خواص کتان
خواص دانه کتان و کاربردهای غذایی آن
4 مهر 1399
خرید و قیمت عمده نمک صورتی هیمالیا
نمک صورتی هیمالیا
13 مهر 1399

بررسی تولید و تقاضای تخم رازیانه

آخرین بروز رسانی 9 مهر 1399 توسط تیم تحریریه گیاهینه

تولید رازیانه در کشورهای مختلفی وجود دارد و این گیاه دو ساله یا یک ساله است که گل‌های زرد و برگ‌های پر مانند دارد.

گیاه رازیانه محصول خوش عطری تولید می‌کند که به طور معمول از آن در غذاها به عنوان ادویه استفاده می‌شود.

گل‌ها و دانه گیاه به صورت چتری مانند رشد می‌کنند و دانه‌های آن پس از خشک شدن ۴ الی ۱۰ میلی‌متر طول دارند.

منشاء این گیاه منطقه مدیترانه است اما اکنون در کشورهای مختلفی و در خاک‌های خشک نزدیک ساحل یا کرانه رودخانه‌ها کشت می‌شود.

بهترین شرایط رشد این گیاه خاک‌های زهکشی شده در حضور نور آفتاب است.

سهم کشورهای مختلف در بازار تجارت رازیانه

هند بزرگترین تولید کننده این محصول گیاهی است و در رده‌های بعدی کشورهایی مانند سوریه، مصر، ترکیه، آلمان، اسپانیا و پاکستان قرار دارند که نقش مهمی را در زمینه تولید رازیانه دارند.

با این حال، نقش اساسی در تولید این محصول کشاورزی را هند، مصر، ترکیه، سوریه و ایران بر عهده دارند.

شاید آمار دقیقی در مورد مقدار تولید در تمام کشورها وجود نداشته باشد اما می‌توان گفت در سال ۲۰۱۸، هند ۱۵۰ هزار تن رازیانه تولید کرد.

هند و مصر دو صادر کننده بزرگ این محصول کشاورزی هستند.

هند نقش مهمی در بازار واردات رازیانه دارد و از وارد کنندگان اصلی می‌توان به آمریکا، ترکیه، انگلستان، امارات، برزیل و مالزی اشاره کرد.

علاوه بر رشد تولید رازیانه، رشد سالانه در واردات این محصول کشاورزی براساس آمار ۲۰۱۹، ۸.۹ درصد است. دلیل این رشد زیاد در واردات به طور دقیق مشخص نیست اما شاید به دلیل افزایش جمعیت و خرید و استفاده زیاد در خانوارهای طبقه متوسط باشد.

کشورهایی مانند استرالیا واردات زیادی از این محصول دارند و می‌توان گفت، این کشور بیشتر مصرف خود را از طریق واردات آن تامین می‌کند. در سال ۲۰۱۸، این کشور ۵۶۸ تن از محصول رازیانه را وارد کرد که ارزش آن بالغ بر ۱.۳۷ میلیون دلار بود. بیشترین واردات این کشور از کشورهای هند و چین بود که تولید رازیانه در آن‌ها در حجم زیادی وجود دارد.

شواهد زیادی وجود دارد که در کشورهای مختلف مانند استرالیا، تقاضای این محصول رو به افزایش است و براساس بررسی‌ها میزان تقاضای رازیانه در سال ۲۰۲۵ در استرالیا از ۲ هزار تن بیشتر خواهد بود.

قیمت‌ها در سال‌های اخیر دارای نوسان‌هایی بوده است اما می‌توان گفت در سال ۲۰۱۸، این قیمت ۲۴۰۸ دلار به ازای هر تن بود.

 

برای خرید و مشاهده قیمت عمده رازیانه به صفحه این محصول در فروشگاه گیاهینه مراجعه کنید.

 

تولید در کشورهای مختلف

مساحت تحت کشت در کشور هندوستان ۹۰ هزار هکتار است که در سال ۱۸-۲۰۱۷ از این مساحت محصول ۱۴۹ هزار تنی برداشت شد. تولید رازیانه هند در سال ۱۷-۲۰۱۶ مقدار ۱۵۳ هزار تن بود.

با مقایسه‌ آمار سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۸ در مورد تولید کشوری مانند ترکیه با هند، می‌توان دریافت هند تولید بسیار زیادی دارد. برای نمونه در سال ۲۰۱۸ تولید کشور ترکیه تنها ۳.۱ تن بود.

در مورد میزان بازدهی کشت هندوستان نیز، این کشور بازدهی کشت بیشتری نسبت به کشوری مانند ترکیه دارد.

بازدهی کشت در کشور هندوستان بسیار بالا است و با ‌گذشت زمان از سال ۲۰۱۲، این بازدهی رو به افزایش رفته است. در سال ۲۰۱۲، بازدهی کشت این کشور از ۱۴۳۰ کیلوگرم در هکتار به ۱۶۵۶ کیلوگرم در هکتار در سال ۲۰۱۸ رسیده است. این در حالی است که بازدهی کشور ترکیه در سال ۲۰۱۸ مقدار ۱۳۱۱ کیلوگرم در هکتار بود.

مقدار متوسط بازدهی کشت تولید رازیانه در کشور هندوستان بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۸ در حدود ۱۵۴۰ کیلوگرم برآورد شده است.

صادرات رازیانه در کشورهای مختلف

چین و هند دو کشور بزرگ در حوزه صادرات انواع ادویه جات هستند. این صادرات شامل ادویه‌هایی مانند بادیان ستاره‌ای، زیره و رازیانه نیز می‌شود. براساس آمار سال ۲۰۱۷ هند، این کشور در حدود ۳۷ هزار تن رازیانه صادر کرده است.

در مورد کشور چین آمار دقیق در دسترس نیست اما این کشور در سال ۲۰۱۸ مقدار ۱۴.۲ هزار تن از گروه اصلی دانه‌های ادویه صادر کرده است که رازیانه نیز جزء آن‌ها است.

ارزش این صادرات کشور چین ۴۹ میلیون دلار بود که ارزش تولید رازیانه را در این کشور نشان می‌دهد.

 

برای اطلاعات بیشتر درباره قیمت روز رازیانه پیشنهاد می کنیم مقاله خرید رازیانه و قیمت روز رازیانه را در وبلاگ گیاهینه مطالعه کنید.

کشور هند

هند صادرات خود را به بیش از ۱۱۰ کشور جهان انجام می‌دهد که از کشورهای مهم وارد کننده از هند ویتنام، آمریکا و مالزی هستند.

آمار ITC سال ۲۰۱۹ نشان می‌دهد، بیشترین قیمت خرید در کشورهای مختلف وارد کننده از هند، در کشور کانادا با ۲۲۱۹ دلار در هر تن بود.

در رتبه بعدی کشور انگلستان با ۲۱۹۷ دلار در تن قرار دارد. در بین کشورهایی که بیش از ۱۰۰ تن رازیانه را از هند وارد کرده‌اند، استرالیا قرار دارد.

کشور مصر

تولید رازیانه در مصر زیاد است و در سال ۲۰۱۸، مصر دانه‌های ادویه خود را به ۵۵ کشور مختلف دنیا صادر کرد که ویتنام بیشترین نقش واردات از مصر را بر عهده داشت.

پس از ویتنام کشور الجزایر سهم بیشتری نسبت به سایر کشورها داشت.

کل ادویه جات صادر شده شامل دانه سرو کوهی، بادیان ستاره‌ای، زیره و رازیانه از کشور مصر ارزش ۲۳ میلیون دلاری در سال ۲۰۱۸ داشت. این مقدار در مقایسه با سال ۲۰۱۷ رشد ۶۴ درصدی داشت.

محصولات ارزش افزوده رازیانه

دانه رازیانه با طعم دهندگی مناسب آن شناخته می‌شود و از دانه رازیانه شکر اندود به عنوان بهبود دهنده تنفس استفاده می‌شود. دانه رازیانه ادویه محبوب در سبد غذایی آسیایی و اروپایی است و به عنوان یکی از پنج ماده اصلی در پودر پنج ادویه چینی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

روغن رازیانه، دانه خرد شده و چای رازیانه نیز از جمله استفاده‌های این دانه گیاهی است. ارزش تولید رازیانه از آن جایی است که این محصول خواص سلامت زیادی دارد که می‌توان به کاهش فشار خون و بهبود عوارض آسم اشاره کرد.

 

منبع:

https://crcna.com.au/sites/default/files/2020-04/Fennel%20Market%20Analysis.pdf

تیم تحریریه گیاهینه
تیم تحریریه گیاهینه
بازرگانی زرین گیاهینه یکی از پیشگامان عرضه ی کاربردی گیاهان بوده و گیاهان متنوع را با فرآوری های مختلف (ادویه، بذر، روغن و...) در دسترس عموم قرار داده است و حال با راه اندازی فروشگاه اینترنتی در تلاش است که بیشتر از قبل مخاطبان خود را راضی نگه داشته و راحتی را برای آنها به ارمغان آورد.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها