سیاهدانه
قیمت سیاه دانه در سطح جهانی و میزان تولید در کشور هند و سوریه
3 بهمن 1399
خواص و کاربردهای نمک صورتی هیمالیا
خواص و کاربردهای نمک صورتی هیمالیا
26 بهمن 1399

قیمت جهانی فلفل سیاه و میزان تولید این محصول در کشور ویتنام

آخرین بروز رسانی 11 تیر 1401 توسط تیم تحریریه گیاهینه

فلفل سیاه یکی از مهم‌ترین ادویه‌هایی است که تولید جهانی بالایی دارد. این تولید زیاد و ارزش قیمت فلفل سیاه به دلیل کاربردهای متعدد این ادویه است که طعم بی‌نظیری به انواع غذاها می‌دهد. این محصول گیاهی به عنوان پادشاه ادویه‌جات شناخته می‌شود و به عبارتی می‌توان گفت، به علت صادرات بالای آن باارزش‌ترین ادویه نام گرفته است. بین کشورهای تولید کننده که تعداد آن‌ها زیاد است، ویتنام بزرگترین تولید کننده است که کشت این محصول در وسعت زیادی در ویتنام انجام می‌شود. در کنار ویتنام، کشورهایی مانند هند نیز سهم تولید بسیار مناسبی دارند که در ادامه بررسی می‌شود.

کاربرد فلفل سیاه و ارزش تجاری آن در کشورهای آسیایی

در حقیقت، کاربرد متعدد محصول است که ارزش تجارت و قیمت فلفل سیاه را در سطح جهانی به وجود آورده است و می‌توان این ادویه را به شکل‌های مختلف در دستورهای غذایی استفاده کرد.

کشور ویتنام و کشورهایی مانند هند که بیشترین تولید و مصرف فلفل سیاه جهان را دارند، این ادویه را به عنوان مهم‌ترین و اصلی‌ترین ادویه در غذاها استفاده می‌کنند و براساس مصرف داخلیشان، تولید بسیار زیادی نیز دارند.

برای نمونه، کشور ویتنام در سال‌های اخیر با تولید حدودی ۳۰ الی ۴۰ درصدی کل فلفل سیاه جهان، تاثیر زیادی روی قیمت فلفل سیاه در سطح بین‌المللی داشته است و علاوه بر این، هند نیز به عنوان دومین تولید کننده بزرگ، نقش تعیین‌کننده در قیمت محصول دارد.

همان ‌طور که اشاره شد، تولید بسیار بالای فلفل سیاه در کشورهای ویتنام و هند ریشه در مصرف داخلی آن دارد. برای نمونه، مصرف داخلی کشور ویتنام ۴۱ درصد از مصرف کل جهان است و براساس این تقاضا نیز تولید زیادی دارد.

تولید کننده‌های اصلی فلفل سیاه و میزان تولید آن در ویتنام

در کنار هند و ویتنام، کشورهای زیادی این محصول را تولید می‌کنند که می‌توان چین، برزیل، پاکستان، مصر، ترکیه و کشورهای آفریقایی را نام برد.

با این حال تاثیر روی قیمت فلفل سیاه در سطح جهانی بیشتر به دلیل کاهش یا افزایش تولید در ویتنام یا هند است. البته، تولید کشورهایی مانند پاکستان نیز به دلیل همسایه بودن با کشور ایران، روی قیمت محصول تاثیر دارند.

تولید کشور ویتنام در سال ۲۰۲۰ مقدار ۲۴۴ هزار تن برآورد شده که مقدار ۳۶ درصد از تولید کل جهانی است. البته، این میزان در شرایط بحران کرونا است و باید گفت، در صورت عادی‌سازی شرایط، تولید این کشور بیشتر از این میزان است.

برزیل کشور دوم جهانی تولید کننده فلفل در سال ۲۰۲۰ است که کشت آن به صورت فلفل سیاه و فلفل سفید است و ارزش تجارت و قیمت فلفل سیاه در صنعت کشاورزی آن قابل توجه است.

تولید این کشور از سال ۲۰۱۴ به بعد با افزایش رشد ترکیبی ۱۷ درصدی روبه‌رو بوده است و در سال ۲۰۱۹-۲۰۱۸ به ۹۷ هزار تن در سال رسیده. با این حال، سال قبل این کشور ۹۰ هزار تن فلفل سیاه و سفید تولید کرده است.

هند نیز به عنوان کشور سوم تولید کننده فلفل سیاه جهانی در سال ۲۰۲۰، میزان ۵۸ هزار تن محصول تولید کرده است. البته در فصل جدید برداشت، انتظار می‌رود کشور هند میزان ۶۶ هزار تن فلفل سیاه برداشت کند.

با دقت در تولید فلفل سیاه در کشور هند می‌توان دریافت بحران کرونا روی برداشت محصول و قیمت فلفل سیاه تاثیر داشته است چرا که با مقایسه چهار سال اخیر، هند کمترین میزان برداشت را در ۲۰۲۰ داشته است.

براساس اعلام گروه Nedspice هند، ویتنام در فصل برداشت ۲۰۱۹-۲۰۱۸ میزان ۳۰۳ هزار تن فلفل برداشت کرده است که بیشتر آن فلفل سیاه بوده است.

با این حال در سال ۲۰۲۰-۲۰۱۹ این مقدار به ۲۴۴ هزار تن رسیده است و به دلیل آمار بالای فوتی‌های بحران کرونا، انتظار می‌رود در فصل جدید برداشت، میزان برداشت به اندازه ۱۸ درصد افت داشته باشد.

کشورهای بعدی تولید کننده اصلی و تاثیرگذار روی قیمت فلفل سیاه، اندونزی با تولید ۶۱ هزار تن و چین با تولید ۳۰ هزار تن هستند و براساس گزارش گروه Nedspice امکان افت تولید جهانی فلفل با میزان ۴۸ هزار تن روبه‌رو وجود دارد و براساس برآوردها به ۴۹۷ هزار تن خواهد رسید.

البته، باید تقاضای جهانی را نیز در نظر داشته باشیم که ۵۰۵ هزار تن برآورد شده است. با این شرایط امکان کاهش ذخایر فلفل سیاه در سطح جهانی وجود دارد.

مقایسه قیمت فلفل سیاه در کشورهای مختلف و ویتنام

قیمت فلفل سیاه در سطح جهانی و در سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۲۰ دچار نوسان‌های زیادی بوده است. برای نمونه قیمت محصول در سال ۲۰۰۶ مقدار ۱۳۷۳ دلار در هر تن بود که این مقدار در سال‌های بعدی و تا سال ۲۰۱۵ به صورت قابل توجهی افزایش پیدا کرده است.

این روند صعودی در سال ۲۰۱۵ به ۹۹۷۶ دلار در تن رسید که این قیمت مربوط به فلفل سیاه است. در کنار آن، قیمت فلفل سفید نیز در این سال مقدار ۱۴۶۲۱ دلار در تن بود.

با این حال، روند صعودی در سال ۲۰۱۵ به پایان رسید و تا سال ۲۰۲۰ این قیمت نزولی بوده است. در حال حاضر، قیمت فلفل سیاه ویتنام ۲۵۴۸ دلار در تن، فلفل سیاه برزیل ۲۴۰۰ دلار در تن و فلفل سیاه لامپونگ ۲۳۷۰ دلار در تن است.

باید گفت، شرایط کرونا در سال قبل یک ترس عمومی را بین صادرکنندگان و واردکنندگان محصول در کشورهای مختلف به وجود آورد که تعادل بین عرضه و تقاضا را بر هم زد. با این شرایط، کشورهای مختلف به دلیل بسته شدن مرزها، واردات خود را کاهش دادند و این مورد روی کاهش قیمت فلفل سیاه ویتنام تاثیر زیادی داشت.

برای نمونه، در شرایط اوج بحران، ویتنام قیمت ۱۹۰۰ دلاری را نیز به کشورهای وارد کننده از ویتنام پیشنهاد داد و این افت قیمت در محصول کشورهای دیگر نیز نمایان بود.

اما با‌ گذشت از اوج بحران و عبور از شرایط قرنطینه شاهد متعادل شدن قیمت هستیم. در کنار این موضوع، مشکلی به نام برداشت محصول وجود دارد که ممکن است روی میزان ذخایر فلفل سیاه جهان تاثیر بگذارد.

خرید فلفل سیاه از فروشگاه تخصصی گیاهینه

فلفل سیاه یکی از مهم‌ترین ادویه‌جات است که می‌توان در دستورهای غذایی مختلف از آن استفاده کرد. در زمان خرید محصول، کیفیت و اصالت آن است که روی قیمت فلفل سیاه تاثیرگذار است و شما می‌توانید این کیفیت بالا را از طریق فروشگاه تخصصی گیاهینه دریافت کنید.

 

https://www.tridge.com/intelligences/black-pepper/VN

http://peppervietnam.com/uploads/2021/Ban-tin/IPC-2020-11.pdf

http://peppervietnam.com/uploads/2020/

تیم تحریریه گیاهینه
تیم تحریریه گیاهینه
بازرگانی زرین گیاهینه یکی از پیشگامان عرضه ی کاربردی گیاهان بوده و گیاهان متنوع را با فرآوری های مختلف (ادویه، بذر، روغن و...) در دسترس عموم قرار داده است و حال با راه اندازی فروشگاه اینترنتی در تلاش است که بیشتر از قبل مخاطبان خود را راضی نگه داشته و راحتی را برای آنها به ارمغان آورد.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها