افزایش رونق تجارت زیره
افزایش رونق تجارت زیره در هند
13 مرداد 1399
با گرم ماسالا معروفترین ادویه هند آشنا شوید
با گرم ماسالا معروف‌ترین ادویه هندوستان آشنا شوید
15 مرداد 1399

فرصت‌های صادرات و تجارت زنجبیل در اروپا در پی افزایش تقاضا در این قاره

فرصت های صادرات و تجارت زنجبیل دراروپا

آخرین بروز رسانی 14 مرداد 1399 توسط تیم تحریریه گیاهینه

فرصت‌های صادرات و تجارت زنجبیل در اروپا در پی افزایش تقاضا در این قاره

اروپا یکی از جذاب‌ترین بازارهای صادرات برای صادرکنندگان زنجبیل است که همواره رشد تجارت زنجبیل در آن وجود دارد. براساس پیش‌بینی‌ها میزان تقاضای این ادویه در سال‌های آینده در کشورهای اروپایی رو به افزایش است. همچنین، قیمت این محصول کشاورزی نیز، با شیب کمی افزایش خواهد داشت.

بازارهای عالی صادرات زنجبیل به اروپا

بیشترین توجه صادر کنندگان این ادویه روی سه بازار اصلی متمرکز است چون تقاضا در آن بیشتر است. هلند، انگلستان و کشور آلمان سه کشور مهم برای صادر کردن این محصول هستند که زنجبیل را در حجم‌های بسیار زیاد وارد می‌کنند و این واردات از کشورهای در حال توسعه است.

واردات زیاد از کشورهای در حال توسعه که از سوی کشورهای اروپایی انجام می‌شود، باعث جلب توجه تاجران شده است و در این بین، اسپانیا و ایتالیا نیز می‌توانند نقش مهمی را در واردات و تجارت زنجبیل بازی کنند.

بیشترین کشت زنجبیل در کدام کشورها است

زنجبیل محصولی است ریشه‌ای که از گیاه آن به دست می‌آید و می‌توان گفت، گیاه زنجبیل در مناطق گرم‌سیری کشت می‌شود. کشور اصلی تولید کننده این گیاه چین است در حالی که این محصول به طور وسیع در کشورهایی مانند هند، پاکستان، نیجریه، پرو، ویتنام، بورکینافاسو، تایلند و میانمار کشت می‌شود.

این ادویه به طور معمول در غذاهای هندی و غذاهای شرقی استفاده می‌شود و علاوه بر این، در قنادی و شیرینی پزی نیز کاربرد دارد.

چرا اروپا بازار خوبی برای زنجبیل است

مصرف جهانی و بازار تجارت زنجبیل نشان می‌دهد در ۳ الی ۵ سال آینده تقاضا و مصرف این محصول رو به افزایش است. این به دلیل آن است که این ادویه به عنوان یک محصول کشاورزی سالم شناخته شده است و باید گفت، در زمستان ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ به دلیل سرمای زیاد هوا، تقاضای این ادویه در اروپا بسیار زیاد شد.

مصرف کنندگان از زنجبیل برای درمان مشکلاتی مانند گلودرد و عوارض آنفولانزا استفاده می‌کنند.

نقش کشورهای در حال توسعه در صادرات زنجبیل

تجارت زنجبیل و بازار رو به رشد آن فرصت‌های عالی برای صادر کنندگان است و باید گفت، مصرف کنندگان و خریداران زنجبیل در اروپا به دنبال تاجرانی هستند که محصول درخواستی آن‌ها را به طور کامل و بدون مشکل تامین کند.

در سال ۲۰۱۸، کشورهای اروپایی به طور مستقیم ۱۲۷ هزار تن زنجبیل خشک را از کشورهای در حال توسعه وارد کردند و براساس آمار، پس از سال ۲۰۱۴ حجم واردات این کشورها ۱۲ درصد به صورت سالانه افزایش داشته است.

در همین سال‌ها، میزان ارزش و قیمت زنجبیل به صورت سالانه ۲.۶ درصد رشد داشته است که ارزش تجارت زنجبیل در سال ۲۰۱۸ به ۱۶۰ میلیون یورو رسید.

در سال ۲۰۱۸، بیش از ۷۰ درصد از واردات کل اروپا مستقیما از کشورهای در حال توسعه بود. به دلیل این که زنجبیل رشد خوبی در کشورهای اروپایی ندارد، این کشورها برای صادرات دوباره این محصول اتکای زیادی به واردات آن به کشور خود دارند.

میزان ۲۷ درصد از محصول زنجبیل وارداتی به اروپا دوباره به کشورهای دیگر صادر می‌شود که این آمار برای سال ۲۰۱۸ است. این کار سود خوبی برای کشورهای اروپایی دارد.

کشورهایی با بهترین بازار برای صادرات زنجبیل

تجارت زنجبیل در بعضی از کشورها بیش از دیگران سود‌دهی دارد. سه کشور هلند، انگلستان و آلمان بین شش کشور وارد کننده اصلی اروپا مقام نخست را دارند.

هلند بازار جذابی برای ادویه‌جات مختلف و زنجبیل است و در این بین، انگلستان و آلمان در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

انگلستان به دلیل وجود جمعیت آسیایی زیاد در آن، مصرف زیادی از محصولات ادویه دارد که زنجبیل یکی از آن‌ها است. در کشورهای آلمان، ایتالیا، هلند، اسپانیا و فرنسه بازار ادویه رشد خوبی در مقایسه با سال‌های قبل دارد و محبوبیت زنجبیل در آن بیشتر شده است. زنجبیل در این کشورها در غذاهای مختلف مختلف به کار می‌رود.

در ادامه سه کشور بزرگ برای بازار زنجبیل را معرفی می‌کنیم.

کشور هلند

هلند مدت زیادی است که وارد کننده بزرگ زنجبیل است و در تجارت زنجبیل نقش مهمی را ایفا می‌کند. واردات این کشور بین سال‌های ۲۰۱۴ الی ۲۰۱۸، مقدار ۲۰ درصد به صورت سالانه افزایش دارد. در سال ۲۰۱۸ میزان ۹۷ درصد از واردات این کشور مستقیما از کشورهای در حال توسعه بود.

این کشور یکی از مهره‌های اصلی تجارت ادویه بین کشورهای اروپایی است و یکی از تامین کننده‌های اصلی زنجبیل به دیگر کشورهای اروپا محسوب می‌شود.

هلند سهم زیادی در واردات از پرو دارد و در سال ۲۰۱۸، این کشور ۵.۴ هزار تن زنجبیل از پرو وارد کرد که پرو رتبه دوم صادرات به هلند را در دست داشت. در کنار این، تجارت زنجبیل هلند با چین و واردات آن در این سال ۴۵ هزار تن بود.

برزیل ۴.۶ تن و تایلند ۱.۸ تن از این محصول را به هلند صادر کردند و می‌توان گفت واردات زنجبیل هلند از پرو افزایش زیادی دارد چرا که در سال ۲۰۱۴ این مقدار ۶۱ تن بود.

باید گفت، خود کشور هلند محصول زنجبیل وارداتی را دوباره به کشورهای تقاضا کننده اروپایی صادر می‌کند و از تجارت زنجبیل سود خوبی به دست می‌آورد.

کشور انگلستان

مقدار ۹۳ درصد از منابع زنجبیل انگلستان از کشورهای در حال توسعه تامین می‌شود. این کشور دومین وارد کننده بزرگ اروپایی زنجبیل است و شاید دلیل اصلی این واردات بزرگ، وجود مردم زیاد از کشورهای آسیایی مانند چین و هند در آن باشد.

۸۴ درصد از واردات این کشور مستقیما از چین است. در حالی که هلند و هند در رتبه‌های بعدی قرار دارند که سهم هر کدام ۳ درصد است.

در این بین، آلمان نیز به عنوان تامین کننده زنجبیل انگلستان شناخته می‌شود که سهم آن ۲.۶ درصد است.

علاوه بر چین و هند، منابع زنجبیل انگلستان از پاکستان با ۳۹۱ تن، نیجریه با ۲۳۸ تن، ویتنام با ۲۰۴ تن، اندونزی با ۶۶ تن، تایلند با ۳۵ تن و پرو با ۲۴ تن تامین می‌شود.

کشور آلمان

آلمان سومین وارد کننده بزرگ زنجبیل اروپا است که نقش اساسی در تجارت زنجبیل را برعهده دارد. واردات این ادویه در کشور آلمان از سال ۲۰۱۴ به صورت سالانه ۸.۴ درصد رشد دارد و در سال ۲۰۱۸ به ۲۲.۶ هزار تن رسیده است. تقریبا ۹۰ درصد از واردات کل این کشور مستقیما از کشورهای در حال توسعه است.

حدود نصف واردات این کشور از کشور چین است و کشور پرو با سهم ۲۲ درصدی نقش مهمی در این واردات دارد. نیجریه نیز با ۱۲ درصد در رتبه بعدی صادرات زنجبیل به کشور آلمان قرار دارد.

 

منبع:

https://www.cbi.eu/market-information/spices-herbs/dried-ginger/

تیم تحریریه گیاهینه
تیم تحریریه گیاهینه
بازرگانی زرین گیاهینه یکی از پیشگامان عرضه ی کاربردی گیاهان بوده و گیاهان متنوع را با فرآوری های مختلف (ادویه، بذر، روغن و...) در دسترس عموم قرار داده است و حال با راه اندازی فروشگاه اینترنتی در تلاش است که بیشتر از قبل مخاطبان خود را راضی نگه داشته و راحتی را برای آنها به ارمغان آورد.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها