تولید کنجد در کشور های مختلف
بررسی تجارت کنجد و تولید آن در کشورهای مختلف
30 شهریور 1399
فروش عمده وانیل در بازرگانی زرین گیاهینه
فروش وانیل و سهم صادراتی اندونزی از آن
1 مهر 1399

صنعت تولید و فروش زنجبیل در کشور استرالیا

فروش زنجبیل در بازرگانی زرین گیاهینه

آخرین بروز رسانی 31 شهریور 1399 توسط تیم تحریریه گیاهینه

زنجبیل بومی جنوب چین است اما در بسیاری از مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری جهان نیز کشت می‌شود.

طبق گفته سازمان غذا و کشاورزی (FAO)، برداشت و تولید جهانی زنجبیل از سال 1999 افزایش یافته است – روندی که پیش‌بینی می‌شود در آینده نیز ادامه یابد. تولید کلی زنجبیل در سراسر جهان از 952222 تن در سال 1999 به 1387445 تن در سال 2007 افزایش یافته است.

استرالیا یکی از بزرگ‌ترین کشور‌های تولید کننده زنجبیل به شمار می‌آید و وضعیت بازار استرالیا، قیمت فروش زنجبیل را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 

مراحل تولید تا فروش زنجبیل

بازارهای استرالیا بیش از 40 درصد زنجبیل تولیدی کشور را به خود اختصاص می‌دهند. بیشتر تولیدکنندگان درگیر در بخش تولید زنجبیل برای بازار، درگیر تولید زنجبیل برای بخش فرآوری نیز هستند.

رایج‌ترین نوع زنجبیل که در استرالیا کاشته می‌شود، زنجبیل کانتون است و قیمت بیشتری را نسبت به سایر انواع زنجبیل دارد.

دومین رتبه مربوط به زنجبیل Japanese است که توسط چندین تولیدکننده پرورش داده می‌شود.

بخش عمده فروش زنجبیل استرالیا به عمده فروشان سیدنی، ملبورن، بریزبن، آدلاید، هوبارت، داروین و نیوکاسل است. تعدادی از تولیدکنندگانی که زنجبیل ارگانیک تولید می‌کنند، آن را به بخش‌های تولید ارگانیک عرضه می‌کنند.

درجه بندی

پس از برداشت از مزرعه، زنجبیل شسته می‌شود، خشک می‌شود، برش داده می‌شود و درجه بندی می‌شود. در حال حاضر هیچ مشخصه صنعتی شناخته شده‌ای برای درجه بندی زنجبیل در استرالیا وجود ندارد. بر همین اساس، درجه بندی بر اساس سیستم‌های درجه بندی فردی تولید کنندگان است که زنجبیل را در سه درجه مختلف جای می‌دهد.

دو تولیدکننده مختلف می‌توانند سیستم درجه بندی یکسانی داشته باشند، اما نوع محصول موجود در هر درجه ممکن است از مشخصات مختلفی برخوردار باشد. به عنوان مثال، بیش از 90% محصولی که تولید کننده به عنوان اندازه بزرگ درجه بندی کرده است، ممکن است تنها 50% محصول تولید‌کننده دیگر باشد.

زنجبیل درجه یک در کارتن‌های 10 کیلوگرمی برای بازار عمده فروشی بسته‌بندی می‌شود. بیشتر تولیدکنندگان برای هر درجه، کارتن‌هایی با رنگ‌های مجزا دارند. هر یک از درجه‌ها قیمت‌های مختلفی را به خود می‌گیرند، به طوری که قیمت فروش زنجبیل با اندازه بزرگ‌تر نسبت به سایر درجه بندی‌ها بیشتر است. برخی از تولیدکنندگان تنها از دو درجه بندی بزرگ و کوچک استفاده می‌کنند.

حمل و نقل

زنجبیل تازه توسط پیمانکاران حمل و نقل می‌شود. زنجبیل بسته بندی شده به طور مستقیم از تولید کنندگان جمع آوری می‌شود و به عمده فروشان مستقر در شهرهای مختلف سراسر استرالیا منتقل می‌شود. مقدار زنجبیل جابجا شده بسته به ظرفیت تولیدی تولید کنندگان متفاوت است. تولید کنندگان بزرگ در هفته دو یا چند وانت و تولید کنندگان کوچک تنها یک وانت زنجبیل را در هفته یا هر چند هفته عرضه می‌کنند.

دو شرکت حمل و نقل اصلی که توسط تولید کنندگان مورد استفاده قرار می‌گیرد، Lindsay Brothers Australia و Turners Transport Company هستند. هزینه فعلی حمل و نقل از به ازای هر کارتن 10 کیلوگرمی به سیدنی 2 دلار، به ملبورن 3 دلار و به بریزبن 1.5 دلار است.

عرضه و تقاضا

عرضه زنجبیل استرالیایی به بازار در تمام طول سال به طور مداوم انجام می‌شود. بیشتر تولید کنندگان به منظور تامین نیازهای بازار، هر هفته برداشت دارند. بسته به اندازه مزرعه، تولید کنندگان ممکن است هر هفته بین 2 الی 30 تن زنجبیل را عرضه کنند.

توانایی تولید کنندگان برای عرضه زنجبیل به طور مداوم در طول فصل، دستیابی به قیمت متوسط برای محصولاتشان را تضمین می‌کند. بیشتر تولید کنندگان روابط خوبی با عمده فروشان بازار دارند و برای به دست آوردن اطلاعات در مورد قیمت‌های فعلی بازار با آن‌ها در ارتباط هستند.

تولید کنندگان کوچک که مقادیر فروش زنجبیل آن‌ها محدود است، قادر به عرضه مداوم در طول سال نیستند. به طور معمول آن‌ها می‌توانند نیازهای دو الی سه ماه بازار را تامین کنند. این تولید کنندگان به طور مداوم تفاوت قیمت‌های زنجبیل را دنبال می‌کنند تا بتوانند محصولاتشان را به قیمت بالایی بفروشند.

بسته بندی و بازاریابی

تولید کنندگانی که زنجبیل را به بازار عرضه می‌کنند، از کارتن‌های چاپی و مقوایی مخصوص به خود استفاده می‌کنند تا برند خود را تبلیغ کنند و اطلاعاتی را در اختیار خریداران قرار دهند. تولید کنندگان همچنین برای تمایز بین درجه‌های مختلف زنجبیل از رنگ‌ها یا طرح‌های متفاوت استفاده می‌کنند.

برچسب زدن به کارتن‌ها در حال حاضر تنها راهی است که تولید کنندگان می‌توانند محصولاتشان را تبلیغ کنند. هیچ شکل دیگری از بازاریابی که توسط تولید کنندگان در بازار انجام شود وجود ندارد. برخی از تولید کنندگان چنین اظهار داشتند که مشتریان اغلب برندینگ و تصاویر روی کارتن‌ها را می‌شناسند و این بسته بندی را با کیفیت محصول و ساختن آگاهی و شناخت برند با فروشندگان و مشتریان مرتبط می‌دانند.

تولید کنندگان کوچک‌تر که تداوم تولید ندارند، زنجبیل را در کارتن‌های معمولی و بدون برند یا بازاریابی بسته بندی می‌کنند.

 

برای خرید و مشاهده قیمت عمده پودر زنجبیل چینی کلیلک کنید.

 

عوامل موثر بر قیمت زنجبیل

از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت زنجبیل تازه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

فصلی بودن

فصلی بودن بزرگ‌ترین عامل محرک تغییرات قیمت زنجبیل در طول سال است. در دسامبر تا ژانویه، زنجبیل در بالاترین رنج قیمت خود قرار دارد. در این زمان، با پایان یافتن تولید زنجبیل فصلی، عرضه کاهش پیدا می‌کند و قیمت ممکن است به طور قابل توجهی متغیر باشد. در مارس تا نوامبر، زنجبیل در پایین‌ترین رنج قیمت خود قرار دارد. در این زمان قیمت نسبتا ثابت باقی می‌ماند.

رقابت در بازار فروش زنجبیل

رقابت موضوع مهم دیگری است که تاثیر زیادی بر قیمت دارد. گسترش رقابت ممکن است در حجم زنجبیل عرضه شده به عمده فروشان تاثیر داشته باشد و به نوبه خود باعث تغییر قیمت محصول در بازار شود. اگرچه عرضه فعلی زنجبیل به بازار در حالت نرمال است، اما عرضه بیش از حد آن در آینده می‌تواند افت قیمت این محصول را به دنبال داشته باشد.

کیفیت

کیفیت عامل مهم دیگری است که بر قیمت زنجبیل تاثیرگذار است. کیفیت زنجبیلی که به بازار عرضه می‌شود، در مقاطع مختلف سال متفاوت خواهد بود. با پایان یافتن زنجبیل فصلی، کیفیت در پایین‌ترین حالت ممکن قرار می‌گیرد. در این زمان، زنجبیل بی‌کیفیت و ماندگاری آن محدود است. برای افزایش ماندگاری زنجبیل در این مدت، محصول را در یخچال و فریزر با دمای 14 درجه سانتی‌گراد نگهداری می‌کنند.

 

تیم تحریریه گیاهینه
تیم تحریریه گیاهینه
بازرگانی زرین گیاهینه یکی از پیشگامان عرضه ی کاربردی گیاهان بوده و گیاهان متنوع را با فرآوری های مختلف (ادویه، بذر، روغن و...) در دسترس عموم قرار داده است و حال با راه اندازی فروشگاه اینترنتی در تلاش است که بیشتر از قبل مخاطبان خود را راضی نگه داشته و راحتی را برای آنها به ارمغان آورد.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها