قیمت خرید ادویه و عوامل تاثیر گزار بر آن
قیمت خرید ادویه و عوامل تا‌ثیرگذار بر آن
18 تیر 1399
اخبار روز ادویه جات
اخبار روز ادویه جات
21 تیر 1399

تاثیر تنش‌های چین و آمریکا روی تجارت جینسینگ

تاثیر تنش های چین و امریکا روی تجارت جینسینگ

آخرین بروز رسانی 10 دی 1402 توسط Fateme amooshahi

تاثیر تنش‌های چین و آمریکا روی تجارت جینسینگ

تجارت جینسینگ که یکی از محصول‌های کشاورزی ایالت ویسکانسین آمریکا است و تقاضای بسیار زیادی در کشورهایی مانند چین دارد، دچار مشکلاتی شده است. این مشکلات ناشی از تنش‌های تجاری آمریکا و چین است که کشاورزان بسیاری را دچار ضرر کرده است. این محصول کشاورزی خواص بسیار زیادی دارد که به عنوان تقویت کننده انرژی بدن، کاهش دهنده استرس و سلامت جنسی به کار می‌رود و در کشورهای آسیایی خواهان زیادی دارد.

به گفته کشاورزان محلی محصول جینسینگ، شرکت‌های دست‌اندرکار تولید این محصول که بیشتر در شهر ماراتون هستند، در حال حاضر مخارج خود را کاهش داده‌اند و در صورت ادامه روند افزایش مالیات و مخارج گمرکی امکان تعطیلی آن‌ها وجود دارد.

وضعیت تولید و برنامه‌های کشت جینسینگ

به گفته مینگ جیانگ تولید کننده جینسینگ در ماراتون، تنش‌های تجارت و قیمت جینسینگ چیزی ورای بحث‌های تجاری است که روی فروش و خرید جینسینگ تاثیر گذاشته است.

مینگ جیانگ می‌گوید: شرکت تولیدی من در حال حاضر مجبور به تقلیل کارکنان خود است و امید است این کار باعث کاهش در هزینه‌ها و مخارج جاری شود.

این مورد یعنی کاهش تعداد کارکنان کمک زیادی نمی‌کند اما چاره‌ای وجود ندارد. نکته قابل توجه این جا است که میزان خرده‌فروشی شرکت از یک سال قبل که مالیات و هزینه‌های گمرکی افزایش داشت، سی درصد افت داشته است.

میزان تجارت جینسینگ چین و آمریکا

براساس اعلام بخش تجارت جینسینگ ویسکانسین، خرید و فروش این محصول، سالانه حدود ۴۰ میلیون دلار برای تجارت شهرهای واسو و ماراتون درآمد دارد. در مورد تعداد افراد مشغول به تولید جینسینگ در این استان، تقریبا ۱۷۰ تولید کننده در بخش تولید این محصول فعالیت دارند.

اکنون کشاورزان نگران این هستند که چه مقدار از محصول جینسینگ را باید در پاییز کشت کنند و برای ۳ الی ۵ سال آینده چه برنامه‌ریزی داشته باشند. باید دقت داشت که جینسینگ هر ساله کشت نمی‌شود و برای کشت و برداشت آن باید برنامه مناسبی داشت.

در ماه مارس ۲۰۱۸، رئیس جمهوری آمریکا برنامه‌هایی را برای تعرفه‌های گمرکی اعلام کرد که روی فلزات استیل و آلومینیوم اعمال شدند. این تعرفه‌ها کشورهای گوناگونی را تحت تاثیر قرار داد.

در آپریل همان سال، چین نیز در اقدامی واکنشی، روی تجارت جینسینگ تعرفه‌هایی را اعمال کرد. پس از آن، این کار توسط آمریکا دنبال شد که در ماه جولای ۲۰۱۸ تعرفه‌های گمرکی روی بخشی از کالاهای خاص وضع شد.

باید گفت، رئیس جمهوری آمریکا شروع به بازی تجاری بین چین و آمریکا کرد چرا که معتقد بود، کشورهای شریک تجاری آمریکا از این کشور سوء‌ استفاده تجاری می‌کنند. رئیس جمهور آمریکا امیدوار بود که این تعرفه‌ها زیان‌های تجاری را کم کند و به شرکت‌های تولید کننده آمریکایی جان دوباره بخشد.

مینگ جیانگ اعمال تعرفه‌های گمرکی را روی تجارت جینسینگ دردآور خواند و آن را مشکلی بزرگ دانست. به گفته وی، امیدها به نشست‌های سران کشورها است تا شاید خبرهای خوبی از آن بیرون بیاید.

در صورتی که توافق‌هایی برای هزینه‌های گمرکی انجام نشود، کشاورزان جینسینگ در راه سخت و دشواری قرار خواهند گرفت.

تولید کنندگان جینسینگ امید زیادی به کاهش تنش‌ها دارند و باید گفت، کشاورزان این محصول نفوذ سیاسی زیادی ندارند که روی تصمیم‌های بزرگ تاثیرگذار باشد.

افراد محلی و کشاورز برخلاف دیگر آمریکایی‌ها، بیشتر با کشاورزی و تولید محصول کشاورزی سرو کار دارند و منطقه ویسکانسین، دارای خاک منحصر به فردی است که به رشد بهتر محصول جینسینگ کمک می‌کند.

بیشترین میزان تولید جینسینگ آمریکا

ایالت ویسکانسین تا ۹۵ درصد از کل جینسینگ آمریکا را تولید می‌کند که شهر ماراتون این ایالت بیشترین سهم تولید و تجارت جینسینگ را دارد. می‌توان ادعا کرد، شهر ماراتون تقریبا تمامی جینسینگ این ایالت را تولید می‌کند.

بیش از ۸۵ درصد از محصول تولیدی جینسینگ در ایالت ویسکانسین آمریکا به کشور چین صادر می‌شود و اکنون افراد زیادی در مورد شرایط اعمال تعرفه‌ها گله دارند و درخواست آن‌ها بهبود سریع شرایط است. با این وضع، بخش اقتصاد ویسکانسین دچار ضررهای زیادی خواهد شد.

مطمئنا تنها کشاورزان و بخش تولید محصولات کشاورزی دچار ضرر نشده‌اند و این شرایط منجر به آسیب به بخش‌های دیگر و افراد بومی منطقه نیز شده است.

کشاورزان ابزار و وسائل کشاورزی را از مردم محلی تهیه می‌کنند که می‌توان کود را نام برد. این نوع محصولات مرتبط با تجارت جینسینگ نیز دچار تاثیر منفی شده است.

در کنار آن، افراد محلی که در کشت و برداشت جینسینگ مشغول به کار هستند از کار اخراج می‌شوند که جزو ضررهای ناشی از تنش‌های تجاری آمریکا و چین است.

با توجه به گفته‌های مسئولان کشاورزی، جنگ تجاری زیاد دوام نخواهد داشت و در این بین، کشاورزان هستند که بیشترین ضرر و تاثیر منفی را تجربه می‌کنند.

جینسینگ گیاهی است که بیشترین استفاده مربوط به ریشه آن است و توجه بسیاری از افراد در کشورهای آسیایی روی این محصول کشاورزی است. خواصی مانند تقویت سیستم ایمنی بدن، افزایش تمرکز و درمان خستگی‌های پی‌در‌پی از جمله مواردی است که ارزش این گیاه را دو چندان می‌کند.

علاوه بر این، گیاه جینسینگ در داروسازی کاربرد زیادی دارد و برای تولید دارو و قرص‌های مکمل به کار می‌رود.

اظهارات تولید کننده‌های اصلی جینسینگ

به گفته ویل هسو رئیس شرکت تجارت جینسینگ هسو در ویسکانسین، طی مشاجره بین آمریکا و چین، کشاورزی و تولید گونه‌های مختلف این محصول نیز دچار مشکلاتی است‌‌. به گفته وی، خنده‌دار است که ما از کشاورز درخواست کشت محصول را داشته باشیم در حالی که معلوم نیست پرداختی آن‌ها چه زمانی انجام خواهد شد.

شرکت هسو در ویسکانسین، جایی است که ۴۵ سال تجربه کاری و سابقه تجارت جینسینگ دارد و به گفته رئیس آن، سالانه ۳۰۰ هزار پوند جینسینگ معادل ۱۳۶ هزار کیلوگرم از این محصول در این شرکت تولید می‌شود.

تمامی مراحل تولید، برداشت و بسته‌بندی محصول این شرکت توسط کارکنان داخلی آن انجام می‌شود و پس از بسته‌بندی جینسینگ، به کشور چین فرستاده می‌شود.

بیشتر مصارف این محصول در کشور چین برای تولید دارو و استفاده‌های دارویی است.

بهترین خاک برای کشت جینسینگ

منطقه واسو ویسکانسین یکی از بهترین خاک‌ها را برای کشت جینسینگ اعلا دارد که به دلیل زمستان‌های سرد و خاک یخچالی آن است. این شرایط به رشد عالی این محصول کمک می‌کند که می‌توان گفت، ایده‌آل‌ترین شرایط برای رشد جینسینگ است. پس از کشت این محصول حدود چهار سال طول می‌کشد که گیاه بالغ شده و برای تجارت جینسینگ آماده شود. در صورت شرایط خوب، طعم و مزه عالی برای آن وجود خواهد داشت.

در حقیقت، به دلیل محصول بسیار خوب ایالت ویسکانسین و به ویژه شهرهای واسو و ماراتون، یکی از شهرت‌های این منطقه، محصول جینسینگ اعلا است.

 

 

منابع:

https://www.wausaudailyherald.com/story/news/2019/06/27/wisconsin-ginseng-growers-suffer-year-into-trade-war-china/1527678001/

https://spectrumnews1.com/wi/madison/news/2019/12/20/wisconsin-ginseng-industry-at-mercy-of-trade-war-with-china

 

تیم تحریریه گیاهینه
تیم تحریریه گیاهینه
بازرگانی زرین گیاهینه یکی از پیشگامان عرضه ی کاربردی گیاهان بوده و گیاهان متنوع را با فرآوری های مختلف (ادویه، بذر، روغن و...) در دسترس عموم قرار داده است و حال با راه اندازی فروشگاه اینترنتی در تلاش است که بیشتر از قبل مخاطبان خود را راضی نگه داشته و راحتی را برای آنها به ارمغان آورد.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها