خواص صمغ عربی و انواع آن دربازار
خواص صمغ عربی و انواع آن در بازار تجارت
27 مرداد 1399
قیمت ادویه دربازار جهانی و عوامل تاثیر گزار برآن
قیمت ادویه در بازارهای جهانی و عوامل تاثیرگذار بر آن
29 مرداد 1399

بازار تجارت چوب دارچین

آخرین بروز رسانی 16 دی 1402 توسط Fateme amooshahi

قیمت چوب دارچین و بررسی بازار تجارت آن

اطلاع از قیمت چوب دارچین همواره یکی از دغدغه‌های خریداران و تاجران است و ممکن است کیفیت و مرغوب بودن محصول، روی قیمت دارچین قلم یا پودر آن تاثیر زیادی داشته باشند.

دارچین در کشورهای آسیای جنوب شرقی کشت و تولید می‌شود و عملیات خشک کردن و فرآوری آن طولانی است. کشورهایی مانند سریلانکا، اندونزی، چین و ویتنام تولید کننده‌های اصلی آن هستند.

هر چند این محصول در کشوری مانند ماداگاسکار نیز تولید می‌شود اما تولید این کشور به صورتی نیست که نوسان تولید آن روی قیمت دارچین تاثیر داشته باشد.

چوب دارچین مرغوب

خرید دارچین تازه

قیمت چوب دارچین تا حدود زیادی بسته به میزان تولید در کشورهای اصلی تولید کننده آن یعنی اندونزی، چین و ویتنام است. اندونزی بیشترین تولید دارچین را برعهده دارد و می‌توان ادعا کرد، تولید زیاد این کشور روی صادرات چوب دارچین این کشور نیز تاثیر مثبت داشته است.

این کشور صادر کننده بزرگ جهانی نیز هست که بیشتر صادرات خود را به کشور آمریکا انجام می‌دهد. اندونزی تولید متوسط جهانی ۹۰ هزار تنی در سال‌های اخیر داشته است و در کنار آن کشور چین با تولید سالانه ۷۷ هزار تن و ویتنام با تولید ۳۵.۵ هزار تن در رده‌های بعدی قرار دارند.

با این حال، محصول کشاورزی دارچین که از درخت آن به دست می‌آید بومی کشور سریلانکا است و سهم تولید سریلانکا را نیز می‌توان قابل توجه دانست.

براساس آمار سال ۲۰۱۶، سریلانکا کشوری است که تولید کل ۱۶.۹ هزار تنی داشت و دارچین سیلان این کشور در سطح بازار تجارت دارچین شهرت ویژه‌ای دارد.

به دلیل مرغوبیت محصول سریلانکا، چوب دارچین این کشور نیز دارای قیمت بالاتری است و در سطح جهانی، کشور سریلانکا سود خوبی از صادرات آن به دست می‌آورد.

تجارت دارچین در کشورهای مختلف

سهم تولید جهانی دارچین اندونزی ۳۸.۹ درصد است و در رده‌های بعدی چین، ویتنام و سریلانکا با ۳۵.۵ درصد، ۱۶.۶ درصد و ۷.۷ درصد قرار دارند. ماداگاسکار نیز به دلیل شرایط مساعد آب و هوایی محصول دارچین را تولید می‌کند که سهم ۱.۳ درصدی دارد.

این کشور از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ به طور متوسط تولید ۲.۷۷ هزار تنی داشته است.

می‌توان گفت، با افزایش تقاضا و رشد مناسب قیمت چوب دارچین در سال‌های اخیر، کشاورزان این محصول تولید خود را افزایش داده‌اند و نمودارهای تولید جهانی، رشد تولید را نشان می‌دهد.

براساس پیش‌بینی‌ها تولید این محصول به صورت افزایشی خواهد بود.

با دقت در صادرات چوب دارچین می‌توان دریافت، رشد صادرات این محصول به صورت قابل توجهی بوده است و صادر کننده بزرگ یعنی اندونزی به دلیل ارزش قیمت چوب دارچین، رشد صادرات ۹۳ درصدی در ۵ سال داشته است. کشورهای بعدی صادر کننده دارچین، کشور چین، هلند، آمریکا، آلمان، فرانسه، امارات، ماداگاسکار و هند هستند که رشد صادرات آن‌ها در پنج سال به ترتیب ۱۰۳، ۷۳، ۸۴، ۹۳، ۵۴، ۱۰۰، ۲۷۸ و ۷۷ درصد بوده است.

بیشترین سودآوری را از صادرات محصول، کشور اندونزی به دست آورده است که ارزش صادرات دارچین این کشور ۱۴۱.۴۵ میلیون دلار برآورد شده است و این کشور نقش تعیین کننده‌ای در ثبات قیمت چوب دارچین دارد.

ارزش صادارت محصول در چین، هلند، آمریکا، آلمان، فرانسه، امارات، ماداگاسکار و هند نیز به ترتیب ۱۳۵.۵۳ میلیون دلار، ۲۱.۴۷ میلیون دلار، ۱۲.۸۱ میلیون دلار، ۱۱.۳۸ میلیون دلار، ۸.۶۹ میلیون دلار، ۷.۸۲ میلیون دلار، ۷.۴۳ میلیون دلار و ۶.۲۳ میلیون دلار برآورد شده است.

قیمت چوب دارچین در سریلانکا نسبت به سایر مناطق بیشتر است و این به علت کیفیت عالی محصول تولیدی آن است. در این کشور در حدود ۳۵۰ هزار خانوار متکی به تجارت دارچین هستند و جالب است که در حدود ۳۰ هزار نفر در این کشور در برداشت دارچین از درخت آن مشغول به کار هستند.

گونه‌های مختلف در بازار جهانی

دو گونه معروف در بازار تجارت جهانی وجود دارد که با نام‌های Cassia و True Cinnamon شناخته می‌شوند و در کشورهای اصلی کشت و تولید می‌شوند.

این دو گونه نسبت به محصول کشت شده در سریلانکا متفاوت هستند و در حقیقت، مزه تندتری دارند. این مزه و طعم تند به دلیل غلظت ماده Cinnamaldehyde است که در دو گونه مذکور مقدار ۵ الی ۶ درصد است.

باید گفت، دولت سریلانکا برنامه‌هایی دارد تا تولید محصول را بیشتر کند. این برنامه‌ها به دلیل ارزش قیمت چوب دارچین سریلانکا است و براساس بررسی‌ها، تقاضا در مورد آن در کشورهایی مانند مکزیک، آمریکا، پرو، بولیوی، شیلی و گواتمالا افزایش زیادی داشته است.

ارزش پودر دارچین و عوامل تعیین کننده آن

فرآوری پودر دارچین روش‌های خاصی دارد و پودر دارچین براساس مواد داخلی و عطر و مزه مناسب آن تعیین می‌شود. هر اندازه مواد تشکیل‌دهنده و عطر پودر دارچین کیفیت بالایی داشته باشد و در فرآیند تبدیل چوب دارچین به پودر، مواد آن حفظ شوند، مرغوبیت محصول نیز بیشتر خواهد بود.

پودر محصول در کشورهای اصلی کشت کننده دارچین تولید می‌شود و براساس تقاضای جهانی ممکن است تولید آن‌ها کم یا زیاد شود.

شرکت‌های مختلفی وجود دارند که پودر دارچین را تولید می‌کنند و نکته اصلی این است که در زمان تولید پودر دارچین نباید گرمای زیادی به محصول برسد چرا که این گرما باعث از بین رفتن عطر و مزه پودر می‌شود.

وجود موانع صادرات و شرایط آب و هوایی نیز از عوامل تعیین کننده قیمت چوب دارچین و پودر آن هستند و در این بین، کشورهایی مانند اندونزی و چین هستند که تولید کم یا زیادشان روی نوسان قیمت‌ها تاثیر دارد.

گیاهینه مرکز تخصصی فروش چوب دارچین اعلا

گیاهینه به عنوان مرکز تخصصی فروش دارچین عمده و پودر آن، محصول وارداتی از کشورهای اصلی تولید کننده را با روش‌های آسان در اختیار مشتریان قرار می‌دهد. توجه به اصیل بودن و کیفیت محصول و خلوص آن از مهم‌ترین و اصلی‌ترین نکات خرید چوب دارچین است.

باید اشاره کرد، در بازار تجارت چوب دارچین محصولات غیراصیل و حتی تقلبی وجود دارند که تولید و فرآوری آن به صورت مناسبی انجام نشده است.

گیاهینه بهترین محصول را با آسان‌ترین روش‌ها در اختیار مشتریان قرار می‌دهد.

چه روشی وجود دارد تا از قیمت به روز چوب دارچین مطلع شویم

مشتریان می‌توانند به راحتی از طریق روش‌های ارتباطی با فروشگاه گیاهینه تماس بگیرند و از قیمت چوب دارچین مطلع شوند.

ممکن است به دلیل تولید جهانی چوب دارچین قیمت آن دچار نوسان شود که در این صورت متخصصان گیاهینه آخرین قیمت محصول را به شما اطلاع خواهند داد.

قیمت چوب دارچین کیلویی و محصول عمده دارچین نیز از جمله مواردی است که شما می‌توانید از طریق تماس با کارشناسان گیاهینه از آن باخبر شوید.

 

تیم تحریریه گیاهینه
تیم تحریریه گیاهینه
بازرگانی زرین گیاهینه یکی از پیشگامان عرضه ی کاربردی گیاهان بوده و گیاهان متنوع را با فرآوری های مختلف (ادویه، بذر، روغن و...) در دسترس عموم قرار داده است و حال با راه اندازی فروشگاه اینترنتی در تلاش است که بیشتر از قبل مخاطبان خود را راضی نگه داشته و راحتی را برای آنها به ارمغان آورد.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها