سماق چیست و چه خواصی دارد؟
سماق چیست و چه خواصی دارد و بهترین نوع آن کدام است؟
25 اردیبهشت 1401
کاشت زنجبیل در خانه
کاشت زنجبیل در گلدان خانه چه شرایطی دارد؟
27 اردیبهشت 1401

بهترین دمنوش گیاهی ضد نفخ معده چیست؟

یکی از مشکلات شایعی که اکثر افراد با آن مواجه هستند نفخ معده است. احتمالا برای شما هم پیش آمده است که بعد از خوردن غذا حس سنگینی شکم و معده داشته باشید. نفخ معده یا شکم زمانی رخ می‌دهد که ماده غذایی مصرفی با مزاج شما سازگار نباشد. تا به حال مشکل نفخ معده برایتان اتفاق افتاده است؟ با چه روش‌هایی توانسته‌اید آن را درمان کنید؟ آیا اقدام به نوشیدن دمنوش برای نفخ کرده‌اید؟

اگر شما هم جز افرادی هستید که دوست دارید مشکل نفخ معده خود را به روش خانگی و گیاهی حل کنید تا انتهای مطلب با ما همراه باشید تا پاسخ بسیاری از سوالات خود را بیابید.

نفخ معده چیست؟

زمانی که غذاهای خورده شده هضم نشوند، در روده بزرگ باعث ایجاد گاز شده و باعث باد کردن شکم می‌شوند. این مشکل نشان از سوهاضمه غذایی است و اکثرا بعد از خوردن غذاهای بادزا به وجود می‌آید. در برخی از موارد نفخ معده همراه با آروغ زدن یا باد شکم همراه است که حاوی گازهای نیتروژن، متان، اکسیژن، کربن دی اکسید و هیدروژن است. نفخ معده معمولا با آزادسازی گازهای تجمع یافته همراه است و ممکن است در مکان‌های عمومی و مهمانی‌ها باعث ایجاد مشکل شوند.

علل نفخ معده چیست؟

با این مشکل رایج سیستم گوارشی آشنا شدید، حال نوبت آن رسیده است در مورد دلایلی که باعث ایجاد این مشکل می‌شوند اطلاعاتی کسب نمایید.

 • بلعیدن هوا: به دلیل عادات اشتباه غذایی و روش‌های نادرست صرف غذا، ممکن است غذا را نجویید و قورت بدهید یا غذا را به سرعت بخورید؛ تمامی این موارد باعث نفخ شکم می‌شوند.
 • یبوست: به دلیل مشکل یبوست، مقدار غذاهایی که احتمال دارند در روده بزرگ با باکتری‌ها واکنش دهند و باعث ایجاد باد و نفخ معده شوند، افزایش می‌یابند.
 • پرخوری، افزایش وزن و قاعدگی جز مواردی هستند که باعث ایجاد نفخ معده می‌شوند.

راه‌های درمانی برای حل مشکل نفخ معده

معمولا برای رفع مشکل نفخ معده، از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود در این قسمت به توضیح دو دسته مهم از این روش‌ها می‌پردازیم:

فعالیت‌هایی برای کاهش نفخ معده

همان طور که مطالعه کردید، نفخ معده مشکلی است که در سیستم گوارشی افراد شکل می‌گیرد، افراد می‌توانند برای درمان آن اقدام به انجام فعالیت‌های زیر کنند.

 • فعالیت بدنی روزانه مستمر
 • پیاده‌روی آهسته
 • انجام حرکات ورزشی به طور مرتب
 • مصرف نکردن دخانیات، نوشابه، نوشیدنی‎های الکلی، حبوبات
 • مصرف قرص ضدنفخ

درمان خانگی نفخ معده با دمنوش گیاهی

درمان خانگی نفخ معده با دمنوش گیاهی

خاصیت دمنوش‌های گیاهی بر کسی پوشیده نیست، شما می‌توانید برای رفع مشکل نفخ معده خود از این دمنوش‌ها استفاده کنید. دمنوش‌هایی که برای درمان این مشکل توصیه می‌شوند در ادامه ذکر می‌شوند.

 • دمنوش بابونه: گیاه بابونه یکی از بهترین موارد درمان مشکلات معده و گوارشی است، از دمنوش این گیاه علاوه بر رفع مشکل نفخ معده برای حل مشکلاتی مانند زخم معده و دردهای شدید شکم نیز استفاده می‌کنند.
 • دمنوش گلپر: گلپر گیاهی از خانواده کرفس است، معمولا ریشه این گیاه را جوشانده و به عنوان دمنوش استفاده می‌کنند. به دلیل طعم تلخی که دارد، بهتر است قبل از مصف مقداری آبلیمو به آن اضافه کنید. این دمنوش گیاهی به صورت معجزه آسایی باعث هضم غذا، درمان یبوست، تنظیم ترشح اسید معده و درمان نفخ معده می‌شود. به دلیل برخی از خاصیت‌هایی که گیاه گلپر دارد، مصرف آن به بانوان باردار توصیه نمی‌شود.
 • دمنوش رازیانه: رازیانه یکی از گیاهانی است که در درمان بیماری‌های گوارشی تاثیر به سزایی دارد؛ دمنوش این گیاه علاوه بر درمان مشکل نفخ معده، باعث درمان اختلالات سیستم گوارشی، التهاب معده و یبوست می‌شوند. رازیانه با توجه به ویژگی‌هایی که دارد برای درمان یبوست و زخم معده توصیه می‌شود، همان طور که می‌دانید یبوست و زخم معده جز مواردی هستند که نفخ معده ایجاد می‌کنند.
 • دمنوش زنجبیل: از دمنوش زنجبیل معمولا بعد از غذا استفاده می‌شود، این نوشیدنی به هضم راحت غذا کمک می‌کند و همچنین باعث درمان مشکلات گوارشی مانند نفخ معده و تعوع می‌شود. مصرف روزانه این دمنوش به خانم‌های باردار و افرادی که از مشکل تهوع در عذاب هستند توصیه می‌شود.
 • دمنوش نعناع: گیاه نعناع جز گیاهانی است که مزاج سرد داشته و برای درمان مشکلات گوارشی مصرف می‌شود. در معده هر شخصی، تعدادی سلول ایمنی وجو دارد که باعث تولید گاز و نفخ معده می‌شوند، دمنوش نعناع می‌تواند عملکرد این سلول‌ها را کنترل کند و از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کند.
 • دمنوش بومادران: این گیاه که به عنوان ادویه نیز مصرف می‌شود دارای خاصیت‌های بسیاری است. مقدار کمی از این گیاه می‌تواند مشکلات گوارشی را به طور کامل حل کند؛ این گیاه باعث هضم سریع و بهتر غذا می‌شود. دمنوش گیاه بومادران برای تنظیم ترشح اسید معده و کاهش التهاب و نفخ معده استفاده می‌شود.
 • دمنوش گل سپاسی: گل سپاسی طعم شیرینی دارد که در انتها به تلخی میل می‌کند. در روش‌های سنتی و گیاهی از این گیاه برای کمک به مشکلات گوارشی و نفخ معده استفاده می‌شود. این گیاه باعث تنظیم ترشح صفرا می‌شود و از بروز مشکلات گوارشی جلوگیری می‌کند.

درمان نفخ شکم بعد از غذا

درمان نفخ شکم بعد از غذا

در برخی از مواقع بلافاصله بعد از خوردن غذا دچار نفخ شکم می‌شوید و نمی‌دانید علت این نفخ معده چیست و چگونه می‌توانید آن را درمان کنید. در ادامه تعدادی از دلایلی که باعث نفخ شکم بعد از خوردن غذا می‌شوند را ذکر می‌کنیم.

 • خوردن غذاهای بسیار چرب
 • عجله در خوردن غذا و جوییدن ناقص غذا
 • استفاده از نوشیدنی‌های گازدار در هنگام خوردن غذا
 • صحبت کردن در هنگام خوردن غذا و بلعیدن مقدار زیادی هوا
 • استفاده از فلفل سیاه، قرمز و سس‌های تند
 • نداشتن برنامه مناسب خواب و استراحت

برای درمان این مشکل می‌توانید از روش‌های ذکر شده در بخش پیش استفاده کنید. شما می‌توانید با توجه به مزاج و سلیقه شخصی خود بهترین دمنوش برای نفخ شکم را بیابید و در مواقع موردنیاز استفاده کنید.

بهترین دمنوش برای نفخ شکم

بهترین دمنوش برای نفخ شکم

 

 

نفخ شکم یکی از مشکلات شایعی است که براساس انجام عادات اشتباه غذایی رخ می‌دهد. درمان خانگی نفخ معده با دمنوش گیاهی یکی از روش‌های رایج در میان ایرانیان است. شما می‌توانید از گیاهان موجود در  برای تهیه دمنوش و درمان مشکل نفخ معده استفاده کنید.برای مشاهده قیمت و خرید ادویه کلیک کنید.

تیم تحریریه گیاهینه
تیم تحریریه گیاهینه
بازرگانی زرین گیاهینه یکی از پیشگامان عرضه ی کاربردی گیاهان بوده و گیاهان متنوع را با فرآوری های مختلف (ادویه، بذر، روغن و...) در دسترس عموم قرار داده است و حال با راه اندازی فروشگاه اینترنتی در تلاش است که بیشتر از قبل مخاطبان خود را راضی نگه داشته و راحتی را برای آنها به ارمغان آورد.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها