تاثیر ویروس کرونا بر تجارت خلال پسته
چشم‌ انداز بازار؛ تاثیر ویروس کرونا بر تجارت خلال پسته
7 تیر 1399
آیا گیاه میخک بر روی کرونا تاثیر ی دارد
آیا گیاه میخک روی بیماری کرونا تاثیری دارد؟
7 تیر 1399

قیمت سیاهدانه و عوامل موثر بر آن در سال ۱۴۰۱

قیمت سیاهدانه و عوامل موثر بر آن

آخرین بروز رسانی 9 شهریور 1401 توسط تیم تحریریه گیاهینه

قیمت سیاهدانه و عوامل موثر بر آن در سال ۱۴۰۱

سیاهدانه یکی از گیاهان عطاری است که مصرف زیادی در تهیه انواع غذاها و یا شیرینی و نان دارد. اما عمده مصرف این گیاه پر خاصیت مصرف دارویی آن است. از همین رو فروش آن در ایران و یا سایر کشورهای خاورمیانه بالا است. این گیاه هم در ایران و هم در کشورهای دیگر تولید می‌شود که دارای کیفیت‌ها و قیمت‌های متنوعی است. اما این موضوع در میزان خاصیت سیاهدانه تأثیری ندارد از همین رو اگر تصمیم به خرید این گیاه دارویی و غذایی دارید نگران نباشید می‌توانید سیاهدانه را برای هر قیمت و کیفیتی که تمایل دارید خریداری کنید.

سیاهدانه ایرانی

سیاهدانه ایرانی به دلیل کشت در داخل کشور نسبت به نوع خارجی آن مقرون به‌صرفه‌تر است. همچنین این نوع سیاهدانه از نظر دارویی و خواص ارزش بسیار بالایی دارد. این محصول بسیار برای روغن‌گیری مناسب است و با توجه به این‌که عمده مصرف سیاهدانه در ایران برای مصارف روغن‌گیری است سیاهدانه ایرانی یک گزینه مناسب برای این کار است.

بازار سیاهدانه در نیمه دوم سال ۱۴۰۱

افزایش تولید سیاهدانه در ایران و همچنین افزایش واردات آن باعث شده تا با وجود بالا رفتن قیمت ارز قیمت سیاهدانه کاهش داشته باشد. قیمت عمده هر کیلو سیاهدانه خارجی از 100 هزار تومان به 90 و در ادامه هم 80 هزار تومان رسید. همچنین قیمت عمده سیاهدانه ایرانی هم از کیلویی 70 هزار تومان به کیلویی 40 تا 50 هزار تومان رسید. با توجه به شرایط توضیح داده شده پیش‌بینی می‌شود که قیمت سیاهدانه ایرانی و سیاهدانه خارجی در نیمه دوم سال 1400 با افزایش چشمگیری روبرو نشود. به احتمال زیاد افزایش قیمت سیاهدانه را در سال آینده خواهیم دید.

بهترین زمان خرید سیاهدانه

در حال حاضر و با توجه به قیمت‌های موجود می‌توان گفت که قیمت سیاهدانه در بهترین حالت خود قرار دارد و خریداران می‌تواند هم‌اکنون اقدام به خرید این محصول کنند. این محصولات تولید همین امسال هستند و از کیفیت بالایی برخوردارند.

خرید بهترین سیاهدانه بازار

قیمت‌ها و شرایطی که گفته شد همگی برای بهترین کیفیت سیاهدانه هستند. این محصولات سورت شده و تمیز شده هستند و در آن‌ها ناخالصی وجود ندارد. وجود این محصولات با کیفیت باعث می‌شود که خرید آن برای مصرف‌کننده بسیار مقرون به‌صرفه باشد.

خرید عمده سیاهدانه

بازرگانی زرین گیاهینه سیاهدانه سوری و هندی را با بهترین قیمت به مشتریان خود عرضه می‌کند و آن‌ها را از طریق باربری و اتوبوس به سراسر کشور ارسال می‌کند. همچنین همه محصولات گیاهینه زمانت مرجوعی 10 روزه را دارد. مشتریان می‌توانند با مراجعه به صفحه قیمت محصولات از قیمت به‌روز انواع محصولات و سیاهدانه به‌صورت عمده با خبر شوند. گیاهینه یک مرجع فروش گیاهان دارویی و ادویه‌جات است که به همه مشتریان خود مشاوره فروش هم می‌دهد. گیاهینه هیچ‌گونه محدودیتی برای ارسال محصولات خود به سرتاسر کشور ندارد و مشتریان می‌توانند از همه جای ایران سفارشات خود را در سایت به‌ ثبت برسانند.

گیاهینه یک فروشگاه با سابقه درخشان

گیاهینه در عرضه انواع محصولات گیاهی و دارویی از جمله سیاهدانه سابقه درخشانی دارد. این فروشگاه عمده همیشه حامی مشتریان خود بوده و در زمان‌هایی که بازار با کمبود جنس هم مواجه است می‌تواند نیازهای مشتریان خود را برطرف کند. از همین رو خریداران محترم می‌توانند این اطمینان را داشته باشند که خرید از گیاهینه دارای مزیت‌هایی مانند کیفیت بالا، قیمت مناسب و مرجوعی است.

بررسی تجارت سیاهدانه

خرید سیاهدانه

تا مدتی قبل خرید سیاهدانه فقط از طریق کشورهای هند و سوریه انجام می‌شد. سیاهدانه‌های وارداتی به خاطر امکاناتی که در کشورهای مبدا وجود دارد کاملا تمیز شده و عاری از هرگونه چوب یا ناخالصی هستند.

سیاهدانه خارجی برای مصرف مستقیم و بصورت خوراکی کاربرد بیشتری نسبت به سیاهدانه ایرانی دارد.

سیاهدانه ایرانی کیفیت خوبی دارد و دارای عطر و بوی خوبی است و از نظر دارویی هم خواص زیادی دارد ولی تفاوتی که با سیاه دانه خارجی دارد این است که به خاطر نبود دستگاه‌های مربوطه و زیرساخت‌های لازم در ایران به خوبی تمیز نمی‌شود و داخل آن ناخالصی‌های مربوط به گیاه سیاهدانه وجود دارد.

به خاطر همین سیاهدانه ایرانی هنوز نتوانسته در بحث تمیزی با نمونه خارجی خودش رقابت کند و برای مصارف خوراکی چندان قابل استفاده نیست و بیشتر مصرف کارخانه‌ای داشته و برای روغن‌گیری استفاده می‌شود.

خواص سیاه دانه و انواع آن

اما از طرفی سیاهدانه ایرانی به دلیل تولید در داخل، قیمت تمام شده پایین‌تری دارد و برای استفاده در کارخانجات مناسب است. به طور کلی از سیاهدانه ایرانی فقط در بخش تولید و برای روغن‌گیری استفاده می‌شود.

از آنجایی که قسمت اعظمی از خرید سیاهدانه در کشور به خاطر تولید روغن و توسط کارخانجات می‌باشد، افزایش قیمت سیاهدانه در سال 99 از طرفی و افزایش میزان بارندگی در ابتدای سال که منجر به افزایش برداشت سیاهدانه ایرانی و کاهش قیمت آن شد، بازار مصرف را از ابتدای امسال به سمت سیاهدانه ایرانی تغییر داد و شرکت‌ها و کارخانجات ترجیح دادند برای مصارف روغن‌گیری خود خرید سیاهدانه ایرانی را جایگزین خرید سیاهدانه خارجی کنند.

سیاه دانه کیلویی چند است ؟

قیمت سیاهدانه در ابتدای سال 1400 تحت تاثیر عوامل زیادی بود.

از طرفی در کشورهای مبدا یعنی سوریه و هند با افزایش قیمت سیاه دانه در سال 99 مواجه بودیم که این امر باعث افزایش قیمت سیاهدانه‌های وارداتی در بازار ایران هم شد. از طرف دیگر در کشور خودمان افزایش قیمت ارز هم باعث شد تا قیمت تمام شده برای سیاهدانه‌ای که از خارج از کشور تهیه می‌شود افزایش یابد. مجموع این عوامل باعث افزایش قیمت سیاهدانه هندی و سوری شد. به طوری که قیمت سیاهدانه در ابتدای سال 99 ناگهان به حدود دو برابر رسید و از مبلغ 25000 تومان به ازای هر کیلو در اوایل اسفندماه 98 به میزان 50000 تومان در هر کیلو در اواخر فروردین 99 رسید.

از طرفی سیاهدانه ایرانی با توجه به کیفیت و میزان تمیزی به میزان 35000 الی 42000 تومان به ازای هر کیلو قیمت‌گذاری شده است. سیاهدانه ایرانی را بعد از برداشت با دستگاه‌های سنتی تمیز یا به اصطلاح بوجار می‌کنند که به دلیل عدم استفاده از روش‌های مدرن دارای گردوخاک و کاه و چوب است و خالص نیست.

افزایش قیمت  سیاهدانه در سال 99 باعث ایجاد تفاوت‌هایی در بازار سیاهدانه شد و بازار مصرف را به سمت سیاهدانه ایرانی متمایل کرد. افزایش قیمت سیاهدانه در سال 99 باعث شد شرکت‌ها و کارخانجات برای خرید سیاهدانه مورد نیاز خود به نمونه‌های داخلی روی بیاورند.

محصول پیشنهادی : هلیله سیاه چیست ؟

فروش و قیمت سیاهدانه عمده

سیاهدانه در ایران به دوشکل به فروش می‌رسد. حالت اول محصول سیاهدانه خام است که در بسته‌بندی به بازار عرضه می‌شود و حالت دوم روغن سیاهدانه است که موارد مصرف بسیار بالایی دارد و به خاطر خواص زیادی که دارد باعث می‌شود برای مقاصد درمانی از آن استفاده شود.

بالا رفتن قیمت سیاهدانه خارجی منجر به افزایش قیمتی در سیاهدانه ایرانی شد و موجب صرفه اقتصادی برای کشاورزان شد. سیاهدانه ایرانی قیمت سیاهدانه خارجی را در بازار شکست و کشاورزان و تولیدکنندگان سیاهدانه ایرانی از این موضوع منتفع شدند.

پیش‌بینی می‌شود که تابستان 99 برای خرید عمده سیاهدانه زمان مناسبی باشد. در تابستان بار تازه سیاه دانه می‌رسد و میزان بار هم زیاد است و قیمت متعادل و به صرفه و متعارف خواهد بود. پیش بینی‌ها نشان می دهد که هرچه به سمت تابستان پیش می‌رویم برداشت محصول سیاه دانه باز هم افزایش خواهد داشت و این موضوع باز هم قیمت سیاه‌دانه خارجی را کاهش خواهد داد.

بازرگانی زرین گیاهینه به عنوان مرجع فروش عمده انواع سیاهدانه ایرانی و خارجی، سیاهدانه را در بسته‌های ده کیلویی و بیست و پنج کیلویی از طریق باربری برای مشتریان ارسال می‌کند.

 

سخن آخر

بازرگانی زرین گیاهینه توانایی ارائه انواع ادویه‌جات، گیاهان دارویی، خشکبار، دمنوش و … را با بهترین کیفیت به مشتریان خود دارد. برای اطمینان بیشتر و گرفتن راهنمایی می‌توانید با شماره تماس‌های ۰۳۱۹۵۰۱۰۰۴۵ و ۰۹۱۳۴۲۵۵۳۴۰ تماس حاصل فرمایید یا به سایت  https://giahine.com/ مراجعه کنید.

سیاهدانه یک دانه گیاهی است که در کشورهای سوریه و هند و ایران تولید می‌شود. در ایران محصول سیاهدانه به دو شکل یافت می‌شود. یکی تولید داخل و یکی وارداتی. سیاهدانه وارداتی از هند و سوریه به ایران وارد می‌شود. در ایران این محصول عمدتا در شهرهای اصفهان و اراک و به تازگی در استان‌های شمالی هم کشت می‌شود. بذری که برای کاشت سیاهدانه در ایران استفاده می‌شود همان بذر سیاهدانه هندی است که محصول خوبی را به عمل می‌آورد.

سیاهدانه چه در نوع معمولی و چه به صورت روغن‌گیری شده دارای خواص درمانی فراوانی است و در طب سنتی در درمان بسیاری از بیماری‌ها استفاده می‌شود. سیاهدانه می‌تواند در کاهش فشار خون، کشتن باکتری‌های معده و پیشگیری از آسم موثر باشد و باعث جلوگیری از تشنج و همچنین کاهش رشد سلو‌ل‌های سرطانی شود. روغن سیاهدانه باعث درخشندگی موها می‌شود و موها و پوست را نرم و لطیف می‌کند.

مشاهده قیمت روز سیاه دانه

در اوایل سال 99 به دلیل بارندگی خوب در کشور، برداشت محصول سیاهدانه به میزان قابل توجهی افزایش یافت و این افزایش محصول در کشور خودمان، تاثیر مستقیمی بر روی قیمت سیاهدانه خارجی گذاشت. طی این اتفاق در مدت کوتاهی که از اسفند سال 98 تا اواخر فروردین سال 99 را شامل می‌شد قیمت سیاهدانه تغییرات قابل توجهی داشت. ما در این مقاله سعی می‌کنیم قیمت سیاهدانه و عوامل موثر بر آن در سال 1400 را بررسی کنیم.

به طور کلی می‌توان گفت از عوامل تاثیرگذار در قیمت سیاهدانه تمیز بودن آن است. بار سیاهدانه چه ایرانی باشد و چه خارجی می‌بایست حتما تازه باشد و عاری از هرگونه ناخالصی مانند چوب، کاه یا گرد وخاک باشد. بوی نامطبوع ندهد و رطوبت ندیده باشد.

 

بایگانی:

بازار سیاهدانه در سال 1399

در سال 1399 بالا رفتن قیمت ارز و همچنین تغییر تعرفه‌های گمرکی باعث شد تا قیمت سیاهدانه‌های وارداتی از هند و سوریه افزایش پیدا کند. همچنین کاهش تولید در ایران و کشورهای نام برده از دیگر دلایل بالا رفتن قیمت سیاهدانه در ایران بود. در اواخر سال 1399 قیمت هر کیلو سیاهدانه هندی در بازار به 100 هزار تومان رسید که البته این قیمت برای فروش عمده بود. همچنین قیمت عمده سیاهدانه ایرانی هم در بازار بین 70 تا 80 هزار تومان بود. با این شرایط و بودن صرفه اقتصادی کشاورزان شمال و اطراف اصفهان و مکان‌هایی که شرایط کشت سیاهدانه را دارد اقدام به کشت این گیاه کردند.

 

تیم تحریریه گیاهینه
تیم تحریریه گیاهینه
بازرگانی زرین گیاهینه یکی از پیشگامان عرضه ی کاربردی گیاهان بوده و گیاهان متنوع را با فرآوری های مختلف (ادویه، بذر، روغن و...) در دسترس عموم قرار داده است و حال با راه اندازی فروشگاه اینترنتی در تلاش است که بیشتر از قبل مخاطبان خود را راضی نگه داشته و راحتی را برای آنها به ارمغان آورد.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها