معروفترین ادویه های جهان
۲۰ ادویه معروف‌ و پرطرفدار جهان کدام ادویه جات هستند؟+کاربرد در آشپزی
9 اسفند 1400
انواع کنجد خوراکی و خواص آن
تفاوت و خواص انواع کنجد که باید بدانید!
26 اسفند 1400

ادویه آبادانی چیست طرز تهیه و ترکیبات+معرفی جامع و کامل ادویه های معروف آبادان

معرفی جامع و کامل ادویه آبادان

آیا ادویه آبادانی همان ادویه 24 قلم است؟

ادویه آبادانی انواع زیادی دارد که معروف‌ترین آن ادویه 24 قلم است که به اسامی ادویه آبادانی خورشتی یا ادویه مخلوط هم می‌شناسند. اگر به جنوب کشور رفته باشید باید بدانید که معروف‌ترین ادویه، همین ادویه آبادان است که همه ما در غذاها برای طعم دار کردن آنها استفاده می‌کنیم. برای اینکه بیشتر با این نوع ادویه آشنا شوید طرز تهیه آن را در ادامه توضیح خواهیم داد. در انتها نیز اشاره‌ای به انواع ادویه‌های آبادان خواهیم داشت.

ادویه مخلوط چیست؟

 ادویه مخلوط به ترکیب ادویه‌جات که در آشپزی می توان از آن بهره برد، می گویند.

طرز تهیه ادویه آبادانی

همانطور که گفتیم به ادویه آبادان، ادویه 24 قلم نیز گفته می‌شود پس باید بیش از 20 نوع ماده گیاهی مختلف را با هم ترکیب کنید تا به این مخلوط شگفت انگیز و بی‌نظیر دست پیدا کنید. در ابتدا مواد لازم را معرفی می‌کنیم:

 1. تخم گشنیز به مقدار 1 قاشق چایخوری
 2. پودر هل سبز به مقدار 1 قاشق سوپ خوری
 3. پودر زیره سبز به اندازه 1 قاشق چایخوری
 4. پودر فلفل قرمز، 1 قاشق چایخوری
 5. پودر فلفل سیاه، 1 قاشق سوپ خوری
 6. زردچوبه به میزان 1 قاشق سوپ خوری
 7. میخک پودر شده به میزان 1 قاشق سوپ خوری
 8. رازیانه خشک شده به مقدار 1 قاشق چای خوری
 9. پاپریکا، 1 قاشق سوپ خوری
 10. ادویه کاری، 1 قاشق چای خوری
 11. خشک شده گیاه شنبلیله به میزان 1 قاشق چای خوری
 12. گلپر پودر شده به مقدار 1 قاشق سوپ خوری
 13. پودر انبه به میزان 1 قاشق چای خوری
 14. لیمو عمانی پودر شده 1 قاشق سوپ خوری
 15. پودر خردل 1 قاشق سوپ خوری
 16. آویشن خشک شده 1 قاشق سوپ خوری
 17. برگ بو 1 قاشق چای خوری
 18. خشک شده گیاه ترخون به میزان 1 قاشق سوپ خوری
 19. نعناع خشک شده به میزان 1 قاشق چای خوری
 20. پودر گل محمدی به میزان 1 قاشق چای خوری
 21. پودر خسرودار به میزان 1 قاشق سوپ خوری
 22. جوز هندی به میزان 1 قاشق چای خوری

بعد از تهیه تمام مواد گفته شده نوبت به طرز تهیه ادویه آبادانی می‌رسد که در ادامه توضیح داده‌ایم:

 • ابتدا از بین مواد گفته شده، دانه هل، گیاه گشنیز و زیره را کاملا بکوبید. البته می‌توانید برای کیفیت بیشتر ادویه؛ آنها را کاملا آسیاب کرده و به شکل پودر در بیاورید. سپس سبزیجات معطر را خشک کرده یا به شکل خشک شده تهیه نمایید تا بتوانید به راحتی آنها را پودر کنید. در نهایت تمامی ترکیبات را با هم مخلوط نمایید.
 • در مرحله بعد کل ترکیبات گفته شده را در یک ماهیتابه بزرگ تفت دهید تا دمای شعله به میزان یکسان به ترکیب پخش شده برسد. حرارت دادن ادویه آبادانی باید تا زمانی که بوی آن به مشام برسد ادامه پیدا کند. در این لحظه ماهیتابه را برداشته و ادویه را بر روی یک پارچه کاملا تمیز پخش کنید تا سرد شود.
 • پس از اینکه کاملا سرد شد آنها را داخل یک ظرف، ترجیحا از نوع شیشه‌ای بریزید. درب ظرف را محکم ببندید تا عطر آن حفظ شود و کیفیت آن کاهش پیدا نکند. ضمنا بهترین کار این است که ظرف ادویه در یک مکان تاریک، خنک و کاملا به دور از رطوبت باشد. چنانچه از این شیوه برای تهیه و نگهداری ادویه آبادانی کمک بگیرید تا 6 ماه امکان استفاده وجود خواهد داشت.

 

نکات تهیه ادویه آبادانی

برای تهیه ادویه آبادانی بهتر است نکاتی که در ادامه توضیح داده می‌شوند را مدنظر قرار دهید تا ادویه با کیفیت‌تری داشته باشید.

 • سبزیجات را تازه تهیه کنید و خودتان در منزل خشک کنید. در این شرایط مطمئن هستید که سبزیجات ادویه شما تازه هستند و مدت زمان زیادی از تهیه آنها نگذشته است. سبزیجاتی که مدت زمان زیادی از تهیه آنها گذشته باشد، عطر، طعم و کیفیت خود را به مرور زمان از دست داده‌اند.
 • گلپر یکی از گیاهان بسیار خوش عطری است که در ادویه آبادانی استفاده می‌شود. اما استفاده بیش از حد آن برای زنان باردار خطرناک بوده و در برخی موارد منجر به سقط خواهد شد.
 • مصرف زیاد جوز هندی باعث سردرد شدید خواهد شد بنابراین از مصرف بیش از حد آن خودداری کنید.
 • اگر تمایل دارید عطر و طعم کلی ادویه شما به سمت گیاه خاصی متمایل باشد می‌توانید از آن ماده گیاهی به میزان یک قاشق سوپ خوری یا چای خوری بیشتر استفاده کنید. به عنوان مثال اگر دوست دارید عطر و طعم ادویه آبادانی شما بیشتر به عطر و طعم هل نزدیک باشد، به جای 1 قاشق چای خوری یا سوپ خوری، 2 قاشق استفاده کنید.

ادویه‌های مشهور آبادان

ادویه‌های مشهور آبادان انواع زیادی دارند که قصد داریم به معروف‌ترین آنها اشاره کنیم که از چه موادی تشکیل شده‌اند:

ادویه هفت قلم آبادان:

این نوع ادویه با طعم و عطر بسیار خوب خود در بسیاری از غذاها استفاده می‌شود. در واقع این ادویه به دلیل اینکه ترکیبی از 7 نوع ترکیب گیاهی مثل دارچین، زردچوبه، فلفل سیاه و قرمز، گلپر و سماق است به ادویه 7 قلم معروف شده است. با تهیه این ادویه می‌توانید خیلی راحت ترکیبی از گیاهان مختلف را به شکل پودر آماده و تازه به غذای خود اضافه کنید. برای تهیه ادویه هفت قلم کافیست هر یک از گیاهان گفته شده را به شکل تازه تهیه کرده و به حالت پودر بیاورید. بسته به میزانی که نیاز دارید از این گیاهان به میزان یکسان استفاده کرده و با هم ترکیب کنید.

ادویه کاری آبادان

حتما تا به حال اسم ادویه کاری را شنیده‌اید. این ادویه در کشورهای همسایه مثل پاکستان و افغانستان و همچنین کشور هند که از آنجا منشأ می‌گیرد بسیار معروف است. ادویه کاری به دلیل استفاده زیاد و داشتن جایگاه ویژه در غذاهای جنوبی، از ادویه‌های مشهور آبادان است. ترکیبات اصلی تشکیل دهنده آن زردچوبه (1 قاشق غذاخوری) و فلفل سیاه (1.5 قاشق غذاخوری) است که از هر جایی به راحتی قابل خریداری است. البته بجز این ترکیبات باید از زیره سبز، تخم گشنیز، خردل سیاه، جوز هندی، زنجبیل، پودر تخم شنبلیله، زیره سیاه، برگ کاری و فلفل پاپریکا هم استفاده کنید.

ادویه 14 قلم آبادان

از دیگر انواع ادویه آبادانی معروف می‌توان به ادویه 14 قلم اشاره کرد که ترکیبی از دارچین، گل محمدی، آویشن، فلفل سیاه، پودر لیمو عمانی، تخم گشنیز، زردچوبه، فلفل قرمز، پودر میخک، پودر انبه، ریشه جوز هندی، هل نرم، پودر سیر و زنجبیل است. از این ادویه برای کلیه خورشت‌ها، مایه پلو، سرخ کردن مرغ، ماهی، گوشت، دلمه، کتلت و کوکو استفاده می‌کنند.

جمع بندی مطالب گفته شده در مورد ادویه آبادانی(ادویه اصل خوزستان)

ادویه‌های آبادان انواع مختلفی دارند که در سراسر کشور از آنها برای طعم دار کردن و خوش عطر نمودن انواع غذاها استفاده می‌کنند. معروف‌ترین آنها ادویه 24 قلم یا مخلوط است که 24 نوع ماده گیاهی به شکل پودر شده و تازه با هم ترکیب شده و تفت داده می‌شوند. از دیگر ادویه‌های مشهور آبادان نیز می‌توان به ادویه کاری، ادویه هفت قلم و 14 قلم اشاره کرد.

 

تیم تحریریه گیاهینه
تیم تحریریه گیاهینه
بازرگانی زرین گیاهینه یکی از پیشگامان عرضه ی کاربردی گیاهان بوده و گیاهان متنوع را با فرآوری های مختلف (ادویه، بذر، روغن و...) در دسترس عموم قرار داده است و حال با راه اندازی فروشگاه اینترنتی در تلاش است که بیشتر از قبل مخاطبان خود را راضی نگه داشته و راحتی را برای آنها به ارمغان آورد.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها