رشد عظیم تقاضای جهانی برای ادویه‌جات، فرصت خوب برای صادرات
رشد عظیم تقاضای جهانی برای ادویه‌جات، فرصت خوب برای صادرات
1 دی 1399
صادرات گیاهان دارویی
فرصت‌های صادرات و تجارت گیاهان دارویی با کشورهای اروپایی
17 دی 1399

برداشت زردچوبه + بهترین زردچوبه مال کجاست؟

نحوه فرآوری و فروش زردچوبه پس از برداشت آن

آخرین بروز رسانی 19 آذر 1402 توسط Fateme amooshahi

در پاسخ به سوال بهترین زردچوبه مال کجاست؟ باید گفت که زردچوبه هند و پاکستان، معروف‌ترین زردچوبه در جهان هستند که عطر و رنگ بسیار خوبی نیز دارند. امروز در این مقاله به نحوه برداشت زردچوبه و مسائل کلی در این خصوص می‌پردازیم:

نحوه فرآوری زردچوبه

فروش زردچوبه بخش قابل توجهی از تجارت ادویه جات را در کشورهای تولید کننده تشکیل می‌دهد و این محصول از قسمت ریشه گیاه آن به دست می‌آید.

زردچوبه به خانواده زنجبیلیان تعلق دارد و به علت رنگ عالی آن پس از فرآوری است که به نام زعفران هندی معروف است. قسمت ریشه‌ای گیاه که در نهایت به محصول مصرفی خانوار تبدیل می‌شود، علاوه بر طعم بی‌نظیر آن، رنگ عالی نیز به غذا می‌دهد.

زردچوبه

معمولا فروش زردچوبه در فروشگاه‌های ادویه به صورت پودر آن است و به این صورت مصرف می‌شود.

اما می‌توان محصول خرد شده یا محصول کامل را نیز یافت. زردچوبه خواص بی‌نظیری دارد که به دلیل آن مورد توجه بخش داروسازی و سلامت قرار گرفته است. ماده اصلی تشکیل‌دهنده این محصول گیاهی خواص عالی ضد سرطان و ضد‌عفونی‌کننده دارد که برای مبارزه با بیماری‌های زیادی موثر است.

کشت زردچوبه در کشورهای مختلف

شواهد زیادی وجود دارد که ادویه و گیاه زردچوبه متعلق به بخش جنوب شرق آسیا است و در ابتدا فروش زردچوبه در این مناطق معمول بوده است. با این شرایط، تولید این مناطق نیز در دنیای رقابتی تجارت امروزی بسیار زیاد است و می‌توان نقش کشورهای جنوب شرقی آسیا مانند هند را در تولید این محصول، اساسی دانست.

در حقیقت کشور هند، بزرگترین تولید کننده زردچوبه است و در عین حال تقاضای بسیار زیاد داخلی در آن منجر به مصرف زیاد آن شده است. می‌توان مصرف زردچوبه در هند را قسمتی از فرهنگ مردم آن دانست و استفاده از این محصول ریشه مذهبی نیز دارد.

کاربرد این ادویه گیاهی و دارویی در آشپزی، صنایع دارویی و آرایشی است.

تولید کننده‌های بزرگ دیگر شامل کشورهای بنگلادش، پاکستان، سریلانکا، تایوان، چین، میانمار و اندونزی هستند.

تولید هند سالانه مقدار ۸۰ درصد تولید جهانی است که کشت محصول در مساحتی بالغ بر ۲۵۴ هزار هکتار انجام می‌شود.

صادرات و واردات زردچوبه

صادرات پودر زردچوبه و عصاره گیاهی آن در چند سال اخیر چندین برابر شده است که متناسب با آن نیز، تولید داخلی کشورها افزایش یافته است. این تولید زیاد به دلیل گرایش مردم در کشورهای مختلف به محصولات گیاهی و ارگانیک است که تجارت و فروش زردچوبه و سایر محصولات کشاورزی را بیشتر کرده است.

کشورهای تولید کننده اصلی علاوه بر صادرات زردچوبه زیاد، مصرف داخلی بسیاری نیز دارند و از بازارهای تجارت پررونق محصول می‌توان کشورهای خاورمیانه و کشورهای شمالی آفریقا را نام برد.

ایران، ژاپن و سریلانکا سه کشوری هستند که واردات زردچوبه زیادی دارند و در خرید زردچوبه نسبت به دیگر کشورها پیشرو بوده و بیشتر سهم واردات جهانی را برعهده دارند.

با توجه به یافته‌های اخیر پزشکی نیز که خواص ضد ویروسی و ضد سرطانی زردچوبه را نشان می‌دهد، کشورهای پیشرفته واردات خود را بیشتر کرده‌اند. از کشورهای پیشرفته اصلی که فروش زردچوبه هند به آن‌ها زیاد است و واردات بسیاری دارند می‌توان به آمریکا و انگلستان اشاره کرد.

گونه‌های معروف در بازار فروش زردچوبه

دو گونه مهم و معروف در بازار تجارت زردچوبه وجود دارد که سهم تجاری آن‌ها بیشتر از سایر محصولات است. گونه Madras و Alleppey دو محصولی هستند که با نام منطقه آن‌ها نام‌گذاری شده‌اند و هر کدام از آن‌ها طرفداران خاص خود را دارد.

گونه Alleppey بیشتر در آمریکا به مصرف می‌رسد و به عنوان طعم دهنده و رنگ دهنده به غذا استفاده می‌شود. این‌ گونه زردچوبه مقدار ۳.۵ تا ۵.۵ درصد روغن و بین ۴ تا ۷ درصد ماده اصلی Curcumin دارد.

کشورهای خاورمیانه و انگلستان گونه Madras را ترجیح می‌دهند که مقدار مواد روغنی آن ۲ درصد است و مقدار ماده اصلی Curcumin دو درصد دارد.

رنگ گونه Alleppey پر رنگتر است و در عوض گونه Madras رنگ زرد روشن‌تری دارد و فروش زردچوبه Madras در بازار تجارت خاورمیانه زیاد است.

انواع زردچوبه پس از برداشت ریشه گیاه آن

محصول زردچوبه به صورت کامل به وسیله شرکت‌های تولید کننده خریداری می‌شود و پس از آن به پودر تبدیل می‌شود یا عصاره گیاهی آن استخراج می‌شود. قسمت ریشه گیاه به چند قسمت تقسیم می‌شود که با نام‌های Finger، Bulb یا Split شناخته می‌شود و هر کدام از آن‌ها در فروش زردچوبه ارزش تجاری متفاوتی دارند.

قسمت Finger اندازه ۲ الی ۸ سانتی‌متری دارد و برای درست کردن پودر بهتر است. کیفیت و درجه قسمت ریشه گیاه زردچوبه با توجه به رنگ ظاهری و کیفیت مواد آن سنجیده می‌شود. در این بین، میزان تمیز بودن محصول نیز از نکات بااهمیت است.

بهترین زمان مصرف زردچوبه در روز چه موقع است؟

شرایط نگه‌داری زردچوبه

فروش زردچوبه به صورت پودر آن بیشتر در فروشگاه‌های ادویه خرده فروشی مرسوم است و پودر محصول با آسیاب کردن ریشه زردچوبه به دست می‌آید. به دلیل آسیب دیدن ماده Curcuminoid زردچوبه در شرایط نور زیاد، باید پس از درست کردن پودر، محصول را در بسته‌های محافظت شده UV قرار داد تا رنگ زردچوبه دچار تغییر نشود.

به دلیل اهمیت نگه‌داری زردچوبه در شرایط محیطی مناسب، باید پس از خشک کردن و تهیه پودر آن، محصول در شرایط خشک و کم نور نگه‌داری شود. در حقیقت، نور زیاد به مواد اصلی داخلی آسیب می‌زند و ارزش فروش زردچوبه را کمتر می‌کند. در صورت مناسب بودن شرایط ماده Curcuminoid زردچوبه سالم می‌ماند.

تهیه محصولات ارزش افزوده از زردچوبه

رنگ محصول بسیار مهم است چرا که زردچوبه برای درست کردن ادویه‌هایی مانند کاری یا خمیر ادویه استفاده می‌شود و در صورت نداشتن رنگ مناسب، محصول نهایی باکیفیتی به دست نمی‌آید.

فروش زردچوبه به صورت پودر به صورت عمده و در فروشگاه‌های ادویه وجود دارد و این پودر در صنایع غذایی و آشپزی به کار می‌رود.

کاربرد مهم زردچوبه در درست کردن پودر کاری است و پودر کاری مزیت‌های مهمی دارد. به دلیل ارزش صادرات پودر کاری، کشور هند این محصول را در فهرست ادویه‌های مهم خود قرار داده است.

پودر کاری از ۱۰ الی ۳۰ درصد زردچوبه تشکیل شده است که بنابر فرمول ساخت، این میزان متفاوت است. پودر کاری هندی که مصرف عمومی دارد از ۲۰ تا ۳۰ درصد زردچوبه، ۲۲ الی ۲۶ درصد گشنیز، ۱۲ درصد دارچین و ۱۰ درصد زیره تشکیل شده است و علاوه بر آن، ۴ الی ۱۰ درصد نیز شنبلیله در آن وجود دارد.

مواد دیگری نیز در پودر کاری وجود دارند که زنجبیل، فلفل تند، میخک و رازیانه هستند و میزان آن‌ها به نسبت مورد نیاز است.

فروش زردچوبه در فروشگاه تخصصی ادویه گیاهینه

گیاهینه تجربه زیادی در واردات و فروش زردچوبه هندی و محصولات مرتبط با آن دارد. آخرین اخبار تولید و تجارت محصول در وب سایت این فروشگاه در دسترس است.

شما می‌توانید برای اطلاع از آخرین قیمت زردچوبه با کارشناسان این فروشگاه تماس بگیرید.

منبع:

FAO : Post Harvest Operations, Turmeric

تیم تحریریه گیاهینه
تیم تحریریه گیاهینه
بازرگانی زرین گیاهینه یکی از پیشگامان عرضه ی کاربردی گیاهان بوده و گیاهان متنوع را با فرآوری های مختلف (ادویه، بذر، روغن و...) در دسترس عموم قرار داده است و حال با راه اندازی فروشگاه اینترنتی در تلاش است که بیشتر از قبل مخاطبان خود را راضی نگه داشته و راحتی را برای آنها به ارمغان آورد.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها