قیمت زردچوبه هند در ماه ژوئن
قیمت زرد چوبه هند در ماه ژوئن
22 تیر 1399
روش تولید دارچین و همه چیز درباره ان
روش تولید دارچین و همه چیز درباره آن
25 تیر 1399

وضعیت تولید و بازار زیره سبز هند

وضعیت تولید و فروش زیره سبز هند

آخرین بروز رسانی 23 تیر 1399 توسط تیم تحریریه گیاهینه

وضعیت تولید و بازار زیره سبز هند

زیره سبز یکی از گیا‌هان دارویی به شمار می‌رود که به دلیل عطر و طعم فوق العاده‌ای که به غذا می‌بخشد از بازار معاملات خوبی برخوردار است. خواص درمانی زیره سبز افراد زیادی را به خرید این محصول خوراکی ترغیب کرده است. هند یکی از بزرگ‌ترین کشور‌های تولید کننده زیره سبز به شمار می‌آید و وضعیت بازار زیره سبز هند معاملات این محصول خوراکی را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد.

تولید کنندگان عمده زیره سبز

هند از بزرگ‌ترین تولید کنندگان زیره سبز در دنیا به شمار می‌رود که به تامین نیاز مردم در سطح ‌جهانی می‌پردازد. بازار زیره سبز هند از گردش مالی قابل توجهی برخوردار است و کشاورزان زیادی به کشت این محصول می‌پردازند. از طرف دیگر، کشور‌های ترکیه و سوریه نیز از تولید کنندگان بزرگ زیره سبز در دنیا به شمار می‌روند.

پیش بینی‌ها درباره آینده بازار زیره سبز هند

پیش بینی‌ها نشان می‌دهند که در آینده، هند ممکن است از امتیاز انحصار بازار ‌جهانی زیره بهره‌مند شود.

طبق گزارش‌ها یکی از صادرکنندگان محلی در هند در ماه‌های اخیر پیشنهاد قیمتی در حد 2000 تا 2500 دلار به ازای هر تن از خریداران دریافت کرده‌اند.

یکی از دلایل افزایش نرخ قیمت زیره سبز هندی به دلیل افزایش بی‌ثباتی‌های سیاسی در کشور‌های رقیب مانند سوریه و ترکیه است. به طوری که در دو، 3 سال اخیر میزان تولید زیره سبز این کشور‌ها کاهش پیدا کرده است و به دلیل بی‌ثباتی‌های سیاسی حجم صادرات این محصول در این کشور‌ها کاهش داشته است.

کاهش سطح زیر کشت زیره سبز در کشور‌های ترکیه و سوریه منجر به افزایش قیمت این محصول در بازار ‌جهانی شده است که برای کشاورزان هندی بسیار دلگرم کننده خواهد بود. کاهش صادرات از این دو کشور باعث می‌شود که میزان صادرات از کشور هند 0.17 میلیون تن در هر 16 میلیون تن افزایش پیدا خواهد کرد.

کاهش تولیدات و در نتیجه صادرات زیره سبز از کشور‌های ترکیه و سوریه باعث شده است تا کشاورزان بیشتری در کشور هند به کاشت زیره سبز بپردازند. در سال 2018 میزان تولید زیره سبز از مزارع هند حدودا برابر با 0.35 میلیون تن بوده است و در سال 2019 میزان تولید در بازار زیره سبز هند تقریبا به حجمی‌ معادل با 0.4 تا 0.45 میلیون تن در سال رسید.

هند بیش از 90 درصد زیره سبز مصرفی ‌جهان را تولید می‌کند. با وجود وفور این محصول در کشور هند، قیمت این محصول کشاورزان هندی را راضی نگه داشته است. به طوری که قیمت این محصول در بازار داخلی کمتر از 150 دلار آمریکا در هر کیلوگرم نیست.

مشتریان زیره سبز تولید شده در هندوستان

بازار زیره سبز هند با تامین بیش از 90 درصد زیره سبز مصرفی مورد نیاز مردم دنیا خریداران دائمی‌ و همیشگی‌اش را به خود اختصاص داده است. کشور چین و کشور‌های اروپایی از خریداران زیره سبز هند به شمار می‌روند. هم چنین کشور‌های حوزه خلیج فارس نیز از مشتریان زیره سبز هند به شمار می‌روند.

با توجه به تغییرات سیاسی و نیز شرایط نامساعد اقلیمی‌ در کشور ترکیه میزان تولید زیره سبز در این کشور کاهش شدید پیدا کرده است که‌ این تغییرات بر گرایش بیشتر مردم کشور‌های خلیج فارس به خرید زیره سبز از کشور هند تاثیر مثبتی داشته است.

تغییرات حجم زیره سبز تولید شده در هندوستان

کاهش میزان زیره سبز تولید شده در کشور‌های تولیدکننده این گیاه مانند ترکیه و سوریه باعث افزایش قیمت این محصول شده است. کشاورزان هندی در سال 2019 به کشت زیره سبز روی آورده‌اند. به طوری که سطح زیر کشت این محصول 44 درصد نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده است.

با توجه به شرایط مساعد آب و هوایی در این سال و نیز افزایش میزان آب در دسترس برای کشاورزی به دلیل شدت گرفتن میزان بارندگی می‌توان امید داشت که حجم زیره سبز تولید شده از هند با افزایش قابل توجهی مواجه شود. برخی از کارشناسان تا 25 درصد افزایش میزان تولید را پیش بینی می‌کنند.

تاثیر شیوع ویروس کرونا بر بازار زیره سبز هند

هر چند کشور هند توانسته است تا سطح زیر کشت خود را تا 44 درصد افزایش دهد و میزان تولید زیره سبز خود را نسبت به سال گذشته تا 25 درصد بیشتر کنند، اما شیوع ویروس کرونا پیش بینی‌ها را دست خوش تغییرات شدید کرد.

در حالی که تولید زیره سبز در کشور هندوستان به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرده است. اما به دلیل شیوع ویروس کرونا بسیاری از کشاورزان هندی با مشکل پیدا کردن خریدار مواجه شده‌اند. چین یکی از خریداران عمده زیره سبز کشور هند به شمار می‌رفت که با توجه به شیوع ویروس کرونا و بسته شدن رستوران‌ها و مرز‌های تجاری این کشور امکان صادرات به‌این کشور از بین رفته است.

شیوع ویروس کرونا بر میزان تقاضای زیره سبز از سایر مناطق دنیا نیز تاثیر منفی داشته است. با بسته شدن مرز‌های تجاری و نیز غیر ممکن شدن حمل و نقل جاده‌ای فرصتی برای صادرات این محصول نمانده است. بسیاری از کشاورزان زیره کار هندی می‌گویند که بار‌های زیره سبز آن‌ها در مرز‌های تجاری مانده‌اند و به دست خریداران نرسیده‌اند.

جگتا رام، یک کشاورز زیره در هند بیان کرد که «سال پیش به دلیل حمله دسته‌ای از ملخ‌ها مزارع کشاورزی من با آسیب شدیدی مواجه شد. به طوری که از 10 هکتار زیر کشت محصول توانستم مقداری معادل با 30 درصد آن را برداشت کنم.

امید داشتم که‌امسال بتوانم زیان سال گذشته را جبران کنم. اما با شیوع ویروس کرونا برای فروش محصولم با مشکل مواجه شده‌ام و با توجه به‌این که نتوانسته‌ام زیره سبز برداشت شده را بفروشم، برای تامین هزینه‌های زندگی و پرداخت قسط‌های وام نگران هستم.»

نظر کارشناسان در خصوص بازار زیره سبز پس از پایان بحران کرونا

با توجه به‌این که تولید زیره سبز در کشور هندوستان با افزایش قابل توجهی مواجه شده است و از طرف دیگر، میزان برداشت این محصول در کشور‌های رقیب مانند ترکیه و سوریه کاهش داشته است، انتظار می‌رود که پس از پایان بحران کرونا میزان صادرات این محصول از کشور هند افزایش داشته باشد و کارشناسان چشم‌انداز روشنی را برای آینده بازار زیره سبز هند می‌بینند.

 

منابع

https://www.financialexpress.com/market/in-coming-season-india-may-enjoy-monopoly-in-global-cumin-market/1855101/

m.timesofindia.com/city/ahmedabad/cumin-acreage-up-44-output-may-rise-by-25-in-2020/amp_articleshow/73310349.cms

https://m.economictimes.com/markets/commodities/news/virus-fallout-cumin-price-crashes-20-in-2-months/articleshow/74094231.cms

https://www.downtoearth.org.in/news/agriculture/covid-19-outbreak-rajasthan-cumin-farmers-face-tough-time-finding-buyers-69952

 

 

تیم تحریریه گیاهینه
تیم تحریریه گیاهینه
بازرگانی زرین گیاهینه یکی از پیشگامان عرضه ی کاربردی گیاهان بوده و گیاهان متنوع را با فرآوری های مختلف (ادویه، بذر، روغن و...) در دسترس عموم قرار داده است و حال با راه اندازی فروشگاه اینترنتی در تلاش است که بیشتر از قبل مخاطبان خود را راضی نگه داشته و راحتی را برای آنها به ارمغان آورد.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها