راهنمای فروش ادویه دربازار جهانی
راهنمای فروش ادویه در بازار‌های جهانی
29 تیر 1399
پودر پاپریکا
پاپریکا چیست؟ پودر پاپریکا در چه غذاهایی استفاده می‌شود؟
31 تیر 1399

انواع زردچوبه – پرفروش‌ترین انواع زردچوبه در ایران

قیمت زردچوبه و انواع ان دربازار تجارت

آخرین بروز رسانی 12 دی 1402 توسط Fateme amooshahi

زردچوبه یا زعفران هندی یکی از با ارزش‌ترین ادویه‌جات تولیدی کشورهای آسیایی است که به طور وسیع در هند کشت و تولید می‌شود.

این ادویه در آشپزی کاربردهای مختلفی دارد که به عنوان طعم دهنده و رنگ دهنده به غذا اضافه می‌شود و قیمت زردچوبه، ارزش تجارت آن را در کشورهای تولید کننده بیشتر کرده است.

ماده اساسی که در زردچوبه وجود دارد باعث ارزش غذایی و سلامت بیشتر آن شده است و به همین دلیل است که این ادویه مورد توجه صنایع غذایی و داروسازی قرار گرفته است.

انواع زردچوبه در بازار

انواع زردچوبه

قیمت زردچوبه در بازار تجارت براساس عوامل مختلف و کیفیت آن شناخته می‌شود و ممکن است قیمت زردچوبه فله با زردچوبه کیلویی و پودر آن متفاوت باشد.

در این بین، عرضه بیشتر یا افزایش تقاضا دو عامل اساسی تعیین کننده قیمت محصول هستند. Curcumin نام ماده‌ای است که خواص اصلی زردچوبه را تشکیل می‌دهد و میزان وفور آن در محصول، کیفیت آن را تعیین می‌کند.

در کشورهای تولید کننده، زردچوبه دارای کیفیت مختلفی است و ممکن است غلظت ماده اصلی آن در بعضی از مناطق بیشتر باشد. برای نمونه مقدار ماده Curcumin در گونه زردچوبه Alleppey هند بیشتر است.

دو گونه اصلی در هند کشت می‌شوند که با نام‌های Madras و Alleppey شناخته می‌شوند. گونه Alleppey که طرفداران زیادی در کشور آمریکا دارد با مقدار زیاد ماده اصلی Curcumin شناخته می‌شود و مقدار آن ۴ الی ۷ درصد است که ارزش قیمت زردچوبه را بالا می‌برد. نوع Madras در کشور انگلستان و کشورهای خاورمیانه طرفدار دارد و رنگ آن نسبت به گونه قبلی روشن‌تر و زردی آن ملایم‌تر است.

گونه‌های دیگری نیز در هند و بازار تجارت زردچوبه وجود دارند که براساس مراکز و مناطق کشت آن نامیده می‌شوند. برای نمونه، محصول کشت شده آندرا پرادش با نام Duggirala و Tekurpeta شناخته می‌شوند.

محصول پیشنهادی : خرید پودر نارگیل 

گونه Panta نیز با رنگ زیاد و غلیظ آن شناخته می‌شود که در استان ماهاشترا هند کشت می‌شود.

تلانگانا با سهم ۵۰ درصدی بزرگترین استان تولید کننده زردچوبه هند است و تامیل نادو و ماهاشترا در رده‌های بعدی تولید قرار دارند.

تشخیص زردچوبه اصلی از زردچوبه تقلبی

قطعا چه مصرف کننده خانگی باشید، چه فروشنده ادویه جات، اصل بودن محصول برای شما از اهمیت زیادی برخوردار است.

برای اینکه بتوانید اصل یا تقلبی بودن زردچوبه را تشخیص دهید می‌توانید هم به میزان رنگ دادن زردچوبه دقت کنید (زردچوبه رنگ زیادی می‌دهد) و هم نرم بودن پودر زردچوبه.

پودر زردچوبه باید نرم و یکدست باشد، در غیراینصورت باید به کیفیت آن شک کنید.

تولید جهانی زردچوبه

هند بزرگترین تولید کننده جهانی است که تولید آن روی قیمت زردچوبه در سطح جهان تاثیر دارد. این کشور بزرگترین مصرف کننده و صادر کننده این ادویه نیز هست و می‌توان تولید کننده‌های اصلی دیگر را تایلند و کشورهای آسیای شرقی و جنوب شرقی دانست. با این حال، سهم تولید کشور هند بیش از ۷۰ درصد تولید جهانی است و در رده‌های بعدی چین، میانمار، تایلند و بنگلادش قرار دارند. کشور نیجریه نیز کشت و تولید زردچوبه را انجام می‌دهد.

قیمت زردچوبه هندی

تولید سالانه هند در حدود ۱.۱ میلیون تن است و اکنون با افزایش تقاضای کشورهای مختلف مانند خاورمیانه و کشورهای اروپایی، هند تولید خود را افزایش داده است. سهم تولید کنونی این کشور مقدار ۸۰ درصد از کل تولید زردچوبه کشورهای مختلف است و تقاضای شرکت‌های داروسازی نیز به رونق تجارت و ارزش قیمت زردچوبه هند کمک کرده است. مواد داخل زردچوبه ارزش سلامت زیادی دارند و اخیرا، یافته‌های علمی خواص ضد سرطانی و ضد ویروسی زردچوبه را تایید کرده است.

کشور هند در سال ۲۰-۲۰۱۹ تولید خود را در مساحتی بالغ بر ۲۵۰ هزار هکتار به ثمر رساند و محل‌های اصلی کشت براساس میزان مساحت آن به ترتیب تلانگانا، ادیشا، تامیل نادو، بنگال غربی، کارناتاکا، اسام، ماهاشترا و آندرا پرادش بودند.

براساس بررسی‌ها، قیمت زردچوبه هند با رسیدن محصول جدید ۵۶۰۰ الی ۵۷۰۰ روپیه در صد کیلوگرم است و طبق افزایش تقاضا، میزان محصول سال کنونی نسبت به سال قبل رشد ۱۲ درصدی داشته است.

ارزش تجارت جهانی و صادرات زردچوبه

صادرات زردچوبه و تجارت آن سود عالی برای کشورهای تولید کننده دارد چرا که تقاضای زیادی در کشورهای مصرف کننده وجود دارد. کشورهای اصلی مصرف کننده که خرید زردچوبه زیادی از هند دارند شامل بنگلادش، ایران، مراکش، امارات و آمریکا هستند و در این بین، نمی‌توان سهم واردات و مصرف بسیار زیاد کشورهای اروپایی مختلف را نادیده گرفت.

قیمت زردچوبه و ارزش تجارت آن در کشورهای پیشرفته اروپایی مانند هلند به صورتی است که علاوه بر مصرف آن در این کشورها، صادرات دوباره زردچوبه نیز جایگاه ویژه‌ای در سودآوری کشور دارد.

رشد بازار جهانی زردچوبه از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۲ به صورت سالانه ۱۲ درصد پیش‌بینی شده است. این در حالی است که بازار تجارت کشورهای اروپایی رشد ۱۷ درصدی خواهد داشت و بازار اروپا در مورد زردچوبه، دومین بازار با ارزش پس از آمریکای شمالی است.

در رتبه اول واردات زردچوبه اروپا کشور انگلستان قرار دارد و در رتبه‌های بعدی به ترتیب هلند، آلمان، فرانسه و اسپانیا قرار دارند.

محصول پیشنهادی : خرید دارچین 

با توجه به یافته‌های جدید علمی و خواص عالی زردچوبه و تقاضای مصرف کنندگان در مورد محصولات سالم کشاورزی است که کشورهای پیشرفته واردات و مصرف خود را در مورد این محصول افزایش داده‌اند. این تقاضای زیاد منجر به رشد تجارت و قیمت زردچوبه اصل و باکیفیت در سال‌های اخیر شده است.

گفتنی است، زردچوبه یکی از مهم‌ترین ادویه‌هایی است که به افزایش ایمنی بدن کمک می‌کند و از دیگر مواد غذایی تقویت کننده سیستم ایمنی می‌توان به جینسینگ، چای سبز و زنجبیل اشاره کرد.

انواع زردچوبه

  1. زردچوبه هندی: زردچوبه هندی یکی از بهترین زردچوبه ها در جهان است زیرا هند خاستگاه این ادویه بوده و تقریبا در تمامی غذاها از این ادویه استفاده می‌شود. پس اگر قصد خرید محصولی درجه یک و باکیفیت را دارید می‌توانید سراغ زردچوبه هندی بروید.
  2. زردچوبه عزت: این زردچوبه نیز یکی از بهترین انواع زردچوبه بوده و می‌توان گفت با زردچوبه هندی تفاوتی ندارد! در حقیقت زردچوبه عزت همان زردچوبه هندی در بسته بندی متفاوت است.
  3. زردچوبه پاکستانی: زردچوبه پاکستانی از لحاظ قیمت، به صرفه‌تر از زردچوبه هندی است اما رنگ و بوی زردچوبه هندی بسیار بهتر است! البته ناگفته نماند که زردچوبه پاکستانی نیز یکی از بهترین انواع زردچوبه به حساب می‌آید.

فروشگاه گیاهینه

قیمت خرید زردچوبه وارداتی براساس شرایط مختلف تعیین می‌شود. ممکن است به دلیل مسائل مختلفی مانند شرایط آب و هوایی و کاهش واردات، قیمت محصول دچار تغییر شود. در این شرایط، اطلاع از قیمت زردچوبه اصل یکی از مسائل مهم برای خریداران و تاجران آن است.

گیاهینه به عنوان مرکز اصلی و تخصصی فروش عمده ادویه‌جات مختلف، آخرین قیمت‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهد و تنها کافی است از طریق یکی از روش‌های ارتباطی با کارشناسان آن تماس بگیرید.

گیاهینه فروشنده مستقیم از کشورهای اصلی تولید کننده زردچوبه دارد و محصول باکیفیت و اصیل را با روش‌های حمل آسان و سریع در اختیار مشتریان قرار می‌دهد.

برای اطلاع از تغییر قیمت زردچوبه عمده یا سایر ادویه‌جات می‌توانید به لیست قیمت ادویه‌جات سایت مراجعه کنید یا با کارشناسان گیاهینه تماس بگیرید.

شماره تماس : 09134255340

تیم تحریریه گیاهینه
تیم تحریریه گیاهینه
بازرگانی زرین گیاهینه یکی از پیشگامان عرضه ی کاربردی گیاهان بوده و گیاهان متنوع را با فرآوری های مختلف (ادویه، بذر، روغن و...) در دسترس عموم قرار داده است و حال با راه اندازی فروشگاه اینترنتی در تلاش است که بیشتر از قبل مخاطبان خود را راضی نگه داشته و راحتی را برای آنها به ارمغان آورد.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها