیده است. از دلایل این ثبات قیمت ‌می‌توان به بالا بودن میزان تولید و عرضه‌ فلفل سیاه در ویتنام اشاره کرد که باعث تعدیل قیمت فلفل سیاه در بازار ‌می‌شد.

پیش بینی قیمت فلفل سیاه ویتنام در بازار آینده ایران

اگر نرخ تغییرات قیمت فلفل سیاه را در نظر بگیریم به این نکته پی ‌می‌بریم که قیمت این محصول با ثبات بوده و نوسانات کمی‌ داشته است. به همین دلیل کشاورزان ویتنا‌می‌ به سمت محصولاتی که قیمت بیشتر و سودآوری بالاتری را برای آن‌ها در پی داشته باشند جذب شده اند و محصولات خود را از فلفل سیاه به سایر گیا‌هان تغییر داده‌اند.

تغییر عادات کشاورزی در بین مردم ویتنام باعث ‌می‌شود که در آینده‌ی نزدیک میزان عرضه‌ فلفل سیاه در بازار کاهش پیدا کند که موجب افزایش قیمت این محصول ‌می‌شود. از طرف دیگر، با توجه به شیوع ویروس کرونا امکان معاملات تجاری بین کشور‌های مختلف از بین رفته است که این عامل خود میزان فلفل سیاه در بازار ایران را کاهش ‌می‌دهد.

انتظار ‌می‌رود که به دلیل کمبود بار و بسته شدن مرز‌ها قیمت فلفل سیاه در ماه‌های آینده افزایش پیدا کند.

فلفل سیاه ویتنام در اندازه‌های 4، 5.5 و 6 ‌میلی متری به بازار عرضه ‌می‌شود. قیمت فلفل سیاه ویتنام با دانه‌های ریز در حد 45 هزار تومان در هر کیلوگرم و برای دانه‌های متوسط و درشت بین 47 تا 49 هزار تومان است. انتظار ‌می‌رود که در ماه‌های آینده قیمت این محصول در هر کیلو گرم از 50 هزار تومان تجاوز کند.

خرید فلفل سیاه ویتنام در ایران

سایت بازرگانی گیاهینه اقدام به فروش فلفل سیاه مرغوب ویتنا‌می‌ به صورت عمده و در کیسه‌های 60 کیلو گر‌می‌ کرده است. محصولات این شرکت بازرگانی از کیفیت بالایی برخوردار هستند و کارشناسان این مرکز ‌می‌توانند اطلاعات با ارزشی در خصوص خرید فلفل سیاه با خریداران به اشتراک بگذارند.

بسته به اندازه‌های فلفل سیاه قیمت این محصول متغیر خواهد بود. کارشناسان شرکت گیاهینه قیمت فلفل سیاه ویتنام را به خریداران اعلام ‌می‌کنند و خریداران ‌می‌توانند برای خرید محصول مورد نظر خود اقدام کنند.

 

منابع

https://bigitexco.com/vietnam-black-pepper-price-in-2020/

 

تیم تحریریه گیاهینه
تیم تحریریه گیاهینه
بازرگانی زرین گیاهینه یکی از پیشگامان عرضه ی کاربردی گیاهان بوده و گیاهان متنوع را با فرآوری های مختلف (ادویه، بذر، روغن و...) در دسترس عموم قرار داده است و حال با راه اندازی فروشگاه اینترنتی در تلاش است که بیشتر از قبل مخاطبان خود را راضی نگه داشته و راحتی را برای آنها به ارمغان آورد.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها