تجارت فلفل چیلی
زنجیره ارزش تجارت فلفل چیلی در کشور میانمار
5 شهریور 1399
تولید کنجد
بررسی تجارت و تولید کنجد در کشورهای مختلف
5 شهریور 1399

قیمت روز تخم گشنیز در سال 99 و صادرات آن به پاکستان

آخرین بروز رسانی 5 شهریور 1399 توسط تیم تحریریه گیاهینه

قیمت روز تخم گشنیز در سال 99 و صادرات آن به پاکستان

گشنیز نوعی سبزی است که به عنوان گیاه بومی کشورهای جنوب غربی آسیا و شمال آفریقا شناخته می‌شود. از برگ، ساقه و دانه گشنیز برای مصارف مختلفی استفاده می‌شود که تخم گشنیز با عطر و طعم بی‌نظیرش به یکی از ادویه‌جات پرکاربرد تبدیل شده است.

کشور ایران با توجه به طبیعتی که در مناطق مختلف دارد، بسیار مستعد پرورش گیاهان متنوع با کیفیت بالا بوده و این محصولات، قابلیت صادرات به کشورهای همسایه و حتی قاره اروپا را دارند. از مهمترین اجناس صادراتی کشور ایران، می‌توان به محصولاتی از قبیل زیره سبز، رازیانه، تخم گشنیز، گلرنگ، گلپر و … اشاره کرد.

تخم گشنیز از خواص درمانی و دارویی فراوانی برخوردار بوده و در طب سنتی از آن استفاده می‌کنند. از مهمترین خواص تخم گشنیز، می‌توان به تصفیه‌کننده خون، کاهش فشار خون، دفع سنگ کلیه، کاهش اضطراب و … اشاره کرد.

در حال حاضر با توجه به مسدود بودن مرزهای کشورهای سراسر جهان به دلیل شرایط کرونا، باز بودن مرزهای پاکستان به عنوان کشور هم مرز (مرز زمینی) با ایران و جمعیت بالای این کشور، تقاضا برای خرید تخم گشنیز ایرانی از سوی پاکستان بسیار بالا بوده است و بخش عمده‌ای از محصول تخم گشنیز سال 99 ایران به پاکستان صادر خواهد شد.

قیمت روز تخم گشنیز در بازار ادویه‌جات و خشکبار تحت تاثیر فاکتورهای مختلف تعیین می‌شود؛ از این‌رو اگر به دنبال خرید تخم گشنیز مرغوب هستید، توصیه می‌کنیم به مراکز معتبر عرضه محصولات گیاهی مراجعه کنید.

در اینجا سعی خواهیم کرد تا اطلاعات کامل و جامعی در ارتباط با خرید و قیمت روز تخم گشنیز مرغوب در اختیارتان قرار دهیم؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

آشنایی اجمالی با تخم گشنیز و فصل برداشت

گشنیز از گیاهان بومی کشورمان به‌حساب می‌آید که تخم یا دانه آن به عنوان ادویه‌ای معطر در آشپزی استفاده می‌شود. بخش عمده‌ای از گشنیز تولیدی ایران در شهرستان نهاوند استان همدان کشت و برداشت می‌شود و با توجه به کیفیت بالا، قابلیت صادرات به کشورهای مختلف سراسر جهان را دارد. محصول گشنیز هر ساله در ماه‌های تیر و مرداد از مزارع برداشت می‌شود و کشاورزان به پاکسازی، بوجاری و تمیز کردن آن اقدام می‌کنند تا برای مصرف آماده شود.

تخم گشنیز در بازار به دو صورت وجود دارد که یک مدل تخم گشنیز سرت، تمیز و گرد بوده و به گشنیز توپی معروف است و برای صادرات از آن استفاده می‌شود. نوع دیگر تخم گشنیز موجود در بازار برای خرده‌فروشی مورد استفاده قرار می‌گیرد که در هنگام پاک کردن به دو نیم تقسیم شده‌اند و ظاهر زیبا خود را از دست داده‌اند و به آن تخم گشنیز لپه‌ای گفته می‌شود که برای تهیه پودر گشنیز و مصارف تولیدی کاربرد دارد؛ در نتیجه قیمت روز تخم گشنیز توپی در مقایسه با لپه‌ای بسیار بیشتر است.

به‌طور کلی تخم گشنیز از ادویه‌های معطر پرکاربرد به‌حساب می‌آید که از خواص دارویی فراوانی برخوردار بوده و در بسیاری از صنایع تولیدی و عطرسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تخم گشنیز نهاوندی با کیفیت بالا به عنوان محصول صادراتی به کشورهای مختلف عرضه می‌شود اما در سال 1399 با توجه به شیوع کرونا و بسته بودن مرزها، تنها باز بودن مرز زمینی پاکستان و تقاضای بالای این کشور برای خرید تخم گشنیز گزینه صادرات خواهد بود.

امروزه تخم گشنیز سرت شده و با کیفیت توسط بسیاری از مراکز معتبر در زمینه محصولات عطاری به بازار عرضه می‌شود و  قیمت روز تخم گشنیز تحت تاثیر شرایط و عوامل مختلف تعیین می‌شود؛ بنابراین اگر به دنبال خرید تخم گشنیز هستید تا از آن به عنوان ادویه در آشپزی استفاده کنید، توصیه می‌کنیم از مراکز معتبر و فعال در زمینه عرضه محصولات گیاهی و عطاری چون گیاهینه به خرید محصول مرغوب با قیمت مناسب اقدام کنید.

فاکتورهای موثر بر قیمت روز تخم گشنیز

تخم گشنیز از ادویه‌جات معطر با خواص درمانی فراوان است که در طب سنتی هم کاربرد دارد. این محصول هر ساله در فصل تابستان از مزارع شهرهایی چون نهاوند، اقلید و … برداشت می‌شود و پس از سرت و تمیز شدن برای مصارف مختلف به بازار عرضه می‌شود.

تخم گشنیز از محصولات استراتژیک ایران به‌ شمار می‌آید که به بسیاری از کشورهای سراسر جهان صادر می‌شود و ارزآوری بالایی برای ایران دارد؛ از این‌رو توصیه می‌شود تا با فراهم کردن زیرساخت‌های مناسب جهت کشت، برداشت و سورتینگ محصول، بتوان میزان قابل توجهی تخم گشنیز مرغوب را با قیمت بالا به کشورهای متقاضی خرید عرضه کرد.

قیمت گشنیز در بازار روز محصولات گیاهی و عطاری تحت تاثیر فاکتورهای مختلفی از قبیل میزان تولید، میزان عرضه و فروش به کشورهای دیگر، توپی یا لپه‌ای بودن بار، تمیز و سرت بودن محصول، دانه درشت بودن و … تعیین می‌شود؛ از این‌رو اگر به دنبال خرید تخم گشنیز درجه یک و مرغوب هستید، می‌توانید با مراجعه به مراکز معتبر از قیمت روز تخم گشنیز آگاهی کسب کنید.

قیمت خرید تخم گشنیز در شهریور 1399

تخم گشنیز از محصولات صادراتی ایران به ‌حساب می‌آید که هر ساله به مقدار قابل توجهی از مزارع شهرهای مناطق مختلف کشور کشت و برداشت می‌شود که بسیار بیشتر از نیاز داخلی کشورمان است و کیفیت بالایی دارد؛ از این‌رو تخم گشنیز سرت و تمیز نهاوند ایران در بسیاری از کشورهای جهان تقاضا بالایی دارد.

به‌طور کلی قیمت خرید تخم گشنیز در بازار روز محصولات گیاهی و عطاری تحت تاثیر عواملی چون میزان کشت و برداشت، میزان صادرات، رسیده بودن بار، سرت و تمیز بودن محصول، سالم بودن دانه‌ها، درشت بودن دانه‌های گشنیز، داشتن رنگی بین سبز و زرد، نرخ ارز و … تعیین می‌شود.

در سال 1399 با شیوع ویروس کرونا و بسته بودن مرزهای کشورهای مختلف، تنها باز بودن مرز زمینی پاکستان و تقاضای زیاد این کشور برای خرید تخم گشنیز ایران سبب شده است تا قیمت تخم گشنیز در سال 99 (شهریور ماه) افزایش یابد.

قیمت تخم گشنیز توپی و سرت شده تا قبل از افزایش تقاضای کشور پاکستان چیزی در حدود 20 تا 23 هزار تومان بوده که نرخ فروش عمده آن در شهریور ماه به هر کیلو 25 تا 28 هزار تومان رسیده است. همچنین به احتمال زیاد در آینده با افزایش تقاضای روزافزون پاکستان، قیمت تخم گشنیز توپی تمیز و خالص از مرز 30 هزار تومان عبور می‌کند؛ در صورتی‌که میزان صادرات محصول افزایش یابد و مرز بین ایران و پاکستان بسته نشود.

بنابراین مشخصات ظاهری محصول و شرایط بازار در تعیین قیمت گشنیز امروز موثر بوده و متقاضیان خرید، می‌توانند به منظور استعلام قیمت روز تخم گشنیز با مراکز معتبر فروش ارتباط برقرار کنند.

راهنمای خرید عمده تخم گشنیز از بازرگانی گیاهینه

اگر به دنبال خرید تخم گشنیز با کیفیت و درجه یک هستید، بازرگانی گیاهینه به عنوان مجری عرضه و فروش عمده تخم گشنیز نهاوندی مشغول فعالیت است و به شما در تهیه محصول مرغوب با قیمت مناسب کمک خواهد کرد.

قیمت روز تخم گشنیز در شهریور 1399 تحت تاثیر فاکتورهایی چون کیفیت محصول، میزان برداشت، میزان تقاضا و صادرات، تمیز و سرت بودن محصول و … تعیین می‌شود. در حال حاضر تنها باز بودن مرز پاکستان و تقاضای این کشور برای خرید تخم گشنیز سبب شده است تا قیمت روز تخم گشنیز به چیزی حدود 28 هزار تومان برسد که به احتمال زیاد در آینده مجددا افزایش خواهد یافت.

متقاضیان خرید عمده تخم گشنیز نهاوندی، می‌توانند با مراجعه به فروشگاه‌های فعال در زمینه محصولات گیاهی و عطاری از قیمت روز تخم گشنیز آگاهی کسب کرده و به ثبت سفارش اقدام کنند.

در حال حاضر بخش عمده محصول ایران به کشور پاکستان صادر می‌شود و با افزایش تقاضای این کشور و افزایش صادرات، احتمالا قیمت روز تخم گشنیز به چیزی بالای 30 هزار تومان برای هر کیلو تخم گشنیز توپی و پاک کرده خواهد رسید.

فروشگاه گیاهینه این امکان را برای متقاضیان خرید تخم گشنیز فراهم کرده است تا از طریق شماره تلفن‌های 09134255340 و 03195010045 با کارشناسان این حوزه ارتباط برقرار کرده و از قیمت روز تخم گشنیز مطلع شوند.

مرکز گیاهینه محصول خریداری شده را در کوتاهترین زمان ممکن و با هزینه مقرون به‌صرفه از طریق اتوبوس، باربری و پست به دست مشتریان در اقصی نقاط کشور می‌رساند.

تیم تحریریه گیاهینه
تیم تحریریه گیاهینه
بازرگانی زرین گیاهینه یکی از پیشگامان عرضه ی کاربردی گیاهان بوده و گیاهان متنوع را با فرآوری های مختلف (ادویه، بذر، روغن و...) در دسترس عموم قرار داده است و حال با راه اندازی فروشگاه اینترنتی در تلاش است که بیشتر از قبل مخاطبان خود را راضی نگه داشته و راحتی را برای آنها به ارمغان آورد.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها