قیمت روز تخم کشنیز و صادرات آن به پاکستان
قیمت روز تخم گشنیز و صادرات آن به پاکستان
8 مرداد 1399
فرصت های صادرات و تجارت زنجبیل دراروپا
فرصت‌های صادرات و تجارت زنجبیل در اروپا در پی افزایش تقاضا در این قاره
14 مرداد 1399

افزایش رونق تجارت زیره در هند

آخرین بروز رسانی 13 مرداد 1399 توسط تیم تحریریه گیاهینه

افزایش رونق تجارت زیره در هند

زیره و استفاده از آن در سبد غذایی هند مربوط به سالیان دور و درازی است. این ادویه یک پای ثابت در پخت‌وپز و استفاده در خورشت‌های مختلف است. تجارت زیره و استفاده از آن نه تنها در هند پررونق است بلکه در کشورهای مختلف دنیا، این ادویه در غذاهای اصلی به صورت وسیع استفاده می‌شود.

معرفی زیره و منشا آن

زیره در اصل دانه یک گیاه علفی به نام Cuminum است که به طور معمول رنگ قهوه‌ای روشن دارد. البته بهتر است اشاره کنیم، زیره با رنگ سیاه نیز وجود دارد که در هند با نام شاه زیره شناخته می‌شود.

این محصول گیاهی رایحه‌ای متمایز دارد و طعم تند آن در بین ادویه‌های مختلف منحصر به فرد است. گیاه زیره بین ۳۰ الی ۵۰ سانتی‌متر رشد می‌کند و دانه زیره با استفاده از دست و ابزارهای مخصوص برداشت می‌شود.

علاوه بر رونق امروزی تجارت زیره، این محصول سال‌های بسیار زیادی است که مورد استفاده قرار می‌گیرد و در حقیقت، شواهدی وجود دارد که حتی در قبل از ۵ هزار سال پیش در مناطق مختلف جهان وجود داشته و استفاده شده است.

زیره از نظر مواد ضد التهاب و آنتی‌اکسیدان غنی است و علاوه بر این، به عنوان یک ماده ضد باکتری و ضد عفونی کننده شناخته می‌شود. این محصول گیاهی قادر است مشکلات معده را درمان کند و به هضم بهتر غذا کمک کند. همچنین، درمان حالت تهوع، نفخ و یبوست از دیگر خواص زیره است.

استفاده از زیره در برنامه غذایی، شما را از گردش مناسب خون مطمئن می‌کند.

تولید زیره در کشورهای مختلف

در مورد تجارت زیره و تولید آن در کشور هند دو استان راجستان و گجرات تولید کننده‌های اصلی زیره هند هستند و از بین آن‌ها، استان گجرات به تنهایی حدود ۳۲۰ هزار تن زیره را در سال مالی ۲۰۱۹ تولید کرد.

در مورد استان راجستان به عنوان یکی از دو استان مهم در تولید این دانه گیاهی، می‌توان گفت تنها ۲۵ درصد از قابلیت‌های کشت و زمین‌های آن تحت کشت زیره است.

نکته مهم کشت و بازدهی مناسب زیره شرایط آب‌و‌هوایی است و در کشت آن، خاک به اندازه آب‌و‌هوا اهمیت ندارد. مهیا کردن شرایط دیگر مانند آب کافی یا خاک حاصل‌خیز در هر منطقه ممکن است اما دو استان راجستان و گجرات هستند که شرایط ایده‌آل آب‌و‌هوایی کشت زیره را دارند.

کل تولید در سال ۲۰۱۹ در کشور هند ۶۰۰ هزار تن بود و کشت آن در مساحتی بالغ بر یک میلیون هکتار انجام شده بود که نشان از ارزش تجارت زیره در این کشور دارد.

تا سال ۲۰۱۹، قیمت متوسط زیره در شهر چنای استان تامیل نادو هند در حدود ۱۷۵ روپیه در کیلوگرم بود. زیره در مناطق مختلف هند به صورت پودر یا دانه آن استفاده می‌شود.

باید گفت، قیمت زیره نسبت به کیفیت و نوع آن محاسبه می‌شود و ممکن است زیره تولیدی یک منطقه کیفیت بهتری نسبت به دیگر مناطق داشته باشد.

طی سال ۲۰۱۸ حجم تولیدی زیره هند ۷۰۰ هزار تن بود که با توجه به آمار ۴۹۰ هزار تنی سال ۲۰۱۴ رشد خوبی داشت.

صادرات و واردات زیره در کشورهای مختلف

در مورد تجارت زیره و تولید آن در کشوری مانند چین، می‌توان گفت تولید زیره در آن به طور متوسط ۱۵ هزار تن در سال است که بیشتر آن به کشورهای دیگر صادر می‌شود. دلیل این صادرات زیاد غیرمناسب بودن محصول زیره چین برای استفاده داخلی است.

کشور هند در حدود ۶۰ درصد از محصول تولیدی خود را مصرف می‌کند و در صورت وجود شرایط مناسب صادرات، قابلیت صادرات ۴۰ درصد از آن را دارد که صادرات آن بیشتر به کشور چین و کشورهای خلیج فارس است. در دو سال اخیر چین مقدار زیادی از تقاضای خود را از کشور هند وارد کرده است که تجارت زیره و واردات چین به صورت سالانه در حال افزایش است.

همین تقاضای زیاد واردات چین از هند منجر به افزایش قیمت زیره هند شده است که در سال ۲۰۱۹ قیمت زیره هند به ۱۷۸ روپیه در کیلوگرم هم رسید.

صادرات زیره هند در سال‌های اخیر رشد زیادی داشته است که در سال ۲۰۱۸ و ماه‌های منتهی به دسامبر، صادرات این محصول ۳۱ درصد در حجم صادرات افزایش داشت. میزان ارزش و قیمت زیره در طی این ماه‌ها ۲۴ درصد رشد داشت.

در صورت افزایش صادرات و رونق تجارت زیره هند، ممکن است قیمت آن به حدود ۱۹۰ روپیه در کیلوگرم نیز برسد.

مشکلات صادرات زیره به کشورهای مختلف

کشورهای اروپایی روی واردات محصولی که به صورت طبیعی رشد کرده است تاکید دارند و در بعضی از موارد به دلیل استفاده از سموم در مراحل تولید محصول، زیره هند را رد کرده‌اند.

سوریه کشوری است که زیره آن در جهان معروف است و یکی از صادر کنندگان اصلی محصول ارگانیک به اروپا است. مطمئنا هر کشوری به استفاده از محصول کشاورزی طبیعی تاکید دارد که طبیعی بودن آن ناشی از استفاده حداقلی از کودهای شیمیایی و سموم است.

تولید محصول ارگانیک کشاورزی برای تجارت زیره به آسانی ممکن نیست. بعضی از محصولات کشاورزی مانند زیره به شرایط کشت و آب‌و‌هوا حساس هستند و با تغییر شرایط، محصول دچار افت بازدهی می‌شود.

برای بازدهی مناسب کشت باید در مواقعی از کودها استفاده شود. همین سخت بودن تولید محصول طبیعی منجر به افزایش قیمت محصول می‌شود که در بعضی از مواقع قیمت محصول طبیعی به سه برابر دیگر محصولات افزایش پیدا می‌کند.

صادرات هند

صادرات زیره هند به دلیل تقاضای زیاد در حال افزایش است. علاوه بر تقاضای زیاد، وجود مشکلاتی برای تولید کنندگان در کشورهای خاورمیانه به تقاضای زیاد و رشد تجارت زیره هند کمک کرده است.

از این مشکلات می‌توان به کشت کمتر در کشور ترکیه و نبود ثبات سیاسی در کشورهایی مانند سوریه اشاره کرد.

برای یک نمونه از رشد صادرات هند درباره زیره می‌توان گفت، این کشور در ژانویه سال ۲۰۱۹ مقدار ۹۴۰۰ تن از این محصول را صادر کرد که در مقایسه با سال ۲۰۱۸ افزایش حدودی ۲۰ درصد داشت.

این صادرات و میزان تجارت زیره ممکن است رو به افزایش برود؛ چرا که تقاضا در کشورهای مختلف وارد کننده این محصول بیشتر شده است.

براساس آمار DGCIS هند، صادرات زیره این کشور در سال مالی ۱۷-۲۰۱۶ مقدار ۱۰۰ هزار تن بود. طبق این آمار در سال‌های ۱۸-۲۰۱۷ و ۱۹-۲۰۱۸ این مقدار ۱۱۷ هزار و ۱۴۶ هزار تن بوده است.

 

 

منبع:

http://agronfoodprocessing.com/cumin-zeera-a-sensitive-spice-but-commercially-strong/

WWW.Statista.com

http://apeda.in/agriexchange/India%20Production/India_Productions.aspx?hscode=1103

 

تیم تحریریه گیاهینه
تیم تحریریه گیاهینه
بازرگانی زرین گیاهینه یکی از پیشگامان عرضه ی کاربردی گیاهان بوده و گیاهان متنوع را با فرآوری های مختلف (ادویه، بذر، روغن و...) در دسترس عموم قرار داده است و حال با راه اندازی فروشگاه اینترنتی در تلاش است که بیشتر از قبل مخاطبان خود را راضی نگه داشته و راحتی را برای آنها به ارمغان آورد.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها