تجارت شیرین بیان
معجزه شیرین بیان و کاربردهای مختلف آن
6 شهریور 1399
تولید فوفل
تولید فوفل و سهم تجاری هر کدام از کشورها
7 شهریور 1399

ارزش تجارت و قیمت زنجبیل اندونزی

آخرین بروز رسانی 6 شهریور 1399 توسط تیم تحریریه گیاهینه

ارزش تجارت و قیمت زنجبیل اندونزی

کشور اندونزی کالاهای صادراتی مختلفی دارد. یکی از این کالاها زنجبیل اندونزی است. زنجبیل اندونزی نسبت به محصولات سایر کشورها کوچک‌تر است اما از نظر عطر و طعم دست کمی از زنجبیل‌های موجود در سایر کشورها ندارد.

سه نوع زنجبیل مختلف در اندونزی کشت می‌شود:

  • زنجبیل فیلی که خیلی تند نیست و به همین دلیل هم یکی از کالاهای محبوب به عنوان کالای صادراتی به حساب می‌آید.
  • زنجبیل زرد یا سفید که به دلیل داشتن عطر و طعم قوی‌تر در خانه بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • زنجبیل قرمز که به دلیل طعم بسیار قوی آن، استفاده محدودتری دارد.

این سه نوع از زنجبیل بیشترین محبوبیت و مصرف را دارد. در ادامه با انواع زنجبیل اندونزی بیشتر آشنا خواهید شد. شما برای داشتن اطلاعات بیشتر در این مورد و اطلاع از قیمت زنجبیل اندوزنزی می‌توانید با کارشناسان گیاهینه در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

انواع زنجبیل اندونزی

زنجبیل فیلی

زنجبیل فیلی به دلیل بزرگ بودن و چاق بودن و به این دلیل که طعم و عطر خیلی تندی ندارد، در بازارهای جهانی محبوب‌ترین گزینه است.

ممکن است خود اندونزیایی‌ها زنجبیل فیلی را خیلی دوست نداشته باشند. هر دانه زنجبیل فیلی بزرگ‌تر و چاق‌تر اما نسبت به سایر انواع زنجبیل از عطر و طعم کمتری برخوردار است.

قطر هر دانه بین 8.47 سانتی‌متر و 8.50 سانتی‌متر با ارتفاع بین 6.20 سانتیمتر و 11.30 سانتیمتر در حالی که طول آن بین 15.83 سانتی‌متر و 75/32 سانتی‌متر است. برگ‌های آن سبز و ساقه به رنگ سبز روشن است. زنجبیل فیلی از نظر روغن عطرمایه بین 82/0 تا 8/2 درصد است.

زنجبیل زرد

بیشتر اندونزیایی‌ها زنجبیل زرد را که به آن emprit یا زنجبیل سفید نیز گفته می‌شود به دلیل رایحه و طعم داغ و تند آن برای پخت و پز را ترجیح می‌دهند.

دانه‌های صاف با رنگ زرد و سفید و پوست نرم و رایحه‌ای واضح‌تر از زنجبیل فیلی از ویژگی‌های این نوع زنجبیل است.

قطر هر دانه بین 3.27 سانتی‌متر و 4.05 سانتی‌متر، ارتفاع بین 6.38 سانتی‌متر و 11.10 سانتی‌متر و طول بین 6.13 سانتی‌متر و 31.70 سانتی‌متر است. برگ و ساقه آن به رنگ سبز روشن است. زنجبیل زرد از نظر عطرمایه بین 50/1 تا 50/3 درصد است.

زنجبیل قرمز

زنجبیل قرمز که گاهی به آن زنجبیل خورشید گفته می‌شود، به ندرت در پخت و پز مورد استفاده قرار می‌گیرد زیرا طعم بسیار تندی دارد و از نظر عطرمایه بسیار قوی است. زنجبیل قرمز بیشتر به عنوان مواد اولیه برای مربا، داروهای گیاهی و صنایع دارویی استفاده می‌شود.

زنجبیل قرمز دانه کوچک با رنگ زرد مایل به قرمز که طعم گرم و عطر بسیار تیزی دارد. قطر هر دانه آن بین 4.20 سانتی‌متر و 4.26 سانتی‌متر، ارتفاع بین 5.26 سانتی‌متر و 10.40 سانتی‌متر و طول 12.33 سانتیمتر و 12.60 سانتی‌متر است. برگ‌ها به رنگ سبز روشن در حالی که ساقه سبز مایل به قرمز است. زنجبیل قرمز از نظر عطرمایه بین 2.58 تا 3.90 درصد است.

استراتژی توسعه دولت

دولت اندونزی در حال انجام اقدامات مختلف برای اطمینان از افزایش تولید زنجبیل به صورت یکپارچه و ارائه محصول از کشاورز به زنجیره تأمین است. اول از همه، تحقیقات بازار درباره مطالعه بازاری که زنجبیل در آن حمل می‌شود، انجام می‌شود. این مطالعه شامل تعیین قیمت زنجبیل اندونزی‌ و نوع آن در بازار است.

زمانی که بازار شناسایی شد منابع مشخصی از بذرهای با کیفیت در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد تا بتوانند از بهترین بذرهای موجود برای رشد محصولات خود استفاده کنند.

از آنجا که محل تولید هم در تعیین کیفیت زنجبیل موثر است، مکان‌های مناسبی از سوی دولت برای کشت زنجبیل تعیین می‌شود.

زنجبیل باید در آب و هوای گرم و مرطوب و در محلی که بیش از 1500 متر از سطح دریا ارتفاع دارد تولید شود.

موضوع با اهمیت دیگر اقدامات پس از تولید محصول مانند نگهداری و فراوری آن است که باعث تضمین کیفیت و بالاتر رفتن قیمت زنجبیل می‌شود.

با طی کردن این مراحل، کشاورزان و صادرکنندگان مزایایی را به دست می‌آورند. کشاورزان از تولید زنجبیل بالاتر درآمد بیشتری کسب می‌کنند، در حالی که صادرکنندگان می‌توانند از زنجبیل با کیفیت ثابت برای تأمین خواسته‌های بازارهای صادراتی استفاده کنند. با برنامه‌ریزی صحیح میزان عرضه مورد نیاز، کشاورزان می‌توانند زنجبیل را به اندازه کشت کنند.

تخمین زده می‌شود که تولید زنجبیل اندونزی دقیقا مانند سال‌های گذشته بین 150 هزار تا 170 هزار تن باشد. با وجود روند رو به رشد مصرف زنجبیل، کشاورزان هنوز نتوانسته‌اند میزان خواسته‌های بازار زنجبیل را برآورده کنند.

تقاضای فعلی زنجبیل قرمز حدود 4 تن در هفته، زنجبیل زرد 10 تن و زنجبیل فیلی حدود 20 تن است. زنجبیل فیلی بیشترین میزان صادرات زنجبیل را دارد که توسط هلند وارد می‌شود.

دولت اندونزی تولید زنجبیل را گسترش می‌دهد تا بتواند به وسیله آن سهم بیشتری از صادرات ادویه‌های اندونزی را به خود اختصاص دهد.

در دوره سال‌های 2011-2015، صادرات زنجبیل اندونزی با 124.96 درصد رشد صعود کرد در حالی که در شش ماهه اول سال 2016، برترین بازارهای صادراتی اندونزی کشورهای مالزی با ارزش صادرات 584.000 دلار آمریکا یا 22.57 درصد از سهم بازار، بنگلادش با 457 هزار دلار (17.64%)، نیجریه با 278 هزار دلار (10.72%)، ژاپن با 262 هزار دلار (10.13%) و سنگاپور با 206 هزار دلار (7.96%) هستند.

بازار و قیمت زنجبیل اندونزی

ارزش صادرات زنجبیل در سال 2015 حدود 18.23 میلیون دلار بود که به شدت نسبت به رقم 49.12 میلیون دلار در سال 2014 کاهش یافته است. پیش‌بینی می‌شود که ارزش صادرات در سال 2016 روند صعودی داشته باشد.

زنجبیل پتانسیل‌های خوبی برای توسعه بازاریابی دارد زیرا این محصول گیاهی است که مورد نیاز مردم خصوصا برای ادویه‌جات و داروهای سنتی قرار می‌گیرد.

به خصوص که زنجبیل تبدیل به کالای صادراتی با تقاضای بالا شده و قیمت زنجبیل اندونزی در مقایسه با هزینه تولید آن بیشتر شده است. با این حال صادرکنندگان، پاسخگویی به مطالبات را دشوار می‌دانند زیرا عرضه زنجبیل از مراکز تولید کافی نیست.

مقاصد اصلی زنجبیل ایالات متحده، هلند، امارات متحده عربی، پاکستان، ژاپن و هنگ کنگ است. اگرچه هنگ کنگ زنجبیل خود را پرورش نمی‌دهد، با استفاده از زنجبیل که از اندونزی به عنوان ماده تشکیل دهنده آن استفاده می‌شود، آب‌نبات زنجبیلی صادر می‌کند.

تنوع محصول

زنجبیل اندونزی به جز شکل ساده می‌تواند به شکل عطرمایه، اولئورسین، پودر، ترشی زنجبیل، شربت زنجبیل، شیرینی زنجبیلی، آب‌نبات زنجبیلی، کریستال زنجبیل و نوشیدنی زنجبیل نیز فرآوری شود.

ترشی زنجبیل از صادرات بالایی برخوردار است و از زنجبیل بزرگ زرد تهیه شده است که در یک دوره سه ماهه با محتوای فیبر کم برداشت می‌شود.

در همین حال، آب‌نبات زنجبیل، شیرینی زنجبیل، شربت زنجبیل از زنجبیل زرد کوچک تشکیل شده است که در مرحله بعدی برداشت می‌شود. به غیر از این که برای داروهای سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، از زنجبیل برای داروهای فیتو فارماکولوژی نیز استفاده می‌شود. قیمت زنجبیل اندونزی خام نسبت به محصولات فراوری شده زنجبیلی کمتر بوده و قیمت زنجبیل فراوری شده بیشتر است و سود بیشتری دارد بنابراین کشورهای تولید کننده زنجبیل ترجیح می‌دهند تا این محصولات را تولید و صادر کنند تا اینکه زنجبیل را به صورت خام به کشورهای دیگر بفرستند.

زنجبیل فیلی بعد از برداشت، زمانی که هنوز تازه است به زنجبیل شور فراوری می‌شود. در کشور مقصد زنجبیل نمکی یا شور دوباره برای مصرف به زنجبیل شیرین تبدیل می‌شود. زنجبیل فیلی در 3 یا 4 ماه در شرایط تازه برداشت شده و فاسد نمی‌شود. اندازه هر دانه زنجبیل به سه دسته بزرگ (100 تا 150 گرم)، متوسط (50 تا 100 گرم) و کوچک (کمتر از 50 گرم) تقسیم بندی می‌شود. قیمت زنجبیل فیلی با توجه به کیفیت و اندازه آن تعیین می‌شود.

زنجبیل زرد در 9 ماه برداشت می‌شود و قبل از صادر شدن به کشورهای مقصد به شکل‌های زنجبیل سیاه بدون چربی، زنجبیل سفید که کاملا پوست کنده شده و زنجبیل درشت که پوست نازکی از آن کنده شده، فراوری می‌شود. قیمت زنجبیل اندونزی زرد به واسطه عطر و طعم و کیفیتی که دارد تعیین می‌شود.

زنجبیل قرمز علاوه بر این به شکل تازه به صورت خشک نیز به فروش می‌رسد. زنجبیل قرمز خشک به عنوان یک ماده سازنده برای تولید قند زنجبیل فروخته می‌شود و مایع اضافی به پودر زنجبیل تبدیل می‌شود که در صنایع دارویی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. قیمت زنجبیل اندونزی قرمز هم به واسطه عطر و طعم و خالص بودن آن اگر به صورت پودر ارائه شود، تعیین می‌شود.

 

تیم تحریریه گیاهینه
تیم تحریریه گیاهینه
بازرگانی زرین گیاهینه یکی از پیشگامان عرضه ی کاربردی گیاهان بوده و گیاهان متنوع را با فرآوری های مختلف (ادویه، بذر، روغن و...) در دسترس عموم قرار داده است و حال با راه اندازی فروشگاه اینترنتی در تلاش است که بیشتر از قبل مخاطبان خود را راضی نگه داشته و راحتی را برای آنها به ارمغان آورد.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها