بررسی تولید و تجارت هل سبز در کشورهای مختلف
بررسی تولید و تجارت هل سبز در کشورهای مختلف
6 مرداد 1399
قیمت روز تخم کشنیز و صادرات آن به پاکستان
قیمت روز تخم گشنیز و صادرات آن به پاکستان
8 مرداد 1399

با کشت و برداشت فلفل چیلی آشنا شوید

باکشت و برداشت فلفل چیلی آشنا شوید

آخرین بروز رسانی 8 مرداد 1399 توسط تیم تحریریه گیاهینه

با کشت و برداشت فلفل چیلی آشنا شوید

چیلی یکی از محصولات کشاورزی ارزشمند در کشورهای مختلف است و کشت فلفل چیلی با رعایت نکات آن، کاری بسیار آسان و لذت بخش خواهد بود. گیاه این محصول برای تولید ادویه‌ای بی‌نظیر کشت می‌شود که به عنوان چاشنی در غذا کاربرد دارد.

فلفل چیلی خشک شده در پودر کاری کاربرد دارد و رنگ سرخ این محصول کشاورزی به دلیل وجود ماده‌ای به نام کپسانسین است که استفاده‌های داروئی زیادی دارد.

فلفل چیلی در استان‌های مختلف هند و در آندرا پرادش، کارناتاکا، ماهاراشترا، پنجاب، اوتار پرادش، تامیل نادو و بنگال غربی کشت می‌شود و با توجه به وسعت کشت فلفل چیلی زیاد در هند، این کشور یکی از تولید کننده‌های اصلی چیلی در دنیا است.

به عنوان نمونه می‌توان گفت، هند در سال ۲۰۱۹ صادر کننده اصلی این محصول بود که سهم صادرات حداکثری را در دنیا کسب کرد.

شرایط آب و هوایی برای کشت فلفل چیلی

این محصول کشاورزی در شرایط گرمسیری و نیمه گرمسیری رشد خوبی دارد و شرایط هوای گرم و مرطوب با دمای هوای ۲۰ الی ۲۵ درجه سانتی‌گراد برای این محصول کشاورزی ایده‌آل است.

رطوبت پایین خاک در دوران شکوفه‌دهی و میوه‌دهی این محصول منجر به شکوفه‌دهی مناسب و در نتیجه میوه‌دهی خوب می‌شود.

باران‌های اضافی برای این محصول کشاورزی مضر است چرا که باعث ریختن برگ‌های آن و پوسیدگی گیاه می‌شود.

در صورت کشت فلفل چیلی دیمی با آب باران، باید میزان بارندگی سالانه ۲۵ الی ۳۰ اینچ باشد تا محصولی مناسب به دست آید.

بهترین خاک مناسب برای رشد چیلی

فلفل چیلی در شرایط خاک متنوعی رشد می‌کند اما خاک‌هایی که می‌توانند آب باران را در مدت طولانی‌تری در خود نگه‌داری کنند، بهترین نوع خاک برای رشد هستند.

با این حال خاک‌های زهکشی‌شده مناسب، خاک دلتائیک و خاک گلدانی رسی برای رشد این محصول مناسب هستند.

برای تولید محصول طبیعی، منطقه حائل و محصور شده ۷.۵ الی ۱۵ متری نیاز است که دور تا دور محل پرورش فلفل وجود داشته باشد.

خاک کشت فلفل چیلی باید به طور مناسبی زهکشی شده باشد و هوادهی خاک آن خوب باشد. باید توجه داشت، خاک‌های اسیدی برای پرورش چیلی مناسب نیستند و بهترین PH خاک بین ۶ تا ۶.۸ است.

زمین مناسب کشت این محصول پس از دو سه بار خیش زنی و خرد کردن کلوخ‌ها در هر بار، آماده کشت می‌شود. کمپوست مناسب یا کود آن باید به صورت ۱۵ الی ۲۰ تن در هکتار به خاک آن اضافه شود که زمان مناسب این کار ۱۰ تا ۱۵ روز قبل از بذرافشانی است.

در مرحله پایانی خیش‌زنی است که باید آفت‌کش‌ها یا سموم تایید شده کشاورزی به خاک افزوده شود و مقدار آن ۱۰ کیلوگرم در هکتار است تا از آسیب آفت‌ها به بذر این محصول جلوگیری کند.

تکثیر و افزایش بوته‌های فلفل چیلی

این محصول به راحتی از طریق بذر آن قابل تکثیر است. برای کشت فلفل چیلی در گلخانه‌ها می‌توان از بذرهایی با قابلیت محصول‌دهی بالا و مقاومت بالا در برابر آفات استفاده کرد. این بذرها را می‌توان از مزارع مطمئن که محصول طبیعی پرورش می‌دهند انتخاب کرد. روش دیگر انتخاب بذرها از محصول کشت شده خود است که اطمینان طبیعی بودن و ارگانیک بودن از آن وجود دارد.

در صورت در دسترس نبودن بذر ارگانیک، می‌توان از بذرهای اصلاح نشده و دستکاری نشده استفاده کرد.

یک کیلوگرم یا ۱.۲ کیلوگرم از بذر برای کشت فلفل چیلی نیاز است که این میزان برای یک هکتار کافی است.

پرورش در گلخانه

بذرهای تازه فلفل چیلی در گلخانه‌های مخصوص کشت می‌شوند. اگر چه روش کاشت بذر با پخش کردن آن قابل انجام است اما روش ترجیحی، کاشت بذر به روش نشا کاری است که به دوام بهتر گیاه و رشد بهتر کمک می‌کند.

بسترهای کشت فلفل چیلی در گلخانه معمولا از زمین فاصله دارند و به وسیله کمپوست یا خاک مناسب تقویت می‌شوند. مدت جوانه‌زنی بذرها در حدود ۵ الی ۷ روز است و زمان مناسب برای انتقال جوانه‌ها به محل اصلی ۴۰ الی ۴۵ روز است.

این جوانه‌های ۴۰ الی ۴۵ روزه برای نشا کاری استفاده می‌شوند.

برای کشت ایده‌آل فاصله‌گذاری ۶۰*۶۰ سانتی‌متر یا ۴۵*۳۰ سانتی‌متر یا ۳۰*۳۰ سانتی‌متر استفاده می‌شود. با این حال، فاصله‌گذاری ۴۵*۴۵ سانتی‌متر با کشت ۱۹۷۵۰ عدد از گیاه در هر acre مناسب است.

برای کاشت فلفل چیلی به صورت دیمی و با استفاده از آب باران، ‌بذرها در محل‌هایی که باران مناسبی در آن وجود دارد، کاشته می‌شوند. در این حالت به ازای هرacre  مقدار ۲.۵ الی ۳ کیلوگرم از بذر کافی است. پس از گذشت حدود ۳۰ الی ۴۰ روز از کشت فلفل چیلی از طریق بذر، عمل فاصله دادن جوانه‌های نزدیک به هم انجام می‌شود.

آبیاری فلفل چیلی

فلفل چیلی نسبت به رطوبت زیاد، دوامی ندارد. بنابراین، آبیاری آن باید زمانی که نیاز است و گیاه به آن نیاز دارد انجام شود. در حقیقت، آبیاری زیاد باعث نازک شدن و باریک شدن گیاه می‌شود و ممکن است منجر به ریختن گل‌های گیاه شود.

تعداد آبیاری‌ها و وقفه بین آن‌ها بسته به شرایط محیطی و میزان بارندگی منطقه است. اگر برگ‌های گیاه به صورت خمیده و پژمرده درآمدند، این نشانه‌ای است که گیاه به آبیاری نیاز دارد. می‌توان گفت اصل مهم گل‌دهی و میوه‌دهی گیاه چیلی در آبیاری با برنامه آن است و باید در این کار بسیار محتاط بود.

رشد گیاه فلفل چیلی

مدت زمان رشد و باردهی گیاه چیلی بین ۱۵۰ الی ۱۸۰ روز است و این زمان براساس گونه گیاه، فصل کشت فلفل چیلی و شرایط آب‌و‌هوا تعیین می‌شود. به طور معمول، رشد این گیاه در دو مرحله رویش اولیه و دوباره تکثیر گیاه انجام می‌شود.

مرحله اول که بین ۷۵ تا ۸۵ روز به طول می‌انجامد، دوران رشد طولی گیاه و ازدیاد شاخه‌ها است. این زمانی است که باید نور مناسب و هوادهی به گیاه انجام شود تا شاخه‌های گیاه به خوبی رشد کنند.

در مرحله دوم رشد، پس از ۸۰ الی ۸۵ روز از زمان کشت فلفل چیلی یا ۴۰ الی ۴۵ روز از زمان نشا کاری، گیاه شروع به گل‌دهی می‌کند.

این گیاه برای تولید میوه نیاز به بذرافشانی دارد که معمولا به صورت طبیعی انجام می‌شود. پس از گل‌دهی و بذرافشانی آن، ۴۰ روز زمان نیاز است تا محصول فلفل شروع به رشد کند.

برداشت محصول

امکان فاسد شدن و خراب شدن محصول در طبیعت وجود دارد و در زمان برداشت آن، باید توجه زیادی به برداشت، محل نگه‌داری و روش حمل آن کرد. برداشت باید درست در زمانی انجام شود که محصول رسیده است.

محصولی که در کنار سبد سبزیجات استفاده می‌شود باید زمانی برداشت شود که رنگ سبز دارد و رسیده است.

محصولی که به رنگ قرمز برداشت می‌شود، کاربرد کنسروسازی دارد و محصولی که به طور کامل رسیده و رنگ آن قرمز است، برای درست کردن پودر فلفل چیلی به کار می‌رود.

مقدار برداشت محصول براساس مساحت کشت فلفل چیلی و نوع کشت است. محصولی که در زمین دیمی کشت شده است و آبیاری آن از طریق باران است، بین۲۰۰ الی ۴۰۰ کیلو خواهد بود. اما زمینی که آبیاری آن به صورت مناسب و صحیح انجام شود بین ۶۰۰ الی ۱۰۰۰ کیلوگرم به ازای هر acre محصول خواهد داد.

 

منبع:

https://www.agrifarming.in/chilli-farming

تیم تحریریه گیاهینه
تیم تحریریه گیاهینه
بازرگانی زرین گیاهینه یکی از پیشگامان عرضه ی کاربردی گیاهان بوده و گیاهان متنوع را با فرآوری های مختلف (ادویه، بذر، روغن و...) در دسترس عموم قرار داده است و حال با راه اندازی فروشگاه اینترنتی در تلاش است که بیشتر از قبل مخاطبان خود را راضی نگه داشته و راحتی را برای آنها به ارمغان آورد.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها