فرصت های صادرات دانه کتان به اروپا
فرصت‌های صادرات دانه کتان به اروپا
18 مرداد 1399
بررسی قیمت وانیل
بررسی قیمت وانیل و احتمال تاثیر تولید بر آن
21 مرداد 1399

تحقیقات جدی برای تولید زعفران در کشور آمریکا

تحقیقات جدی برای تولید زعفران در کشور امریکا

آخرین بروز رسانی 20 مرداد 1399 توسط تیم تحریریه گیاهینه

تحقیقات جدی برای تولید زعفران در کشور آمریکا

زعفران یکی از گیا‌هان دارویی است که به دلیل عطر و طعمی‌که دارد به عنوان چاشنی غذا‌ها استفاده می‌شود. امروزه کسی نیست که از خواص زیاد این گیاه اطلاع نداشته باشد. در سرتاسر ‌جهان با شنیدن زعفران نام ایران در ذهن می‌آید. با این وجود کشور‌های دیگر مانند آمریکا نیز تلاش می‌کنند تا زعفران تولیدی خود را افزایش دهند. در این مقاله به مطالعات بر تولید زعفران در آمریکا اشاره شده است.

تاریخچه‌ی آغاز مطالعات روی تولید زعفران در آمریکا

سه سال پیش‌، استیو لیچ به دنبال راهی بود تا بتواند درآمد خانواده خود را افزایش دهد و تجارت جدیدی بیاموزد تا آن را در دوران بازنشستگی خود را ادامه دهد. در آن زمان محققان دانشگاه ورمونت در تلاش بودند که راه‌های افزایش بازدهی کاشت زعفران را پیدا کنند. شنیدن این خبر در ذهن لیچ جهشی به وجود آورد.

او برای کاشت تعداد 10000 پیاز زعفران اقدام کرد و آن‌ها را در یک گلخانه به مساحت 2000 متر مربع، که خود آن را ساخته بود، کاشت. به گفته‌ی لیچ او زمانی که اقدام به کاشت زعفران کرده بود هیچ تجربه قبلی در زمینه کشاورزی نداشته است. به صورتی که تا آن زمان حتی یک باغچه سبزی در حیاط خانه‌ی خود پرورش نداده است.

علی رغم عدم تخصص وی‌، تابستان گذشته لیچ زعفران خود را در بازار کشاورزان بورلینگتون با قیمت 20 دلار به ازای هر گرم فروخت. محصول او آنقدر سریع فروخته شد که لیچ نگران بود که قبل از پایان تابستان محصولاتش تمام شود.

یکی از نکات مهمی‌که او برای فروش محصولاتش اتخاذ کرده بود ترکیب زعفران با ادویه جات ترشی جات بود. او این محصول جدید را به بازار وارد کرد و با فروش قابل توجهی مواجه شد.

لیچ در خصوص تجربه‌ی کاشت زعفران می‌گوید: «من دریافتم که کاشت زعفران می‌تواند درآمد زیادی برای من داشته باشد. اما من به جای آن که کشاور شوم و فقط به کاشت زعفران بپردازم دنبال راه‌هایی هستم که مزارع خودم را برای کاشت بهتر زعفران طراحی کنم، کاشت محصولم را با بازده بالا انجام دهم و به انجام تحقیقات در این خصوص بپردازم. » این تصمیم لیچ آغازگر مطالعات بر روی تولید زعفران در آمریکا شد.

علاقه‌ی کشاورزان در سرتاسر دنیا به افزایش بازدهی تولید زعفران

لیچ یکی از هزاران افرادی است که به افزایش قدرت کاشت زعفران علاقه نشان داده است. کشاورزان زیادی در نقاط مختلف دنیا به کاشت این محصول خوش رنگ و بو مشغول هستند و علاقه دارند تا بتوانند میزان تولیدات خود را افزایش دهند.

نگاهی به آمار مکاتبات با مرکز تحقیقات و توسعه زعفران آمریکای شمالی‌، مستقر در دانشگاه ورمونت، بیانگر افزایش می‌زان علاقمندی کشاورزان به توسعه‌ی زمین‌های کشت زعفران است. کانال مکاتباتی این مرکز‌، Saffronnet‌، در ابتدا برای تولید کنندگان زعفران مستقر در ورمونت ساخته شده بود اما اکنون بیش از 500 عضو در سراسر دنیا دارد.

سالانه کارگاه‌های زیادی در این مرکز پیرامون راه‌های نوین کاشت زعفران و افزایش بهره‌وری برگزار می‌شود که لیچ نیز یکی از اعضای این کارگاه هست. در این کارگاه‌ها تولید کنندگان و محققان از سراسر ‌جهان دور هم جمع می‌شوند تا در مورد راه‌های رشد‌، برداشت و افزایش بازار فروش این ادویه با ارزش صحبت کنند.

بازدید کنندگان از کشور‌های مختلف دنیا مانند ایتالیا‌، مراکش‌، نیجریه‌، کانادا‌، هلند و ایالات متحده آخرین نتایج مطالعات حود را در خصوص موضوعاتی از جمله مدیریت آفات‌، آخرین تحقیقات در مورد خواص دارویی و درمانی زعفران و نحوه استفاده از این محصول برای افزایش درآمد کشاورزان ارائه می‌دهند.

محقق ایرانی عضوی کلیدی در مطالعات درباره تولید زعفران

بخش اعظم اعتبار و تخصص مرکز تحقیقات زعفران دانشگاه ورمونت متعلق به آرش قلعه گل ‌بهبهانی، پژوهشگر فوق دکترا در این دانشگاه است. او که در اصل زاده‌ی شهر مشهد‌، منطقه تولیدکننده زعفران با بالاترین حجم در ‌جهان است، به انجام تحقیقات در خصوص افزایش بازدهی تولید زعفران علاقه‌مند شده است.

او معتقد است که هرچند ورمونت زمستان‌های بسیار سردی را دارد اما این منطقه برای کشت زعفران بسیار مناسب است. او تلاش می‌کند تا راه‌هایی پیدا کند که بتوان تولید زعفران در این منطقه را افزایش دهد.

او معتقد است که زعفران نه ‌تنها می‌تواند در داخل باغچه‌ی خانه‌های ورمونت رشد خوبی داشته باشد‌، بلکه می‌تواند در خارج ازحیاط منازل و در زمین‌های کشاورزی کاشت این محصول رونق پیدا کند. با توجه به پتانسیلی که این منطقه برای رشد زعفران دارد دور از انتظار نیست که حجم تولیدی این محصول از کشور‌های جنوب آسیا و اروپا فراتر برود.

خواص زعفران عامل سرعت بخشیدن به مطالعات

یافته‌های جدید محققان در خصوص خواص زعفران منجر به افزایش سرعت و بودجه‌ی مطالعاتی تولید زعفران شده است.

دکتر حسن اشکتورابی که استاد مرکز سرطان واشنگتن دی سی است به بررسی اثر مصرف زعفران در پیشگیری و درمان سرطان اشاره کرده است.

مطالعات جدید دکتر اشکتورابی در خصوص تاثیر مصرف زعفران بر درمان بیماری‌هایی از قبیل اختلالات دستگاه گوارش از جمله كوليت اولسراسيون‌، سندرم روده تحريك پذير و سرطان روده بزرگ متمرکز شده است.

هدف دکتر اشکتوراب ارزیابی اثر استفاده از زعفران به عنوان جایگزین یا مکمل دارو‌های درمانی بوده است. او به بررسی 62 فرد مبتلا به این بیماری‌ها و سنجش تاثیر مصرف زعفران در دوره‌ی درمان آن‌ها پرداخت.

در یکی از کارگاه‌های مرکز تحقیقات زعفران دانشگاه ورمونت دکتر اشكتراب برخی از نتایج اولیه مطالعات خود را ارائه کرد.

او بیان کرد: «افرادی كه به طور مرتب زعفران مصرف می‌كنند دارای دستگاه گوارش سالم‌تری نسبت به سایرین هستند. مطالعات من نشان داده است که مصرف زعفران می‌تواند از تشدید بیماری‌های میکروبی روده جلوگیری کند. »

نتایج مربوط به مطالعات دیگری که اخیرا توسط او انجام شده است بیان می‌کند که زعفران به اندازه دارو‌های رایج در معالجه سندرم روده تحریک‌پذیر مؤثر است‌، با این تفاوت که اثرات جانبی مصرف زعفران بسیار کمتر خواهد بود.

بررسی مناسب بودن زمین‌های مجهز به پنل خورشیدی برای تولید زعفران

یکی از زمینه‌های مطالعات بر روی تولید زعفران در آمریکا مربوط به زمین‌های مجهز به پنل خورشیدی است. برخی از کشاورزان در مزارع خود پنل‌های خورشیدی نصب کردند و از آن به بعد کار کشت را در این مزارع منحل کرده‌اند.

محققان مرکز زعفران از جمله آرش بهبهانی به بررسی مناسب بودن زمین‌های مجهز به پنل خورشیدی جهت کاشت زعفران پرداخته‌اند.

طبق یافته‌های آن‌ها پنل‌های خورشیدی محلی مناسب برای کشت زعفران را ایجاد می‌کنند. نظریه محققان این است كه کاشت زعفران در زیر صفحات خورشیدی بهترین نتیجه را می‌دهد. این پنل‌ها در هنگام گرمای تابستان برای زعفران سایه ایجاد می‌کنند و از خشک شدن گیا‌هان جلوگیری می‌کنند. در عین حال این پنل‌ها در فصل‌های سرد سال از گیا‌هان در برابر باران‌های اضافی نیز محافظت می‌کنند.

مطمئنا گیا‌هان زعفرانی که در زیر نور خورشید رشد کرده‌اند نسبت به گیا‌هانی که در مزارع مجهز به صفحات خورشیدی رشد کرده‌اند از کیفیت بیشتری برخوردار هستند. مطالعات جدید به ارزیابی تاثیر کاهش برف بر روی گیا‌هانی که در کنار پنل‌های خورشیدی کاشته می‌شوند در حال انجام است.

آرش بهبهانی معتقد است که برف به عنوان یک پتو مفید عمل می‌کند و گیا‌هان را در برابر یخ زدگی محافظت می‌کند.

پنل‌های خورشیدی باعث می‌شوند که برف کمتری بر روی گیا‌هان جمع شوند. بخشی از مطالعات بر روی تولید زعفران در آمریکا بر روی ارزیابی تاثیر سلامت زعفران در فصل‌های سرد در زمین‌های مجهز به پنل خورشیدی متمرکز شده است.

آرش بهبهانی معتقد است که پنل‌های خورشیدی به کاشت بهتر محصول کمک می‌کند. او اعتقاد دارد که پنل‌های خورشیدی مکان‌های مناسبی را برای پرورش زنبور‌ها‌، رشد گیا‌هان برای گرده افشان‌ها‌، چرای دام و پرورش محصولات زراعی مخصوص مانند زعفران ایجاد می‌کنند.

بازار فروش زعفران

هر چند کشت زعفران نسبت به سایر محصولات راحت‌تر است و فضای کمتری جهت پرورش نیاز دارد اما نکته‌ی مهم در خصوص تولید زعفران ایجاد بازار فروش آن است. با وجود این که زعفران عطر و طعم فوق العاده‌ای به غذا می‌بخشد و سرشار از خواص متعدد است اما بسیاری از افراد به دلیل قیمت بالایی که این محصول دارد از مصرف آن اجتناب می‌کنند.

لیچ در مرکز تحقیقات زعفران به دنبال راه‌هایی است که بتواند فروش زعفران را بیشتر کند. یکی از راه‌هایی که او در پیش گرفته است ترکیب کردن زعفران با سایر محصولات است تا می‌زان خلوص این محصول را کاهش داده و قیمت محصول نهایی را کنترل کند.

به تازگی لیچ خط تولید چای زعفرانی را راه اندازی کرده است که کمک می‌کند زعفران مخلوط شده با چای در قیمت‌های مناسب‌تری به دست مشتری برسد و میزان فروش بالاتر برود. به عقیده‌ی لیچ لازم است تا قسمتی از مطالعات بر روی تولید زعفران در آمریکا بر روی بخش ایجاد بازار فروش این محصول متمرکز شود.

 

منابع:

https://www.sevendaysvt.com/vermont/uvm-researchers-sow-seeds-for-worlds-most-lucrative-spice-saffron/Content?oid=26452195

https://civileats.com/2018/02/07/american-grown-saffron-could-change-the-spice-trade/

تیم تحریریه گیاهینه
تیم تحریریه گیاهینه
بازرگانی زرین گیاهینه یکی از پیشگامان عرضه ی کاربردی گیاهان بوده و گیاهان متنوع را با فرآوری های مختلف (ادویه، بذر، روغن و...) در دسترس عموم قرار داده است و حال با راه اندازی فروشگاه اینترنتی در تلاش است که بیشتر از قبل مخاطبان خود را راضی نگه داشته و راحتی را برای آنها به ارمغان آورد.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها