فرصت های صادرات دانه کتان به اروپا
فرصت‌های صادرات دانه کتان به اروپا
18 مرداد 1399
بررسی تولید و صادرات هل نپال
بررسی تولید و صادرات ادویه هل نپال
22 مرداد 1399

بررسی قیمت وانیل و احتمال تاثیر تولید بر آن

آخرین بروز رسانی 21 مرداد 1399 توسط تیم تحریریه گیاهینه

بررسی قیمت وانیل و احتمال تاثیر تولید بر آن

وانیل یکی از گران قیمت‌ترین ادویه‌ها در بازار تجارت جهانی است که در سال‌های اخیر نوسان قیمت وانیل منجر به تاثیر روی تجارت ادویه شده است. این ادویه به دلیل استفاده‌های زیاد در صنایع غذایی و آشپزی، محبوبیت زیادی دارد و ارزش صادرات وانیل عالی است.

قیمت وانیل در سال‌های اخیر

از سال ۲۰۱۲ به بعد، قیمت این ادویه در سطح جهانی رو به افزایش رفت و این افزایش در مورد وانیل درجه صنعتی در حدود ۵۰ درصد و وانیل مصرفی آشپزی بین ۱۵ الی ۲۰ درصد بود. افزایش در قیمت این ادویه به دلیل نبود ثبات تولید محصول در تولید کننده بزرگ یعنی کشور ماداگاسکار بود که به دلایل مشکلاتی، تولید آن با کاهش روبرو شده است.

افراد فعال در صنایع غذایی به دلیل این رشد قیمت وانیل به فکر استفاده کمتر از این ماده باارزش افتاده‌اند؛ چرا که قیمت‌های بالای وانیل منجر به افزایش قیمت در محصولات غذایی شده است.

در بعضی از مواقع، تولید کننده‌های صنایع غذایی از ادویه‌های دیگری که قیمت پایین‌تری دارند استفاده کرده‌اند تا شاید محصول نهایی اقتصادی‌تری باشد.

در این بین، کشورهای در حال توسعه‌ای مانند اندونزی یا کشور گینه به فکر تولید وانیل در حجم بالا افتاده‌اند تا در بازار جهانی سهم تجاری خوبی به دست آورند. در شرایط تولید کمتر محصول از طرف ماداگاسکار، بازار پرسود وانیل جایی است که کشاورزان و تاجران می‌توانند از آن سود خوبی کسب کنند چرا که قیمت‌ وانیل در سال‌های اخیر رشد زیادی داشته است. این افزایش قیمتی همزمان با کمبود منابع روبرو شده است که منجر به رشد قیمتی بیشتر شده است.

بازار جهانی وانیل

در حقیقت بازار جهانی وانیل و قیمت آن در سال‌های اخیر نوسانی بوده است. تولید کننده اصلی این محصول که سهم حداکثری بازار را در اختیار دارد با کاهش منابع روبرو شده است. این کاهش منابع همزمان با تولید کمتر به دلیل شرایط آب‌و‌هوایی خاص منطقه ماداگاسکار است.

برای نمونه می‌توان گفت، ماداگاسکار سهم حدودی ۸۰ درصدی در مورد تامین وانیل در سطح جهانی را بر عهده دارد. با این اوصاف، وجود نوسان تولید آن، منجر به نوسان قیمت وانیل در سطح جهانی خواهد شد.

سود بیشتر با قیمت‌های بالا

اما در چنین شرایطی کشاورزان وانیل از وضعیت موجود خوشحال هستند. در سال ۲۰۱۷، قیمت‌های وانیل ماداگاسکار به حد ۶۳۵ دلار در کیلو رسید. محصول ماداگاسکار کیفیت بالایی دارد و نمی‌توان کیفیت محصول کشورهایی مانند گینه و اندونزی را با آن مقایسه کرد. در سال ۲۰۱۷، ماداگاسکار در حدود ۱۶۰۰ تن از وانیل را صادر کرد که ارزش تجاری آن ۶۸۰ میلیون دلار برآورد می‌شد. این ارزش قیمت وانیل بیشتر از سه برابر تجارت این کشور در سال ۲۰۱۵ بود که نشان از افزایش قیمتی بسیار زیاد داشت.

شرکت‌هایی که در صنعت تولید و فرآوری وانیل فعال هستند در سال‌های اخیر تلاش زیادی برای افزایش تولید و حمایت از تولید کنندگان آن کرده‌اند. در حقیقت، کشور ماداگاسکار در معرض شرایط آب‌و‌هوایی خاصی قرار دارد و طوفان‌های موسمی آن منجر به آسیب به محصولات کشاورزی می‌شود. محصول وانیل نیز از این شرایط بی‌بهره نمانده است و این شرایط منجر به نوسان تولید شده است.

در سال ۲۰۱۸، به دلیل برداشت محصول تازه کشاورزی قیمت‌ها کمی افت پیدا کرد. قیمت وانیل در این سال به ۵۱۵ دلار در کیلوگرم رسید اما همچنان زیاد به نظر می‌رسید. قیمت نقره در این سال ۵۲۷ دلار بود.

در مورد قیمت محصول، وانیل یکی از پرنوسان‌ترین محصولات دنیا است و این نوسان قیمتی، تجارت آن را پرخطر کرده است. استفاده از وانیل جایگزین مناسبی در صنایع غذایی و صنایع عطرسازی ندارد و می‌توان گفت، بیشتر شدن تقاضای آن به همین دلیل است. در حقیقت، تغییر فرمول‌های غذایی در صنایع مختلف یا تغییر فرمول  در صنایعی مانند عطرسازی کار آسانی نیست و این مشکل بزرگی است که تا وانیل با ماده دیگری جایگزین شود.

تلاش برای پایین آوردن قیمت‌ها

در سال ۲۰۰۳ نیز قیمت وانیل به صورت قابل توجهی افزایش داشت و به حدود ۴۰۰ دلار در کیلو رسید و خریداران و استفاده کنندگان از این ادویه به فکر کمتر کردن استفاده از آن افتادند.

پس از نوسان در تولید و افزایش بیش از حد قیمت‌ها، افراد فعال در تولید وانیل به فکر تلاش برای تولید بهتر و اجرای برنامه‌های حمایتی افتادند. یکی از این برنامه‌ها، قرارداد خرید مستقیم شرکت‌های ادویه با کشاورزان آن بود. این قرارداد اطمینان می‌داد محصول تولیدی کشاورزان خریدار خوبی دارد اما در مقابل، کشاورزان نیز باید تا ۱۰ سال محصول تولیدی خود را به شرکت‌های مورد نظر می‌فروختند.

آینده تجارت و قیمت وانیل

در مورد نوسان قیمت وانیل می‌توان گفت، سال ۲۰۱۹ با توجه به برداشت خوب محصول و افزایش تولید اندونزی و گینه، قیمت‌ها با کاهش روبرو شدند.

شرکت تولید کننده Aust & Hachmann اعلام کرد در سال ۲۰۱۹ محصول تولیدی بین ۱۱۰۰ تا ۱۲۰۰ تن بود. این در حالی بود که تولید کننده‌های دیگری مانند اندونزی و گینه نیز تولید خوبی از وانیل در این سال داشتند. وجود نوسان‌های زیاد قیمتی در سال‌های اخیر منجر به کاهش تقاضا در سال ۲۰۱۹ شد که همین دلیل کاهش قیمت وانیل را به دنبال داشت.

براساس پیش‌بینی تولید کنندگان وانیل، سال ۲۰۲۰ سال خوبی در مورد برداشت وانیل خواهد بود و محصول برداشت شده ماداگاسکار تا ۲۰۰۰ تن خواهد رسید. ممکن است محصول تولیدی گینه در سال ۲۰۲۰ به ۲۵۰ تن برسد و در کنار آن، اندونزی نیز برنامه‌های خوبی برای تولید وانیل دارد.

با توجه به شرایط موجود و تولید سه کشور ماداگاسکار، گینه و اندونزی در صورت ادامه برداشت مناسب وانیل قیمت‌ها کمتر خواهد شد. اما این در صورتی است که محصول ماداگاسکار دچار آسیب ناشی از شرایط آب‌و‌هوایی نشود.

در سال ۲۰۱۹، قیمت وانیل به نصف یا حتی بیشتر نیز کاهش پیدا کرد که این به دلیل برداشت خوب محصول در ماداگاسکار و نبود میل مصرف کنندگان به خرید با قیمت بالا بود.

به گفته شرکت فعال در تولید و تجارت وانیل Nielsen-Massey، سال ۲۰۲۰ سال خوبی برای برداشت خواهد بود. سال‌های پرتقاضای وانیل و افزایش بیش از حد قیمت‌ها منجر به بی میل شدن شرکت‌های تولیدی غذایی در مورد خرید وانیل شده است و تقاضای ۲۷۰۰ تنی در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ به حدود ۱۷۰۰ الی ۱۸۰۰ تن در سال رسیده است.

با رشد قیمت وانیل در سال‌های قبل، تولید کنندگان مواد غذایی به سمت استفاده از وانیل مصنوعی و محصول بی‌کیفیت رفته‌اند. اما با توجه به کشت مناسب محصول در اکثر مناطق ماداگاسکار و با شرایط مناسب برداشت، سال ۲۰۲۰ با بحران کمبود منابع مواجه نخواهیم بود.

به گفته این شرکت، امیدواری برای جایگزینی محصول طبیعی و باکیفیت با محصولات استفاده شده در صنایع غذایی وجود دارد.

 

 

منبع:

www.cbi.eu

https://www.foodbusinessnews.net/articles/14980-vanilla-prices-drop-by-a-third-from-recent-highs

https://www.candyindustry.com/articles/88939-vanilla-crop-offers-opportunity-for-rebound-nielsen-massey-says

تیم تحریریه گیاهینه
تیم تحریریه گیاهینه
بازرگانی زرین گیاهینه یکی از پیشگامان عرضه ی کاربردی گیاهان بوده و گیاهان متنوع را با فرآوری های مختلف (ادویه، بذر، روغن و...) در دسترس عموم قرار داده است و حال با راه اندازی فروشگاه اینترنتی در تلاش است که بیشتر از قبل مخاطبان خود را راضی نگه داشته و راحتی را برای آنها به ارمغان آورد.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها