صادرات زعفران یونان درراه بازار پر تقاضای چین
صادرات زعفران یونان در راه بازار پرتقاضای چین
24 مرداد 1399
کاربرد صمغ عربی
کاربردهای صمغ عربی و فرصت‌های بازار فروش آن در اروپا
26 مرداد 1399

کارناتاکا هند مرکز جهانی تولید ادویه فوفل

کارناتاکاهند مرکز جهانی تولید ادویه فوفل

کارناتاکا هند مرکز جهانی تولید ادویه فوفل

نخل هندی درختی است که منشاء اصلی محصولی باارزش به نام فوفل است. این محصول کشاورزی یکی از مهم‌ترین محصولات منطقه جنوب شرق آسیا است و کشت آن در این مناطق قدمت بسیار زیادی دارد. تولید فوفل یکی از شغل‌های محبوب کشاورزی در کشورهای جنوب شرق آسیا است و کشت آن در وسعت زیادی در این مناطق انجام می‌شود.

فوفل در زبان عموم مردم به betelnut معروف است و از جمله کشورهای پرورش دهنده آن هند، چین، بنگلادش، میانمار، تایلند، مالزی، اندونزی، فیلیپین و سریلانکا هستند.

هند با تولید بیشترین مقدار از این ادویه در رده‌بندی جهانی در رتبه نخست قرار دارد.

محل‌های اصلی کشت فوفل هند

کشت فوفل در این کشور در استان‌های زیادی انجام می‌گیرد اما از جمله استان‌های مهم می‌توان کارناتاکا، کرالا و اسام را نام برد. کارناتاکا هند استانی است که مرکز مهم تولید ادویه در کشور هندوستان است و در مورد تولید فوفل نیز نقش اساسی در کشور هند و حتی سطح جهانی دارد.

این استان بیشترین سهم تولید و تجارت فوفل و ادویه‌های اساسی کشور هندوستان را برعهده دارد و تجارت ادویه در آن بسیار پررونق است. سهم کل مساحت تحت کشت و تولید در استان کارناتاکا، کرالا و اسام مقدار ۸۰ درصد از کل تولید فوفل این کشور است.

اما با این حال، استان کارناتاکا در رده بالاتری نسبت به دو استان دیگر پیشتازی می‌کند. در شهرهایی مانند شیموگا استان کرالا، مساحت تحت کشت روند صعودی و زیادی را داشته است که در مقایسه با دیگر شهرها قابل توجه است.

استفاده از فوفل به روش جویدن بسیار مرسوم است و با این کار بزاق بیشتری در دهان ترشح می‌شود و در نتیجه هضم غذا بهتر می‌شود.

فوفل محصولی است که براساس باورها می‌تواند به استحکام لثه‌ها، دندان و تمیزی و رفع بوی بد دهان کمک کند. این ادویه برای افزایش اشتها و به عنوان محرک بدن نیز کاربرد دارد و علاوه بر این، برای مصارف پزشکی گوناگون استفاده می‌شود.

مقدار تولید ادویه فوفل هند

همان طور که اشاره شد، هند رتبه نخست تولید فوفل را در دنیا برعهده دارد. با بررسی آمار، این کشور از سال ۲۰۰۷ تا سال ۲۰۱۳ به طور متوسط ۴۸۰ هزار تن تولید داشته است که این عدد در سال ۱۴-۲۰۱۳ به حداکثر مقدار خود رسیده است.

هند در سال ۲۰۱۴ مقدار ۶۰۹ هزار تن از فوفل را تولید کرده است که در این سال بالاتر از کشورهایی مانند اندونزی، میانمار و بنگلادش قرار گرفته است. تولید فوفل اندونزی در سال ۱۴-۲۰۱۳ مقدار ۱۸۱ هزار تن و تولید کشورهای میانمار و بنگلادش به ترتیب ۱۱۹.۵ هزار تن و ۱۰۱ هزار تن بود.

تولید در سطح جهانی در سال ۱۴-۲۰۱۳ در حدود ۱.۱۰۲ میلیون تن بود که هند با سهم ۵۵.۲۶ درصدی در رتبه نخست قرار گرفت. در این سال اندونزی سهم ۱۶.۴ درصد، میانمار سهم ۱۰.۸ درصد و بنگلادش سهم ۹.۱ درصد داشت.

کشورهایی مانند سریلانکا، تایلند و نپال نیز به دلیل تولید فوفل در حجم کمتر سهم پایینی در این سال داشتند.

در سال ۱۴-۲۰۱۳، بازدهی کشت جهانی فوفل ۱.۲۱ تن به ازای هر هکتار بود که هند با ۱.۲۷ تن در هکتار، میزان بالاتری از بازدهی را به دست آورد.

کارناتاکا محلی ایده‌آل برای کشت فوفل است چرا که این محصول در محل‌های ساحلی و جنوبی هند و در مکان‌هایی با آبیاری مناسب کشت می‌شود. افزایش تقاضا در مورد فوفل در سطح کشور هند و حتی در سطح جهانی منجر به افزایش قیمت‌ها در سال‌های اخیر گشته است.

آمار نشان دهنده سهم ۴۶ درصدی مساحت کشت کارناتاکا و سهم ۴۷ درصدی تولید فوفل این منطقه از تولید کل است. کرالا با ۲۴ درصد در رتبه بعدی قرار دارد.

روی هم رفته کارناتاکا و کرالا تولید ۷۰ درصدی از فوفل هند را برعهده دارند و می‌توان گفت، تامیل نادو، ماهاشترا، بنگال و ادیشا در سال‌های اخیر مساحت کشت خود را بسیار بیشتر کرده‌اند و تولید خوبی دارند.

سهم کشت از کل مساحت کشت هند در مورد استان کارناتاکا از سال ۱۹۸۰ تا سال ۲۰۱۳ رو به افزایش رفته است. این مساحت تحت کشت از حدود ۳۰ درصد به نزدیک ۵۰ درصد رسیده است.

تولید فوفل این استان نیز در طی این سال‌ها بسیار زیاد شده است به طوری که اکنون اکثر محصول فوفل هند در این منطقه تولید می‌شود.

مساحت تحت کشت ادویه فوفل

براساس آمار سال ۲۰۱۵، مساحت تحت کشت استان کارناتاکا ۱۸۰.۷ هزار هکتار بوده است. محصول برداشت شده از این مساحت مقدار ۲۶۹.۲ هزار تن بود که سهم تولید آن ۵۱.۳ از تولید کل در سال ۱۴-۲۰۱۳ بود.

مناطق شیموگا، چیکماگالور، تومکور اوتار و داکشینا در این استان بزرگترین مناطق تحت کشت فوفل هستند که روی هم رفته ۶۰ درصد از مساحت کل تحت کشت فوفل کارناتاکا را در دست دارند.

انواع مختلفی از فوفل در این مناطق کشت می‌شود که کیفیت مختلفی دارند. این کیفیت معمولا با اندازه و ظاهر محصول برداشت شده سنجیده می‌شود و از دیگر مشخصه‌های آن می‌توان به رنگ ظاهری و مزه آن اشاره کرد.

افزایش قیمت فوفل در چند ماه اخیر

قیمت فوفل به دلیل توقف واردات این محصول به هند افزایش پیدا کرده است و کشاورزان آن از این قضیه ابراز خوشحالی می‌کنند. با این افزایش قیمت کشاورزان میل زیادی برای افزایش تولید فوفل دارند.

قیمت گونه chol فوفل که یک سال قبل برداشت شده است، با افزایش ۱۵ روپیه‌ای از ۲۷۵ روپیه در کیلوگرم به ۲۹۰ روپیه رسیده است.

علاوه بر این، قیمت double chol فوفل که زمان برداشت آن دو سال قبل است به ۳۰۰ روپیه در کیلوگرم افزایش پیدا کرده است.

از دلایل این افزایش قیمت می‌توان به افزایش تقاضا و کاهش تولید در دو سال اخیر اشاره کرد. بین سپتامبر ۲۰۱۸ تا جولای ۲۰۱۹ کمبود آب و خشکسالی منجر به کاهش زیاد تولید شد و این شرایط روی تولید مناطق داکشینا و کاسارگود تاثیر منفی گذاشت.

واردات غیر قانونی از مرزهای میانمار و سایر مرزها در اسام نیز متوقف شده است و در صورتی که واردات محصول فوفل ارزان ادامه داشته باشد، روی تجارت و فروش فوفل هند تاثیر منفی خواهد داشت.

 

 

منبع:

https://www.nbhcindia.com/docs/research-reports/Seasonal%2520Commodity%2520Insight-Arecanut.pdf

https://krishi.icar.gov.in/jspui/bitstream/123456789/14392/1/arecanut.pdf

statist.com

vikaspedia.in

https://www.deccanherald.com/amp/state/mangaluru/dk-farmers-cheer-increase-in-arecanut-price-780457.html

 

تیم تحریریه گیاهینه
تیم تحریریه گیاهینه
بازرگانی زرین گیاهینه یکی از پیشگامان عرضه ی کاربردی گیاهان بوده و گیاهان متنوع را با فرآوری های مختلف (ادویه، بذر، روغن و...) در دسترس عموم قرار داده است و حال با راه اندازی فروشگاه اینترنتی در تلاش است که بیشتر از قبل مخاطبان خود را راضی نگه داشته و راحتی را برای آنها به ارمغان آورد.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها