خرید و قیمت عمده بادیان ستاره ای
بادیان ستاره‌ای چیست و کشورهای تولید کننده آن کدامند
2 شهریور 1399
قیمت سیاه دانه ایرانی
قیمت عمده سیاه دانه ایرانی
3 شهریور 1399

برنامه‌های تولید و تجارت زنجبیل استرالیا در سال‌های آینده

آخرین بروز رسانی 3 شهریور 1399 توسط تیم تحریریه گیاهینه

برنامه‌های تولید زنجبیل استرالیا در سال‌های آینده

صنعت تجارت زنجبیل استرالیا در سطح مناطق مختلف آن قابل توجه است. افراد زیاد محلی در بخش‌های مختلف تولید زنجبیل و فرآوری محصولات مرتبط با آن مشغول به کار هستند و در سال ۲۰۱۵ مقدار GVP این محصولات ۳۲ میلیون دلار برآورد شده است.

محصول زنجبیل از ریشه گیاه Zingiber به دست می‌آید و به صورت وسیع در آشپزی کاربرد دارد. علاوه بر آشپزی، می‌توان کاربردهای دارویی زیادی برای این ادویه عنوان کرد. تولید زنجبیل در آب‌و‌هوای گرمسیری و زیر استوایی کشور استرالیا انجام می‌شود و تمرکز اصلی تولید و کشت زنجبیل در جنوب شرقی کوئینزلند است. دیگر مناطق کشت را می‌توان بخش‌های شمالی کوئینزلند، سرزمین شمالی و قسمت‌های شمالی NSW استرالیا دانست.

تولید و تجارت زنجبیل نیازمند سرمایه و نیروی کار است. بازدهی حداکثری این محصول در خاک‌های ساحلی و کرانه‌ای به دست می‌آید و برای به دست آوردن محصول خوب، آبیاری در حد مناسب و کوددهی خوب الزامی است.

کشت زنجبیل در استرالیا

براساس تاریخ، می‌توان گفت برداشت مناسب این محصول تحت تاثیر آفات مختلف قرار گرفته است و مبارزه با آفات آن، جزو هزینه‌های کشت است. دیگر هزینه‌های تولید را می‌توان در تهیه بذر مناسب، نیروی کار، هزینه آبیاری و هزینه زمین کشت جست‌و‌جو کرد.

در سال ۲۰۱۴، استرالیا مقدار ۸ هزار تن از زنجبیل را تولید کرد که ارزش تجارت زنجبیل آن در حد ۳۲ میلیون دلار بود.

براساس آمار موجود، استرالیا در سال ۲۰۱۱ صادرات ۱۴۳۱ تنی داشته است که ارزش آن ۸.۵۶۶ میلیون دلار بود. ارزش هر کیلوگرم صادراتی زنجبیل در این سال ۵.۹۸ دلار بود.

واردات زنجبیل این کشور در سال ۲۰۱۱ مقدار ۱۷۲۷ تن بود که ارزشی معادل ۳.۹۸۹ میلیون دلار داشت. با توجه به شرایط موجود کاهش قیمت زنجبیل و کم آبی، تولید کشور استرالیا در مورد ادویه زنجبیل از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۲ با کاهش روبرو شده است. اما از سال ۲۰۱۲ به بعد تولید این کشور رو به افزایش رفته است و تحقیقات جدی برای مبارزه با آفات و نحوه مناسب آبیاری گیاه زنجبیل در دست اقدام است.

تولید جهانی زنجبیل

استرالیا سهم ۱ درصدی و حتی پایین‌تر از این را در مورد تولید جهانی برعهده دارد و سهم تجارت زنجبیل آن زیاد نیست. چین و هند با سهم ۵۰ درصدی، تولید جهانی زنجبیل را غصب کرده‌اند. اندونزی، نپال و نیجریه نیز از دیگر تولید کنندگان مطرح زنجبیل هستند. در سال ۲۰۱۵، تولید جهانی زنجبیل مقدار ۲ میلیون تن برآورد شده است.

در سال ۲۰۱۵ تجارت زنجبیل در سطح جهان مقدار ۱ میلیون تن بود و صادر کنندگان اصلی چین با سهم ۶۲ درصد، تایلند با ۱۴ درصد و نپال با ۷ درصد بوده‌اند.

وارد کنندگان اصلی زنجبیل در این سال، ژاپن با سهم ۳۳ درصد، پاکستان با سهم ۱۳ درصد، آمریکا با سهم ۱۰ درصد، هند با سهم ۹ درصد و مالزی با سهم ۶ درصد بوده‌اند.

بازار تجارت جهانی زنجبیل از دهه ۱۹۹۰ به بعد با رشد بسیار زیادی روبرو شده است که در این بین بازیگران اصلی تجارت زنجبیل کشورهایی مانند هند و چین هستند.

مصرف زنجبیل در استرالیا و صادرات آن

در حدود ۸۰ درصد از زنجبیل تولیدی استرالیا در بازار خرید و فروش محصولات تازه به فروش می‌رسد. ۲۰ درصد آن نیز برای فرآوری و تولید محصولات مرتبط به بخش‌های مربوطه ارسال می‌شود. فرآوری زنجبیل شامل عملیات خشک کردن و محافظت توسط شکراندود است.

محصولات به دست آمده از زنجبیل تر به صورت‌های مختلفی فرآوری می‌شوند که از آن جمله می‌توان پودر، زنجبیل خرد شده، ترشی و زنجبیل خشک شده درشت را نام برد.

شرکت‌های استرالیایی که تولید محصولات مرتبط با زنجبیل را برعهده دارند و در تجارت زنجبیل فعال هستند، محصول تولیدی خود را در اختیار مصرف کنندگان داخلی یا صادر کنندگان قرار می‌دهند. یک سوم از زنجبیل تولید شده استرالیا به صورت فرآوری شده صادر می‌شود.

ژاپن بازار بسیار عالی برای صادرات زنجبیل کشورهای مختلف و استرالیا است و از دیگر وارد کنندگان اصلی زنجبیل از استرالیا می‌توان به انگلستان، آمریکا، آلمان، کانادا و نیوزیلند اشاره کرد.

افراد شاغل در صنعت تولید زنجبیل استرالیا

صنعت تولید و تجارت زنجبیل استرالیا از ۴۹ پرورش دهنده تشکیل شده است که به تعداد ۳۰ عدد از آن‌ها به صورت تمام وقت کار می‌کنند. ۲۰۰ کارگر تمام وقت نیز در پرورش زنجبیل مشغول هستند که ۳۸۵ نفر نیز در زمان برداشت به آن اضافه می‌شوند. علاوه بر این‌ها، ۵۶۰ نفر نیز در صنعت فرآوری زنجبیل مشغول هستند.

کشور استرالیا برنامه‌های تولید خود را تا سال ۲۰۲۲ برای تحقیقات و تولید بهتر محصول پیش خواهد برد که می‌توان سرمایه‌گذاری دولت این کشور را یکی از این برنامه‌ها دانست.

صنعت تولید زنجبیل استرالیا از پرورش دهنده‌های این محصول، تامین کننده‌های بذر، تولید کنندگان محصولات مرتبط و تاجران عمده فروش تشکیل شده است. تحقیقات بسیار جدی در مورد مبارزه با آفات و بیماری‌ها و مقاوم کردن محصول زنجبیل برای شرایط مختلف محیطی در این کشور در حال انجام است.

برنامه‌های تولید بیشتر زنجبیل

در کشور استرالیا، پرورش دهنده‌های زنجبیل نسبت به سال‌های آینده و تجارت زنجبیل بسیار خوش‌بین هستند. در سطح جهانی مردم به سمت مصرف مواد غذایی کشاورزی سالم و تغییر سبک غذایی خود در حال حرکت هستند. در این بین، زنجبیل محصولی است که می‌تواند جای عالی در سبد غذایی سالم خانوار داشته باشد. در حال حاضر، تمرکز تولید زنجبیل در استرالیا روی تولید باکفیت و بازدهی بهتر است.

در این کشور مقدار مصرف زنجبیل در سبد غذایی پایین است اما فرصت‌هایی وجود دارد تا میزان مصرف آن در غذاهای مختلف افزایش پیدا کند. در این بین، ایجاد فرصت‌های صادرات بیشتر و مذاکره با کشورهای آسیایی برای صادرات زنجبیل به آن‌ها بسیار بااهمیت است. کشورهایی مانند کره، ژاپن و چین بازارهای تجارت زنجبیل عالی دارند و می‌توان از آن استفاده کرد.

از برنامه‌های دیگری که در دست اقدام است می‌توان برنامه تولید زنجبیل AGIA را نام برد که براساس آن قرار است تا سال ۲۰۲۱ تولید این کشور به صورت سالانه از ۸ هزار تن به ۱۲ هزار تن افزایش پیدا کند.

براساس اقدام دولت این کشور، میزان GVP در سال ۲۰۱۶ از ۳۲ میلیون دلار به ۴۸ میلیون دلار در سال ۲۰۲۱ خواهد رسید.

البته هزینه‌هایی برای تولید بیشتر محصول وجود دارد که برای آن بودجه‌های مناسبی پیش‌بینی شده است.

علاوه بر بخش صادرات و تجارت زنجبیل، بخش تحقیق و توسعه زنجبیل استرالیا مهم‌ترین قسمت تولید محصول باکیفیت است که بودجه‌های مناسبی برای آن تدارک دیده شده است.

 

 

منبع:

https://www.daf.qld.gov.au/__data/assets/pdf_file/0006/74895/Australian-ginger-industry-report.pdf

 

تیم تحریریه گیاهینه
تیم تحریریه گیاهینه
بازرگانی زرین گیاهینه یکی از پیشگامان عرضه ی کاربردی گیاهان بوده و گیاهان متنوع را با فرآوری های مختلف (ادویه، بذر، روغن و...) در دسترس عموم قرار داده است و حال با راه اندازی فروشگاه اینترنتی در تلاش است که بیشتر از قبل مخاطبان خود را راضی نگه داشته و راحتی را برای آنها به ارمغان آورد.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها