فلفل چیلی
بررسی قیمت فلفل چیلی هند در ماه جولای
11 شهریور 1399
خواص آویشن
آویشن برای چی خوبه ؟ – خواص آویشن برای زنان و مردان
12 شهریور 1399

بررسی بازار ادویه از نگاه گروه تجاری NedSpice هند – ماه ژوئن

آخرین بروز رسانی 12 شهریور 1399 توسط تیم تحریریه گیاهینه

 

چین تقاضای واردات چین به دلیل شیوع ویروس کرونا طی سه ماهه اول به شدت کاهش یافت. خوشبختانه اقتصاد در حال بازگشت به حالت عادی و تقاضا برای ادویه‌جات در حال افزایش است.
برزیل با وجود این که برزیل دیرتر درگیر این بیماری شد، اما اکنون دومین کشوری است که شرایط سختی را تحمل می‌کند. در نتیجه، فعالیت‌های تجاری تحت فشار قرار می‌گیرند. برداشت فلفل که هر ساله 20 آگوست است، ممکن است امسال عقب بیفتد.
مالزی با افزایش شمار مبتلایان در مالزی، قرنطینه تا 20 ژوئن تمدید شده است. صنعت فلفل از اوایل ماه مه مجددا بازگشایی شده است اما هنوز به روال قبل برنگشته است.
اندونزی این کشور با بیشترین جمعیت مسلمان جهان در هفته گذشته ماه، روزه خود را به پایان رساند و نگرانی‌های خود را از شیوع موارد جدید مطرح کرد. با این وجود، تمامی فعالیت‌های برداشت، فرآوری و صادرات هنوز در حال اجرا است.
هند این کشور محدودیت‌های محلی را برای مهار آسیب‌های اقتصادی ناشی از محاصره در سطح کشور کاهش داده است، در حالی که تعداد موارد تائید شده همچنان رو به رشد است. قیمت اکثر ادویه‌ها روند نزولی به خود گرفته است و همچنان در حال افت است. اکثر تولید کننده‌های مهم ادویه، با حجم تولید کمتری به کار خود ادامه می‌دهند.
ویتنام ویتنام به مدت 1.5 ماه هیچ مورد جدیدی را ثبت نکرده است. این کشور تصمیم گرفت محدودیت‌های فاصله گذاری اجتماعی در زمینه حمل و نقل را حذف کند. فعالیت‌های لجستیکی می‌توانند به طور عادی به کار خود ادامه دهند و این امر موجب زنجیره تامین پایدار می‌شود.
نیجریه اگرچه تعداد مبتلایان در این کشور رو به افزایش است، نیجریه تصمیم گرفته است قرنطینه را کاهش دهد. حمل و نقل کالاهای اساسی هنوز در اولویت قرار دارد. از 70 درصد کارگران دولت خواسته شده است که در خانه بمانند.
هندوراس در 18 مارس سال 2020، دولت قرنطینه را در سراسر کشور آغاز کرد و از مردم خواست تنها در روزهای خاصی خانه‌های خود را برای تهیه غذا ترک کنند. قرنطینه از 8 ژوئن سبک‌تر شده است.

 

فلفل

اتفاقات اصلی

 • برداشت فلفل از مناطق اصلی در حال رشد در ویتنام، هند و کامبوج به پایان رسیده است. پیش بینی می‌شود که از این ماه، اندونزی، برزیل، چین و مالزی برداشت‌های بیشتری داشته باشند. این عرضه اضافی ممکن است برای مدت مشخصی، نیازهای بازار ادویه را تامین کند.
 • در حال حاضر، تمام خاستگاه‌ها حرکت بازار ادویه ویتنام را دنبال می‌کنند. طی ماه گذشته قیمت‌ها به طور چشم‌گیری بالا رفته است.
 • اگرچه ما باید تا ژوئیه-آگوست منتظر یک ارزیابی خوب از محصول 20/21 ویتنام باشیم، اما به نظر نمی‌رسد تخمین‌ها و اصول اولیه، توجیه کننده تحرکات اخیر باشد.

 

پویایی تامین

 • ماه گذشته ویتنام و کامبوج برداشت خود را به پایان رساندند. طی هفته‌های گذشته درجه حرارت بالا و بارندگی بسیار کمی مشاهده شد که می‌تواند پوشش گیاهی بوته‌های فلفل را از بین ببرد. این امر شایعاتی را در مورد افت قابل توجه تولید ایجاد کرده است. اگرچه می‌بینیم که مزارع مختلف تحت تاثیر قرار گرفته‌اند، اما شایعات به نظر اغراق آمیز می‌رسند. انتظار می‌رود از ماه ژوئن تا آگوست، تصویر واضح‌تری در مرحله به بار نشستن محصول اجرا شود. چین بزرگ‌ترین خریدار است که تقریبا 25٪ از کل صادرات کشور را وارد می‌کند.
 • اندونزی و چین برداشت خود را از 20 ژوئیه آغاز می‌کنند. در برزیل، برخلاف آب و هوای مطلوب، کاهش کمی در تولید پیش بینی می‌شود.

 

روند قیمت

 • اگرچه انتظار می‌رفت سهام در سطح بالایی قرار داشته باشد، قیمت‌ بازار ادویه طی یک ماه گذشته روند صعودی قابل ملاحظه‌ای داشته‌ است. محرک‌های تشخیص داده شده عبارت‌اند از (1) تقاضای شدید چین؛ (2) تقاضای احتکار آمیز در مبدا؛ (3) شایعات در مورد افت تولید فصل آینده؛ (4) پوشش موقعیت توسط احزاب مختلف.
 • از آنجا که کشاورزان و گردآورندگان عقب مانده‌اند و انتظار افزایش هر چه بیشتر قیمت‌ها را دارند، عرضه کساد شده است. قیمت فلفل سیاه ویتنام نسبت به ماه گذشته 40 درصد افزایش یافته است. سایر خاستگاه‌ها نیز همین روند را دنبال می‌کنند، به جز هند به دلیل قرنطینه در سراسر کشور. قیمت فلفل سفید طی یک ماه گذشته 14 درصد افزایش یافته است. از طرف دیگر، تاجران چینی قبل از شروع برداشت، تخفیف‌های قابل توجهی را ارائه می‌دهند.

 

جوز هندی

اتفاقات اصلی

 • کشاورزان اندونزیایی پس از یک ماه روزه گرفتن در ماه رمضان بازگشتند. انتظار می‌رود بازار ادویه محلی، در ژوئیه/آگوست متریال‌های بیشتری را از محصول جدید دریافت کند. صادرکنندگان سعی دارند سهام خود را از فصل قبل با اندکی تخفیف نقد کنند، در حالی که خریداران چینی خرید خود را به تاخیر می‌اندازند تا فشار بیشتری بر قیمت‌ها وارد شود. از این رو پیش بینی می‌شود بازار محلی در کوتاه مدت تضعیف شود.
 • برداشت در هند به تاخیر افتاده است. قیمت‌های بازار محلی پیش از فصل برداشت خود، به قیمت‌های اندونزی نزدیک شده است. با این حال، فعالیت‌های صادراتی به علت تاخیر در محموله‌ها همچنان دشوار است.

 

پویایی تامین

 • به دلیل عرضه مستمر و خوب اندونزی، تولید جهانی جوز هندی از سال 2014 رو به افزایش بوده است و به بیش از 50KMT در سال رسیده است. توجه داشته باشید که این خیلی بیشتر از تقاضای جهانی واردات است.
 • به دلیل بارش‌های شدید و ماه رمضان، جوز هندی اندونزی به آرامی وارد بازار شد. خوشبختانه کشاورزان از هفته گذشته کار عادی خود را از سر گرفتند.
 • به دلیل دیر گل دادن جوز هندی، پیش بینی می‌شود برداشت در هند،2-3 هفته به تاخیر بیفتد و از اواسط ژوئن شروع شود. تخمین زده می‌شود تولید مشابه محصول سال گذشته، اما در سطح پایین‌تری از میانگین بلند مدت محصول باشد.

 

روند قیمت جوز هندی در بازار ادویه

 • صادرکنندگان در سورابایای اندونزی، قیمت‌های رقابتی‌تری را در تلاش برای پاک‌سازی برخی از سهام قدیمی ارائه می‌دهند. خریداران چینی در تلاشند قیمت‌ها را پایین بیاورند. پیش‌بینی می‌شود قیمت جوز هندی اندونزی، بر اثر فشار ورود محصولات جدید کاهش پیدا کند.
 • قیمت جوز هندی در هند، بیشترین کاهش قیمت را، حدود 15 درصد، در مقابل قیمت اندونزی نشان داد. به دلیل قرنطینه بودن این کشور، تقاضای کلی کاهش می‌یابد.

 

گشنیز

هند

آب و هوای خوب و افزایش تعداد مناطق کاشته شده، از خروجی گشنیز در این فصل حمایت کردند. تخمین زده می‌شود تولید کل حدود 40-50 درصد افزایش پیدا کند.

هنگامی که هند برداشت خود را در ماه مارس آغاز کرد، قیمت‌ها کاهش یافت. با این حال، قیمت‌های پیشنهادی به دلیل سطح قیمت شرکت از مبدا در اروپای شرقی کاهش نمی‌یابد.

اوکراین

برداشت محصول در ژوئن/ژوئیه شروع می‌شود. زمستان خشک و سرمای بهاری بر رشد محصول تاثیر گذاشت. از این رو برآورد می‌شود که بازده در این فصل کاهش پیدا کند. قیمت‌ها در مقایسه با قیمت‌های ژانویه حدود 30 درصد افزایش یافته است.

روسیه

بازار کالای قدیمی و بدون ضمانت را ارائه می‌دهد. معامله گران منتظر ورود محصولات جدید هستند.

بلغارستان

پیش‌بینی می‌شود برداشت این محصول در 20 اوت انجام شود. اندازه محصول کاملا مشابه سال گذشته است. بازار ادویه محلی بدون هیچ پیشنهادی از سمت صادرکنندگان ساکت است.

 

فلفل صورتی

برزیل

برداشت این ماه آغاز شده و تا 20 ژوئیه ادامه خواهد یافت. شرایط آب و هوایی از نظر حجم و کیفیت برای رشد محصول خوب است. قیمت‌ها نسبت به ماه گذشته 5-3 درصد کاهش یافته است. فعالیت‌های پردازش با مبادلات ارائه شده از ژوئیه به بعد آغاز شده است.

 

ماداگاسکار

مواد جدید محصولات زراعی از ژوئیه به بعد در دسترس خواهد بود. برآورد می‌شود که کل محصولات زراعی مشابه سال گذشته باشد. قیمت‌های درجه 1 و باکیفیت ثابت مانده و نسبتا گران هستند (که عمدتا برای بازارهای فرانسه و ژاپن ارائه می‌شود).

 

رئونیون

برداشت در حال انجام است و تاکنون شرایط آب و هوایی مطلوب بوده است. از فلفل صورتی عمدتا برای استخراج روغن استفاده می‌شود.

محصولات مختلف بازار ادویه در سراسر جهان به دلیل تحولات اخیر، دستخوش تغییرات چشم‌گیری شده‌اند. اگر چه تقاضا برای بسیاری از محصولات افزایش داشته است، اما بسیاری دیگر از محصولات دچار رکود و کمبود تقاضا شده‌اند.

به شما پیشنهاد می کنیم برای اطلاع از فروش و قیمت عمده انواع ادویه جات از جمله زردچوبه، زنجبیل، دارچین، میخک و … به سایت گیاهینه مراجعه نمایید.

 

 

 

تیم تحریریه گیاهینه
تیم تحریریه گیاهینه
بازرگانی زرین گیاهینه یکی از پیشگامان عرضه ی کاربردی گیاهان بوده و گیاهان متنوع را با فرآوری های مختلف (ادویه، بذر، روغن و...) در دسترس عموم قرار داده است و حال با راه اندازی فروشگاه اینترنتی در تلاش است که بیشتر از قبل مخاطبان خود را راضی نگه داشته و راحتی را برای آنها به ارمغان آورد.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها