خرید و قیمت عمده نمک صورتی هیمالیا
نمک صورتی هیمالیا
13 مهر 1399
خرید ادویه خسرودار یا ریشه جوز از بازرگانی گیاهینه
خرید ادویه خسرودار و خواص آن
16 مهر 1399

افزایش تولید زعفران افغانستان

کشاورزان افغانستان از زمان‌های دور به کاشت زعفران می‌‌‌پرداختند. زعفران یکی از محصولات کشاورزی افغانستان است که نه ‌تنها بازار خوبی در این کشور دارد بلکه توانسته است در سطح ‌جهانی نیز با استقبال خوبی مواجه شود. به همین دلیل دولت افغانستان در تلاش است تا مقدار زعفران تولید شده در این کشور را افزایش دهد. در این مقاله به بررسی تولید زعفران افغانستان پرداخته شده است.

تغییرات ‌میزان تولید زعفران در افغانستان

کشت زعفران در افغانستان به رکورد بالایی رسیده است. اسدالله زمر‌، وزیر کشاورزی افغانستان، در یک کنفرانس مطبوعاتی ‌اظهار داشت که اکنون در کل 2،811 هکتار از اراضی زیر کشت افغانستان را زعفران تشکیل می‌‌‌دهد. در 15 سال گذشته مناطق زیر کشت زعفران در این کشور 1،020 هکتار بوده است که مشاهده می‌‌‌شود مساحت اراضی زیر کشت این محصول با رشد 250 درصدی روبرو بوده است.

در سال جاری کشاورزان اقدام به تغییر محصول در حدود 1،791 هکتار از اراضی زراعی در افغانستان کرده و به کشت زعفران در این اراضی پرداخته‌اند. این تغییر رویه کشاورزان افغانی به سمت تولید محصولی قانونی و با کیفیت چشم انداز‌های روشنی را برای آینده صنعت کشاورزی به ارمغان خواهد آورد.

 

برای خرید زعفران بهرامن از صفحه این محصول دیدن کنید.

 

نقش دولت در افزایش تولید زعفران افغانستان

با تلاش‌هایی که دولت افغانستان داشته است کشت زعفران در چند ساله گذشته رونق قابل توجهی داشته است و کشت این محصول در بیش از 31 استان این کشور گسترش پیدا کرده است.

وزیر کشاورزی در خصوص تغییرات در ‌میزان تولید زعفران افغانستان می‌‌‌گوید: « با مدیریت کارآمد و تلاش‌های جدی دولت افغانستان‌، کشت زعفران نسبت به سال گذشته دو برابر شده است و از 1.020 هکتار زمین در سال گذشته به 2،811 هکتار زمین در سال جاری رسیده است ».

به گفته این وزیر‌، افزایش تولید زعفران نتیجه ادامه پشتیبانی‌های فنی‌، مالی و آموزشی است که توسط دولت این کشور به کشاورزان افغان ارائه می‌‌‌ شود.

وی از همه کشاورزان افغان درخواست کرد تا محصولات زراعی را به جای خشخاش پرورش دهند و کشور را به کشوری بدون خشخاش تبدیل کنند.

تاثیر افزایش تولید زعفران بر جامعه افغانستان

افزایش ‌میزان تولید زعفران افغانستان نه ‌تنها یک دستاورد مهم اقتصادی و کشاورزی است‌، بلکه این تغییر رویه کشاورزان پیامد‌های امنیتی مثبت قابل توجهی را نیز در پی دارد.

وزیر کشاورزی افغانستان خطاب مستقیم به كشاورزان گفت: « کشاورزان عزیز بدانید که با کشت محصول قانونی‌، درآمد بیشتری کسب خواهید كرد. از طرف دیگر، حمایت دولت را به دست می‌‌‌ آورید و بدون هیچ گونه ترسی از طرف نهاد‌های اجرای قانون در مزرعه خود كار خواهید کرد».

از طرف دیگر، تغییر رویه کشاورزان از خشخاش به زعفران آثار مثبت دیگری را هم خواهد داشت. کشت زعفران به نیرو‌های امنیت ملی افغانستان اجازه می‌‌‌ دهد تا تلاش‌های خود را در زمینه‌های دیگر متمرکز کنند و انرژی زیادی برای مقابله با کشت مواد مخدر صرف نکنند.

 

برای خرید زعفران نفیس از صفحه این محصول دیدن کنید.

 

راه کار‌های دولت به منظور افزایش تولید زعفران افغانستان

به گفته‌ی منابع رسمی‌‌‌ دولت افغانستان مصمم است با ارائه پشتیبانی مالی‌، تامین ماشین آلات‌، سردخانه‌، بذر‌ها‌، ارائه آموزش در خصوص روش‌های جدید کشاورزی به کشاورزان افغان کمک کند تا بازدهی تولید محصولات خود را افزایش دهند. با اجرایی شدن این برنامه‌ها راه کشاورزان افغان برای صادرات محصولات خود در خارج از افغانستان هموار خواهد شد.

دولت در سال‌های گذشته تلاش بسیاری در این خصوص داشته است. به طور نمونه می‌‌‌توان به افتتاح راه آهن افغانستان و چین اشاره کرد. افتتاح راه آهن بین افغانستان و چین نمونه بارز اجرایی شدن تعهد دولت افغانستان در حمایت از صادرات محصولات افغانستان به سایر کشور‌ها است.

زعفران یکی از محصولاتی است که به طور مرتب با استفاده از این راه آهن به چین صادر می‌‌‌ شود و به این وسیله از هزینه‌های حمل و نقل این محصول کاسته می‌‌‌شود و از طرف دیگر، سرعت در زنجیره‌های تامین افزایش پیدا می‌‌‌کند.

آینده صادرات زعفران افغانستان

در ماه می‌‌‌‌، یک هیأت ارشد افغان برای امضای شش توافق نامه و تفاهم نامه برای تقویت روابط تجاری و دیپلماتیک بین دو کشور از افغانستان و چین به کشور چین عازم شد. یکی از این توافق نامه‌ها در زمینه تولید و صادرات زعفران افغانستان به چین امضا بود که به امضای طرفین رسید.

بر اساس این توافق‌، چین از تولید زعفران افغانستان حمایت خواهد کرد و در مقابل افغانستان صادرات زعفران خود را به چین تسهیل می‌‌‌ کند. پیش بینی‌ها حاکی بر آن است که چین با داشتن بیشترین جمعیت ‌جهان‌، به بازار اصلی زعفران افغانستان تبدیل شود.

زعفران افغانستان همچنین برای سومین بار به عنوان بهترین زعفران ‌جهان برگزیده شد. موسسه بین المللی طعم و کیفیت بروکسل واقع در بلژیک پس از بررسی حدود 300 نمونه زعفران کاشته شده در مناطق مختلف ‌جهان، در اوایل سال جاری‌، این جایزه را به کشور افغانستان اهدا کرد. این جایزه اعتبار و ارزش زعفران تولید شده در افغانستان را افزایش می‌‌‌دهد.

 

فروش عمده زعفران عباس زاده اصل در سایت گیاهینه

 

قیمت زعفران تولید شده در افغانستان

به گفته مقامات كشاورزی افغانستان، در بازار‌های داخلی این کشور، بسته به كیفیت محصول تولید شده، 1 كیلوگرم زعفران بین 50،000 افغانی (حدود 634 دلار آمریكا) تا 90،000 افغانی (حدود 1،147 دلار آمریكا) معامله می‌‌‌شود. قیمت این محصول در بازار‌های ‌جهانی بالاتر از قیمت داخلی آن است.

طبق پیش بینی‌های مقامات كشاورزی افغانستان انتظار می‌‌‌رود که گردش مالی ناشی از صادرات زعفران تولید شده در افغانستان به آمریکا حدود 27 میلیون دلار باشد که درامد قابل توجهی برای این دولت به حساب می‌‌‌رود.

بیش از 90 درصد از زعفران تولید شده در کشور افغانستان به سایر نقاط ‌جهان صادر می‌‌‌شود. با افزایش قیمت ‌جهانی زعفران و نیز افزایش زمینه‌های تجارت این کشور با سایر کشور‌های دنیا بازار تولید زعفران افغانستان رونق زیادی گرفته است. تسهیلاتی که دولت به کشاورزان فعال در اراضی زعفران ارائه می‌‌‌دهد از دیگر دلایل رونق کشت زعفران است. به طوری که کشاورزان بیشتری به کشت زعفران روی می‌‌‌آورند.

 

 

منابع:

https://tolonews.com/business/saffron-cultivation-hits-record-high-afghanistan

http://www.xinhuanet.com/english/2019-12/25/c_138657013.htm

تیم تحریریه گیاهینه
تیم تحریریه گیاهینه
بازرگانی زرین گیاهینه یکی از پیشگامان عرضه ی کاربردی گیاهان بوده و گیاهان متنوع را با فرآوری های مختلف (ادویه، بذر، روغن و...) در دسترس عموم قرار داده است و حال با راه اندازی فروشگاه اینترنتی در تلاش است که بیشتر از قبل مخاطبان خود را راضی نگه داشته و راحتی را برای آنها به ارمغان آورد.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها