تجارت میخک و بررسی قیمت و کشورهای تولید کننده
تجارت میخک، بررسی قیمت میخک و کشورهای تولید کننده
16 تیر 1399
تاثیر تنش های چین و امریکا روی تجارت جینسینگ
تاثیر تنش‌های چین و آمریکا روی تجارت جینسینگ
19 تیر 1399

قیمت خرید ادویه و عوامل تا‌ثیرگذار بر آن

قیمت خرید ادویه و عوامل تاثیر گزار بر آن

آخرین بروز رسانی 30 فروردین 1402 توسط تیم تحریریه گیاهینه

قیمت خرید ادویه و عوامل تا‌ثیرگذار بر آن

ادویه انواع مختلفی دارد و همین موضوع باعث می‌شود برای مصارف مختلفی به کار برده شود. خرید و فروش ادویه بخش کوچکی از زنجیره تأمین غذایی را تشکیل می‌دهد.

یکی از نکات مهمی که هنگام خرید ادویه به آن توجه می‌شود و شاید در مواردی حتی مبنای خرید آن در نظر گرفته ‌می‌شود قیمت ادویه در هنگام خرید است.

قیمت ادویه متأثر از عوامل بسیار گوناگونی است و اهمیت آن با توجه به نوع مصرف‌کننده و نیاز او می‌تواند متفاوت باشد. برای مثال ممکن است قیمت خرید ادویه برای یک خانم خانه‌دار با توجه به حجم خرید اندک آن نسبت به یک فروشنده عمده یا یک رستوران اهمیت کمتری داشته باشد.

سهم ایران از بازار تولید ادویه اندک است به طوری که تنها ۵ نوع ادویه در کشورمان تولید می‌شود.

این ادویه‌ها زیره سبز و سیاه، فلفل قرمز، سماق، گلپر و از همه مهم‌تر زعفران هستند. این درحالی است که مصرف ادویه در ایران نسبتا بالا است و طبق آمارها سالانه ۲۲۰ هزار تن ادویه در کشور مصرف می‌شود.

مصرف‌کنندگان ادویه

برای آن‌که عوامل موثر بر قیمت خرید ادویه در ایران را بررسی کنیم، بهتر است ابتدا مصرف‌کنندگان ادویه را در دو گروه خانگی و صنعتی-تجاری قرار دهیم. دلیل این تفکیک تفاوت نگاه این دو دسته از مصرف‌کنندگان به قیمت ادویه است. به این ترتیب می‌توانیم موضوع را راحت‌تر و با جزئیات بیشتری بررسی کنیم.

مصرف‌کننده صنعتی-تجاری

ادویه علاوه بر مصرف خانگی در صنعت نیز کاربردهایی دارد. این دسته از مصرف‌کنندگان شامل فروشندگان عمده، رستوران‌ها و کارخانه‌های تولید محصولات غذایی هستند. در زنجیره تولید و توزیع ادویه، فروشندگان عمده پس از تولیدکنندگان قرار می‌گیرند و رستوران‌ها و کارخانه‌های تولید محصولات غذایی می‌توانند محصولات خود را به طور مستقیم و یا با واسطه و از طریق فروشندگان عمده تهیه کنند. در عمل معمولا حالت دوم اتفاق می‌افتد.

عوامل موثر بر قیمت خرید ادویه برای مصرف‌کنندگان صنعتی-تجاری

قیمت خرید ادویه برای فروشندگان عمده از عوامل متعددی تأثیر می‌پذیرد. عوامل زیر کم و بیش بر قیمت خرید ادویه برای فروشندگان عمده اثر گذار است ولی این تأثیر با توجه به نوع ادویه می‌تواند متفاوت باشد.

برای مثال ممکن است شرایط آب و هوایی برای کشت و تولید برخی گیاهانی که از آن ادویه تهیه می‌شود مهم باشد (مانند هل) و تغییرات دمایی و باران بر آن تأثیر بگذارد اما در برخی محصولات دیگر مانند زردچوبه، گیاه مقاومت بیشتری داشته باشد و کمتر از شرایط آب و هوایی تأثیر بپذیرد. در این صورت تغییرات آب‌و هوایی تأثیر کمتری بر نوسانات قیمت خواهد داشت.

 • محل تولید (تولید داخلی یا وارداتی، کشور تولیدکننده، بازار آن و …):

 • هزینه‌های تولید

 • شرایط اقتصادی، آب و هوایی و …

 • میزان عرضه و تقاضا

 • کیفیت و درجه‌بندی محصول

 • فصل

 • نحوه باربری

قیمت خرید ادویه برای مصرف‌کنندگان عمده چگونه تعیین می‌شود؟

به طور معمول هر محصولی که در داخل کشور به صورت انبوه تولید شود، نسبت به محصولات وارداتی قیمت کمتری خواهد داشت. اما کاشت و تولید برخی محصولات به‌طور طبیعی پرهزینه است.

برای مثال تولید زعفران علاوه بر شرایط خاص کشت و خاک مناسب، به کار دستی زیادی نیاز دارد و این موضوع باعث می‌شود، قیمت خرید این محصولات بالاتر از دیگر ادویه‌ها باشد.

نکته دیگر این‌که هرگونه تغییرات در شرایط اقتصادی (نظیر تحریم، ارزش پول نرخ ارز) به طور طبیعی بر قیمت خرید محصولات اثر می‌گذارد و قیمت خرید ادویه برای مصرف‌کنندگان نیز از این قاعده مستنثی نیست.

میزان تقاضا

هرچه میزان تقاضا برای ادویه‌ای بالاتر باشد قیمت خرید آن نیز بالاتر می‌رود. برای مثال در زمان شیوع ویروس کرونا استفاده از برخی ادویه‌ها و محصولات گیاهی به دلیل باورها درست و غلط افزایش یافت. این درحالی است که شیوع ویروس به تنهایی بسیاری از بخش‌های صنعتی و تجاری را مختل کرده بود.

به این ترتیب کاهش تولید و صادرات از کشورهای آسیایی و افزایش تقاضا موجب شد قیمت‌ خرید این نوع محصولات به صورت تصاعدی بالاتر برود.

فرآوری محصول

برخی از ادویه‌ها مانند زنجبیل و هل سبز در فصول خاصی از سال برداشت می‌شوند و برای استفاده آن‌ها در فصول دیگر باید خشک شده یا به نوعی فرآوری شوند.

فصل مصرف

ممکن است قیمت خرید این نوع ادویه‌ها در سایر زمان‌ها اندکی افزایش یابد. نوع مصرف افراد نیز می‌تواند متأثر از فصل تغییر کند، برای مثال معمولا در فصول سرد سال و در ماه مبارک رمضان مصرف برخی ادویه‌جات نظیر هل و دارچین و زعفران در ایران بالاتر می‌رود.

کیفیت محصول

کیفیت محصول، اندازه، عطر و بو و میزان خالص بودن آن از دیگر نکات مهم و موثر بر قیمت خرید ادویه برای مصرف‌کنندگان عمده هستند.

این ویژگی‌ها برای هر ادویه به صورت خاصی تعریف می‌شود. برای مثال در مورد فلفل سیاه هرچه دانه‌های فلفل کوچک باشند، کیفیت و عطر و بوی آن بیشتر و در نتیجه قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود.

فروشندگان عمده محصولات خود را با توجه به میزان تقاضا در بازار کشور تهیه می‌کنند. معمولا این فروشندگان انواع مختلف ادویه‌ها را از کشورهای آسیایی تهیه می‌کنند و به طور کلی کشورهای آسیایی نظیر چین، هند، اندونزی، مالزی، سنگاپور و ویتنام بزرگترین تولیدکنندگان ادویه در دنیا هستند.

تولید هر نوع ادویه در شرایط جغرافیایی و آب و هوایی خاصی صرفه اقتصادی دارد. فروشندگان عمده ادویه جات با توجه به شرایط بازار و هزینه‌های تولید و باربری کشور مدنظر خود را انتخاب کرده و اقدام به وارد کردن محصول می‌کنند.

خریداران عمده ادویه از جمله رستوران‌ها، فست‌فودها، کارخانجات تولید محصولات غذایی و دارویی ادویه مورد نیاز را از واردکنندگان و فروشندگان عمده تهیه می‌کنند. معمولا اگر حجم ادویه خریداری شده بالاتر باشد، قیمت خرید عمده آن اندکی پایین‌تر خواهد بود.

مصرف‌کننده خانگی

ادویه یکی از حیاتی‌ترین مواد خوراکی در هر خانه است. معمولا افراد ادویه‌ها را با توجه به سلایق و ذائقه خود، و در مواردی دستورات و توصیه‌های پزشکی انتخاب می‌کنند اما در پخت هر غذایی معمولا دو یا چند ادویه به کار گرفته می‌شوند. قیمت خرید ادویه یکی از عواملی است که هنگام خرید ادویه برای مصرف خانگی به آن توجه می‌شود. این قیمت متأثر از عوامل متعدد و مختلفی است که عبارتند از:

 • قیمت خرید عمده

 • تعداد واسطه‌ها

 • کیفیت

 • میزان عرضه و تقاضا

 • نوع بسته‌بندی

برخی از افراد ترجیح می‌دهند به دلیل صرفه اقتصادی ادویه را حتی برای مصرف خانگی نیز به صورت عمده خریداری کنند. اما در این صورت ممکن است حجم زیاد ادویه پس از مدتی کیفیت و تازگی اولیه را نداشته باشد. به‌طور کلی هرچه ادویه مرغوب‌تر و تازه‌تر باشد قیمت خرید آن نیز احتمالا بیشتر است.

قیمت خرید ادویه‌ای که به صورت بسته‌بندی شده و در سوپرمارکت‌ها یا فروشگاه‌ها ارائه می‌شود معمولا بیشتر از محصولی است که به صورت فله یا بسته‌بندی دستی (برای مثال در عطاری‌ها) عرضه می‌شود.

علت اختلاف قیمت ادویه‌ها

دلیل این اختلاف قیمت هزینه‌های بیشتری است که صرف جداسازی، تغییرشکل (معمولا به صورت پودر برای استفاده آسان) بسته‌بندی و باربری محصول شده است. به عبارتی هرچه واسطه بیشتری در مسیر عرضه ادویه، از تولید تا تحویل به شما وجود داشته باشد قیمت خرید ادویه برای شما بیشتر خواهد بود.

البته ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که بسیاری از فروشندگان به دلیل دریافت سود بیشتر در فرآیند خالص‌سازی و تهیه پودر ادویه‌جات به نوعی تقلب می‌کنند و با افزودن مواد دیگر حجم آن را افزایش می‌دهند و یا مواد اضافی را از محصول فله‌ای خریداری شده جدا نمی‌کنند.

با توجه به مطالب فوق بهتر است اگر قصد خرید ادویه را دارید خرید خود را از فروشگاه‌های معتبر انجام دهید و یا محصولات عرضه شده توسط برندهای قابل اطمینان را خریداری کنید. همیشه هنگام خرید ادویه علاوه بر قیمت، در مورد کیفیت محصولات و منشأ آن تحقیق کنید.

جمع‌بندی

به طور کلی بازار ادویه بسیار متغیر است و عوامل بسیاری قیمت خرید ادویه را تحت تأثیر قرار می‌دهند. خریداران باید بر اساس کاربرد و حجم مورد نیاز خود، نوسانات و شرایط بازار را در نظر بگیرند و محصولی را خریداری کنند که از نظر قیمت خرید صرفه اقتصادی داشته باشد. این موضوع برای مصرف‌کنندگان عمده که ادویه را برای فروش به خریداران خرد، یا مصرف عمده خریداری می‌کنند، اهمیت بیشتری دارد چرا قیمت خرید ادویه می‌تواند بر کیفیت محصولات و درآمد نهایی آن‌ها تأثیر بگذارد.

در مقابل به نظر می‌رسد که مصرف‌کنندگان خانگی بیشتر به دنبال آن هستند که محصولی با کیفیت را با کمترین قیمت خریداری کنند.

به عنوان مثال، امروزه بیشتر فلفل سیاه مورد نیاز در ایران از کشور ویتنام وارد می‌شود.

قیمت خرید فلفل سیاه به صورت عمده در بازار ایران از هر کیلو ۳۵ تومان تا ۵۰ هزار تومان متغیر است و قیمت خرید پودر فلفل سیاه با اندکی تفاوت از ۴۰ هزار تومان تا ۵۰ هزار تومان است.

این درحالی است که قیمت خرید فلفل به صورت بسته‌بندی شده بسیار بیشتر است.

با نگاهی به محصولات موجود در بازار متوجه می‌شویم که قیمت خرید فلفل سیاه بسته‌بندی شده با توجه به تنوع کالاها مختلف است و شرکت‌های مختلفی با توجه به کیفیت محصول و بسته‌بندی خاص و برند قیمت را کمتر یا بیشتر تعیین کرده‌اند.

اما به طور میانگین پودر فلفل سیاه بسته‌بندی شده برای مصارف خانگی از ۵۵ هزارتومان تا ۱۲۰ هزارتومان و حتی بیشتر متغیر است.

به این ترتیب شاید برخی مصرف‌کنندگان ترجیح بدهند به جای خرید پودر فلفل سیاه بسته‌بندی شده، دانه‌های فلفل سیاه را به صورت عمده و یا از عطاری‌ها یا فروشگاه‌های آنلاین خریداری کنند و برای مدتی از آن استفاده‌ کنند.

مزیت این روش در آن است که عطر و بوی فلفلی که در هنگام پخت آسیاب شود بهتر و مطبوع‌تر خواهد بود.

 

تیم تحریریه گیاهینه
تیم تحریریه گیاهینه
بازرگانی زرین گیاهینه یکی از پیشگامان عرضه ی کاربردی گیاهان بوده و گیاهان متنوع را با فرآوری های مختلف (ادویه، بذر، روغن و...) در دسترس عموم قرار داده است و حال با راه اندازی فروشگاه اینترنتی در تلاش است که بیشتر از قبل مخاطبان خود را راضی نگه داشته و راحتی را برای آنها به ارمغان آورد.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها