اخبار روز ادویه جات
اخبار روز ادویه جات
21 تیر 1399
وضعیت تولید و فروش زیره سبز هند
وضعیت تولید و بازار زیره سبز هند
23 تیر 1399

قیمت زرد چوبه هند در ماه ژوئن

قیمت زردچوبه هند در ماه ژوئن

آخرین بروز رسانی 22 تیر 1399 توسط تیم تحریریه گیاهینه

قیمت زرد چوبه هند در ماه ژوئن

زردچوبه یکی از مهم‌ترین ادویه‌هایی است که در هند کشت و تولید می‌شود و سابقه کشت آن قدمت زیادی در کشور هند دارد. قیمت زرد چوبه در چند ماه اخیر دچار افزایش شده است و به دلیل تقاضای زیاد آن، این ادویه ارزش تجاری زیادی پیدا کرده است. زردچوبه به عنوان زعفران هندی شناخته می‌شود و در زبان عموم با نام Haldi معروف است.

سهم تولید و صادرات زردچوبه کشورهای مختلف

هند بزرگترین تولید کننده جهانی این ادویه و بزرگترین مصرف کننده و صادر کننده آن است و در سطح جهانی و بازار تجارت زردچوبه، کشور هند سهم حداکثری را به خود اختصاص داده است. تولید جهانی زردچوبه در حد ۱.۱ میلیون تن در سال است. در این بین، کشور هند تولید جهانی حداکثری را با ۸۰ درصد از تولید به خود اختصاص داده است و نقش مهمی در قیمت زرد چوبه در سطح جهانی دارد. چین با سهم ۸ درصدی خود در رده بعدی قرار دارد و کشورهای دیگری را نیز می‌توان در تولید ادویه زردچوبه سهیم دانست.

کشور میانمار با سهم ۴ درصدی و کشورهای نیجریه و بنگلادش هر کدام با سهم ۳ درصدی در رده‌های بعدی تولید قرار دارند و وارد کنندگان اصلی این محصول از هند کشورهای مختلفی هستند.

وارد کنندگان اصلی زردچوبه هند را که تقاضای بیشتر آن‌ها می‌تواند روی قیمت زرد چوبه تاثیرگذار باشد، می‌توان کشورهای بنگلادش، ایران، مراکش، آمریکا و امارات دانست. سهم هر کدام از این کشورها به ترتیب ۱۵.۸ هزار تن، ۱۱.۸۵ هزار تن، ۷.۲۲ هزار تن، ۶.۳ هزار تن و ۵.۹ هزار تن است.

کشورهای حاشیه خلیج فارس را می‌توان بزرگترین وارد کنندگان و بزرگترین مصرف کنندگان ادویه زردچوبه دانست که سهم مهمی در صادرات زردچوبه کشور هند دارند.

مناطق تحت کشت زردچوبه هند

در کشور هند و در سال ۲۰۱۹، در حدود ۲۵۴ هزار هکتار تحت کشت محصول زردچوبه بود. مراکز مختلفی در کشور هند به تولید این ادویه مشغول هستند و می‌توان مهم‌ترین آن‌ها را تلانگانا با ۵۵.۴ هزار هکتار، ادیشا با ۲۷.۸ هزار هکتار، تامیل نادو با ۱۸.۲ هزار هکتار، بنگال غربی با ۱۷.۷ هزار هکتار، کارناتاکا با ۱۷.۵ هزار هکتار، اسام با ۱۶.۵ هزار هکتار، ماهاشترا با ۱۴.۵ هزار هکتار و آندرا پرادش با ۱۳.۲ هزار هکتار دانست. منطقه تلانگانا با سهم تولید و کشت بیشتر، تاثیر زیادی روی قیمت زرد چوبه هند دارد.

در تلانگانا طی سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰، مناطق تحت کشت در حدود ۵۵ هزار هکتار بود و این عدد در مقایسه با مساحت ۵۳ هزار هکتاری سال قبل‌تر کاهش داشت. اصلی‌ترین مناطق تحت کشت زردچوبه در تلانگانا شامل جاگتیال با ۱۳.۷ هزار هکتار، نظام آباد با ۱۳.۵ هزار هکتار، نیرمال با ۸ هزار هکتار، وارانگال با ۴.۶ هزار هکتار و مهابوباباد با ۴.۴۲ هزار هکتار بوده‌اند.

براساس آمار رسمی تلانگانا، تولید این منطقه در سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰ در حدود ۳۰۷ هزار تن برآورد شده است. بازدهی کشت این منطقه براساس آمار، ۵۵۴۳ کیلوگرم در هر هکتار است.

قیمت زرد چوبه هند در ماه اخیر

در ماه می ۲۰۱۹ قیمت زرد چوبه اعلا در نظام آباد ۷۷۰۰ روپیه در هر ۱۰۰ کیلوگرم بود که این مقدار در ماه می ۲۰۲۰ به ۶۳۰۰ روپیه رسیده است. در تامیل نادو و در ماه می ۲۰۲۰، حداقل و حداکثر قیمت این ادویه ۵۶۰۰ و ۶۶۰۰ روپیه در هر ۱۰۰ کیلوگرم بود.

این در حالی است که قیمت این محصول در آندرا پرادش در حدود ۵۴۵۰ روپیه و در ماهاشترا بین ۴۸۰۰ تا ۵۵۰۰ روپیه نوسان داشت.

در ماه می ۲۰۲۰، قیمت زرد چوبه به طور متوسط ۴۹۰۰ روپیه در هر ۱۰۰ کیلوگرم برآورد شده است.

با توجه به خریداری محصول در آندرا پرادش به وسیله دولت، براساس آمار تا ۴ ژوئن ۲۰۲۰ مقدار ۱۸.۸۵۵ هزار تن زردچوبه از کشاورزان خریداری شده است.

با توجه به آمار سال قبل، مقدار موجودی کل در بازار نظام آباد از ۱ ژانویه ۲۰۱۹ تا ۳۱ دسامبر ۲۰۱۹ مقدار ۹۷.۳۴۲ هزار تن بود. این در حالی است که در سال قبل‌تر آن، این مقدار در حد ۸۶.۸۴۲ هزار تن برآورد شده است. رشد ۱۲.۰۹ درصدی در این مقدار دیده می‌شود.

در طول سال کنونی یعنی ۲۰۲۰، مقدار محصول جدید از تاریخ ۲ ژانویه تا ۲۰ مارس ۳۶ هزار تن است که در مقایسه با همین دوره در سال قبل ۱۴.۷۷ درصد افزایش دارد.

وجود قرنطینه ناشی از بیماری کرونا منجر به افت خرید و فروش و تمایل کمتر تاجران در چند هفته اخیر شده است. اما با بازگشایی دوباره بازار در بعضی از مناطق، می‌توان رشد تجارت زردچوبه و افزایش قیمتی آن را انتظار داشت.

با این حال، براساس شرایط موجود و براساس رسیدن محصول جدید به بازار می‌توان گفت قیمت زرد چوبه در بازار کنونی هند در حدود ۵۶۰۰ تا ۵۷۰۰ روپیه در کیلوگرم برآورد می‌شود.

 

منبع:

PJTSAU.COM

تیم تحریریه گیاهینه
تیم تحریریه گیاهینه
بازرگانی زرین گیاهینه یکی از پیشگامان عرضه ی کاربردی گیاهان بوده و گیاهان متنوع را با فرآوری های مختلف (ادویه، بذر، روغن و...) در دسترس عموم قرار داده است و حال با راه اندازی فروشگاه اینترنتی در تلاش است که بیشتر از قبل مخاطبان خود را راضی نگه داشته و راحتی را برای آنها به ارمغان آورد.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها