قیمت روز تخم کشنیز و صادرات آن به پاکستان
قیمت روز تخم گشنیز و صادرات آن به پاکستان
8 مرداد 1399
افزایش رونق تجارت زیره
افزایش رونق تجارت زیره در هند
13 مرداد 1399

تولید فلفل سیاه در استان ساراواک مالزی

تولید فلفل سیاه در ساراواک مالزی

آخرین بروز رسانی 11 مرداد 1399 توسط تیم تحریریه گیاهینه

تولید فلفل سیاه در استان ساراواک مالزی

صنعت تجارت و تولید فلفل سیاه در استان ساراواک مالزی به یک شغل عمومی تبدیل شده است و همزمان با رشد تقاضا در مورد این محصول کشاورزی، برنامه‌های مختلفی برای تولید بیشتر در این منطقه اجرایی می‌شود.

این استان بیشترین سهم تولید و کشت فلفل سیاه در کشور مالزی را دارد که بر اساس بررسی‌ها، سهم آن از تولید کل، ۹۵ درصد تا ۹۸ درصد است.

کشت اولیه این محصول کشاورزی در استان Sarawak مالزی در قرن ۱۹ بود و اکنون محصول این منطقه، بهترین کیفیت را در سطح جهانی پیدا کرده است.

فلفل سیاه مالزی و شرایط کشت آن در این منطقه

فلفل سیاه به طور وسیعی در دستور آشپزی و پخت غذا استفاده می‌شود و کاربرد طعم دهندگی آن در سراسر دنیا معروف است. علاوه بر این، این محصول کشاورزی در ساخت داروهای گیاهی و لوازم آرایشی استفاده می‌شود.

شرایط ایده‌آل تولید فلفل سیاه، مناطق گرمسیری و مرطوب است و به طور سالانه به ۲۰۰۰ الی ۳۰۰۰ میلی‌متر بارندگی نیاز دارد.

با اطلاعات موجود، محل اولیه کشت فلفل سیاه مناطق جنوب غربی هند است و این محصول کشاورزی برای اولین بار در قرن ۱۰ الی ۱۱ به کشور مالزی آورده شد.

در سال‌های ۱۹۱۸ الی ۱۹۱۹ به دلیل شیوع بیماری و سیل‌های زیاد، فلفل سیاه مناطق اصلی کشت یعنی ساراواک دچار ضررهای زیادی شد که کشاورزان رو به سمت تولید سایر محصولات آوردند.

اما برنامه‌های اجرایی در سال‌های بعد منجر به احیای تولید فلفل سیاه شد و اکنون، مالزی در بین هفت کشور اصلی تولید کننده این محصول کشاورزی قرار دارد.

مالزی در سال ۲۰۱۷ مقدار ۲۳.۵ هزار تن فلفل سیاه تولید کرد و کشت این محصول در ساراواک در مناطق مرتفع با بارندگی ۲۸۰۰ الی ۴۷۰۰ میلی‌متر انجام می‌شود. کشت فلفل در مناطق پربارش نیاز به بازدیدهای مکرر و نظارت مداوم دارد تا محصول آسیبی نبیند اما در صورتی که محصول در مناطق کم بارش کشت شود، مشکل نبود آب، آسیب زیادی به تولید فلفل سیاه خواهد زد.

صنعت فلفل سیاه در ساراواک مالزی

براساس آمار IPC کشور مالزی در سال ۲۰۱۳، مقدار ۱۲.۱ هزار تن صادرات فلفل داشت. این آمار نشان‌گر رتبه ششم مالزی در سال ۲۰۱۳ بود که در رتبه‌بندی جهانی بعد از کشورهایی مانند ویتنام، اندونزی و برزیل قرار گرفت.

تولید کنندگان فلفل در مالزی سود زیادی را در سال‌های قبل به دست آوردند چرا که قیمت فلفل روندی صعودی داشته است.

به عنوان مثال، سال ۲۰۱۴ سالی بود که تولید فلفل سیاه و انواع دیگر آن در جهان کاهش پیدا کرد و قیمت فلفل از ۷۶۳۳ دلار در تن به ۹۷۳۶ دلار در تن افزایش پیدا کرد.

براساس آمار IPC، این افزایش قیمت به دلیل کاهش منابع از ۳۷۹ هزار تن در سال ۲۰۱۳ به ۳۳۶ هزار تن در سال ۲۰۱۴ بود.

تقاضای محصول در بیست سال اخیر به طور سالانه ۴ درصد افزایش داشته است اما تولید آن قابل توجه نیست. رشد تولید سالانه تنها ۰.۶ درصد است.

مقدار تولید فلفل سیاه در استان ساراواک

ساراواک بزرگترین تولید کننده مالزی است که در سال ۲۰۱۸، مقدار مساحت کشت آن ۱۷۱۳۴ هکتار بود. مساحت وسیع کشت شده در این استان نشان از تولید فلفل سیاه بسیار زیاد آن دارد که این تولید زیاد توسط بخش دولتی و دانشگاه‌های معتبر حمایت می‌شود.

براساس آمار سال ۲۰۱۸، این استان ۲۳۷۸۰ تن فلفل سیاه و ۶۷۹۴ تن فلفل سفید تولید کرد. از سال ۲۰۰۹، تمرکز اصلی نهادهای حمایت کننده روی تولید فلفل سیاه در این استان است که آمار رسمی نیز نشان دهنده آن است.

با این حال، مقدار تولید فلفل این استان و کل کشور مالزی هنوز با تولید کننده‌های رتبه اول این محصول کشاورزی فاصله دارد.

برای نمونه در سال ۲۰۱۷، کشور ویتنام در حدود ۲۰۰ هزار تن تولید فلفل داشت و اندونزی با ۷۰ هزار تن در این سال رتبه دوم را کسب کرد.

برنامه‌های تولید بیشتر محصول

ویتنام به عنوان رهبر جهانی تولید فلفل شناخته می‌شود و شاید این تولید زیاد به دلیل حمایت همه جانبه دولت و وجود آموزش‌های کشاورزی باشد.

براساس برنامه‌های در دست اجرا، دولت مالزی هدف مهمی را در تولید فلفل سیاه و تبدیل استان ساراواک به قطب تولید فلفل سیاه دارد. این کار باید با افزایش مساحت کشت تا ۲۰ هزار هکتار تا سال ۲۰۲۰ همراه شود.

براساس پیش‌بینی‌ها، پس از سال ۲۰۲۰ اهداف تولید این استان به عنوان مرکز اصلی تولید فلفل ۴۰ هزار تن به صورت سالانه خواهد بود.

رسیدن به این اهداف نیازمند توجه زیاد به تولید بیشتر است چرا که تولید کشور مالزی در سال‌های مختلف نوسان زیادی داشته است.

برای نمونه، بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۳، تولید این کشور بین ۱۵.۴ هزار تن تا ۱۸ هزار تن نوسان داشت که این مقدار در سال ۲۰۱۱ به عدد حداکثری خود یعنی  ۱۸ هزار تن رسید.

حمایت‌های دولت

یکی از کمک‌های حمایتی دولت مالزی که در سال ۲۰۱۴ انجام گرفت، تخصیص بودجه ۸.۹ میلیون دلاری برای تولید فلفل سیاه بیشتر بود که در مقایسه با سال قبلی بیش از دو برابر شد.

هزینه صرف شده برای کمک به کشت گیاه، آموزش بهتر کشاورزان و هر گونه تلاش برای تولید بیشتر بود.

یکی از مواردی که حمایت‌های دولتی در آن هزینه می‌شود، افزایش مساحت کشت و افزایش مزارع تحت کشت فلفل سیاه در مناطق مختلف ساراواک است. در حال حاضر مساحت کشت این محصول در این استان زیاد نیست و با توجه به مناطق آزاد زیاد در آن، بهترین کار بیشتر کردن مزارع است که منجر به تولید فلفل سیاه بیشتر خواهد شد.

صادرات فلفل سیاه ساراواک

براساس آمار، وارد کننده بزرگ فلفل از ساراواک کشور ژاپن با ۲۹.۲ درصد در سال ۲۰۱۳ است. در رتبه بعدی واردات فلفل از این استان، تایوان قرار دارد و چین و کشورهایی مانند تایلند، کره جنوبی، سنگاپور و اندونزی از دیگر وارد کننده‌های فلفل این استان هستند.

چین بازار بسیار خوبی برای تجارت فلفل سیاه است که براساس تقاضای زیاد، انتظار می‌رود در چند سال آینده واردات آن رو به افزایش رود.

براساس آمار رسمی، مقدار صادرات فلفل مالزی از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ دو برابر شده است.

ارزش تجاری صادرات این محصول در سال ۲۰۱۳، ۸۸.۲ میلیون دلار بود که این عدد در سال ۲۰۰۹ مقدار ۴۴.۱ میلیون دلار برآورد می‌شد.

با این تفاسیر، افزایش تولید فلفل سیاه در استان ساراواک برای رسیدن به اهداف صادرات بالای ۱۰۰ میلیون دلاری در سال‌های آینده در دستور کار قرار دارد.

 

 

منابع:

 

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.arccjournals.com/uploads/Final-attachment-published-R-129.pdf&ved=2ahUKEwiAkMeyhf_pAhUPkxQKHbEtD_k4FBAWMAR6BAgBEAE&usg=AOvVaw0ZPynIqMfNfiI3uKLugYiJ

https://oxfordbusinessgroup.com/analysis/pepper-production-has-performed-strongly-sarawak

 

تیم تحریریه گیاهینه
تیم تحریریه گیاهینه
بازرگانی زرین گیاهینه یکی از پیشگامان عرضه ی کاربردی گیاهان بوده و گیاهان متنوع را با فرآوری های مختلف (ادویه، بذر، روغن و...) در دسترس عموم قرار داده است و حال با راه اندازی فروشگاه اینترنتی در تلاش است که بیشتر از قبل مخاطبان خود را راضی نگه داشته و راحتی را برای آنها به ارمغان آورد.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها