آیا گیاه میخک بر روی کرونا تاثیر ی دارد
آیا گیاه میخک روی بیماری کرونا تاثیری دارد؟
7 تیر 1399
آویشن شیرازی چیست؟
آویشن کوهی ، خواص آویشن شیرازی و تفاوت آویشن کوهی و شیرازی چیست؟؟؟
11 تیر 1399

همه چیز درباره خرید ادویه

همه چیز درباره خرید ادویه

آخرین بروز رسانی 9 تیر 1399 توسط تیم تحریریه گیاهینه

محتوا پنهان

همه چیز درباره خرید ادویه

ادویه‌ها به عنوان چاشنی و طعم‌دهنده‌ اصلی غذاها از دیرباز جزو جدایی‌ناپذیر فرهنگ آشپزی همه اقوام و کشورها بوده‌اند. طعم و عطر فوق‌العاده انواع ادویه در کنار خواص دارویی و درمانیشان موجب شده است که تقریبا آشپزی بدون آن‌ها غیر ممکن شود. خرید ادویه برای مصرف خوراکی و درمانی به قرن‌ها پیش و طبق یافته‌های تاریخی به دوران مصر باستان بازمی‌گردد. اعراب کسانی بودند که قرن‌های طولانی تجارت ادویه را در انحصار خود داشتند. سپس رفت و آمد تاجران به این منطقه موجب شد که ادویه راه خود را به سمت قسمت‌های دیگر جهان از جمله اروپا و خاورمیانه باز کند و مردم این نواحی به خرید ادویه مشتاق شوند.

مساله خرید و فروش ادویه به عنوان تجارتی پرسود در دوران گذشته به قدری ارزشمند و مهم بود که جنگ‌های بسیاری بر سر آن درگرفت، به عنوان نمونه می‌توان به جنگ میان انگلستان و هلند که حدود دو قرن به طول انجامید اشاره کرد.

ادویه در واقع قسمتی از گیاه است که به صورت خرد شده یا پودر، وظیفه اصلی طعم‌دار کردن غذاها را بر عهده دارد. علاوه بر طعم‌دهندگی و خواص درمانی بعضی ادویه‌ها، این ماده خوش‌عطر و خوشط طعم، خاصیت نگهدارنگی هم دارد و استفاده از آن می‌تواند ماندگاری غذاها را به مقدار زیادی بالا ببرد.

 

خرید ادویه در جهان

کشورهای مختلف بنا بر نوع فرهنگ و مسائل تاثیرگذاری مانند آب و هوا از ادویه‌های خاصی در غذاهای خود استفاده می‌کنند. به طور مثال هندی‌ها و مکزیکی‌ها به غذاهای تند و گرمشان معروفند و ادویه‌هایی مثل فلفل و زنجبیل آمار خرید بالایی در این کشورها دارند. البته نوع ادویه خاصی هم که در آن منطقه کشت می‌شود در فرهنگ غذایی مردم بی‌تاثیر نیست.

کشورهای آسیای شرقی مانند هندوستان، مالزی و اندونزی را می‌توان بزرگ‌ترین تولیدکنندگان ادویه جهان نام برد. فلفل سیاه، دارچین، زنجبیل و زردچوبه که در واقع اصلی‌ترین ادویه‌های مورد استفاده در جهان هستند به طور گسترده در زمین‌های کشاورزی این کشورها کشت و به کشورهای دیگر صادر می‌شوند. در واقع میزان قابل توجهی از درآمد این کشورها از طریق خرید ادویه‌هایشان توسط کشورهای دیگر تامین می‌شود.

 

خرید ادویه در ایران

با وجود این که ایران از موقعیت مناسبی برای کشت انواع ادویه برخوردار نیست اما مردمش علاقه عجیبی به استفاده از ادویه به صورت خوراکی و دارویی دارند و با خرید مقادیر فراوان ادویه هر ساله سهم زیادی از بازار جهانی را به خود اختصاص می‌دهند. البته چند نوع ادویه در ایران کشت می‌شود که سهم زیادی از خرید ادویه بازار داخلی و حتی بازار جهانی را از آن خود کرده‌اند.

کشت زعفران در ایران در مقادیر وسیع انجام می‌شود و ایران تقریبا ۹۵ درصد سهم زعفران دنیا را تامین می‌کند. بنابراین  فراوانی این ادویه یکی از عوامل مهم خرید و استفاده گسترده زعفران توسط ایرانیان است.

زیره سیاه و زیره سبز یکی دیگر از ادویه‌هایی هستند که کشت آن‌ها در مناطق جنوبی و مرکزی ایران به ویژه کرمان رونق بسیاری دارد و در واقع قیمت جهانی این ادویه‌های خوش‌عطر توسط تاجران ایرانی تعیین می‌شود.

این ادویه در کشورهای همسایه مانند افغانستان، تاجیکستان، ترکیه و کشوهای دیگر مانند هند، کوبا و مکزیک هم کشت می‌شود اما کیفیت بالای زیره تولید ایران موجب شده است تا این ادویه ایرانی حرف اول را در بازارهای جهانی بزند و میزان زیادی از خرید ادویه زیره از ایران انجام شود.

فلفل قرمز یکی دیگر از ادویه‌هایی است که در سبزوار، شاهرود و استان گرگان کشت می‌شود و تا چندی پیش می‌توانست مصرف داخلی را تا حد زیادی تامین کند اما با واردات بی رویه فلفل قرمز چینی در سال‌های گذشته، وضعیت کشت و بازار خرید این ادویه در ایران وضعیت خوبی ندارد.

 

راهنمای خرید ادویه

یکی از آفت‌های خرید ادویه وجود ادویه تقلبی و بی کیفیت است و تشخیص ادویه مرغوب از ادویه تقلبی بسیار سخت و در مواردی غیر قابل تشخیص می شود.

از آنجایی که ادویه یکی از پرکاربردترین مواد غذایی به شمار می‌رود و ممکن است وجود ادویه تقلبی موجب بیماری و مسمومیت شود،  مهم است که اصول و نکاتی را در خرید ادویه رعایت کنیم. در ادامه چند نکته مهم و کلیدی را در رابطه با ادویه‌‌های معروف و پایه‌ای سبد غذایی ایرانیان بیان می‌کنیم.

  • دارچین: در مورد خرید دارچین یکی از مشکلاتی که ممکن است وجود داشته باشد، فروش دارچین کاسیا به جای دارچین اصل است. دارچین کاسیا عطر و طعم ضعیف‌تری نسبت به دارچین اصل دارد و پوست آن هم ضخیم‌تر است. بنابراین باید دقت کنید که در هنگام خرید دارچین، دارچین کاسیا را با قیمت دارچین اصل تهیه نکنید.

در صورتی که دارچین را به شکل پودری می‌خرید تشخیص دارچین اصل راحت‌تر است. دارچین کاسیا با افزودن مقداری ید به رنگ آبی در می‌آید.

  • فلفل سیاه: این ادویه تند و گرم که بیشتر به عنوان طعم‌دهنده در غذا استفاده می‌شود در سطح وسیعی در هندوستان تولید می‌شود و سهم زیادی از تجارت فلفل سیاه در دست هندی‌ها قرار دارد. آمریکا هم تا حد زیادی از زمین‌های زیر کشت فلفل سیاه بهره می‌برد. برای خرید فلفل سیاه که یکی از محبوب‌ترین ادویه‌های ایرانیان است در قدم اول به رنگ آن توجه کنید.

فلفل سیاه مرغوب بر خلاف اسمش سیاه خالص نیست و رنگ‌های خاکستری، قهوه‌ای کم رنگ و حتی سبز کم رنگ را هم می‌توانید در دانه‌های آن پیدا کنید. اگر فلفل را به صورت آسیاب شده می‌خرید چاره‌ای ندارید جز این که به فروشنده اعتماد کنید یا مقداری از پودر فلفل را به آزمایشگاه ببرید تا درجه خلوص آن مشخص شود. امکان تقلب در فلفل به صورت پودری بسیار بالاست.

  • زردچوبه: در خرید زردچوبه که کشتگاه اصلی آن هندوستان و آمریکای مرکزی است باید به شدت دقت کنید زیرا ممکن است ادویه‌ای که به عنوان زردچوبه می‌خرید در واقع ترکیبی از نشاسته، گندم، جو و البته مقداری زردچوبه باشد. رنگ‌های غیر مجاز خوراکی هم تهدید دیگری است که مشتری خرید ادویه زردچوبه با آن روبرو می‌شود.

زردچوبه اصل، پودری نرم و یکدست است و هیچ گونه ناخالصی در آن دیده نمی‌شود. علاو ه بر آن رنگ زردچوبه خالص زرد مایل به تیره است و زرچوبه‌هایی که با رنگ نارنجی در بازار یافت می‌شوند احتمال تقلبی بودنشان بسیار بالاست.

  • زنجبیل: زنجبیل ار قرن‌ها پیش مهمان سبد غذایی خانواده‌های ایرانی است و بیشتر به صورت چای زنجبیل یا ادویه زنجیل در غذا به کار می‌رود. در خرید ادویه زنجبیل دقت کنید که پوست زنجبیل تازه نازک است و نسبت به زنجبیل کهنه چروکیدگی کمتری دارد.

  • زعفران: زعفران گران‌ترین ادویه جهان است و اگر نتوانید زعفران اصل را از تقلبی تشخیص دهید هم پول خود را از دست داده‌اید و هم جنس بی کیفیت تهیه کرده‌ا‌ید. ممکن است چیزی که به عنوان زعفران می‌خرید ترکیبی از گل زعفران، زردچوبه، و ریشه چغندر باشد. راحت‌ترین راه تشخیص زعفران اصل از تقلبی این است که زعفران اصل به سرعت و در کمتر از ۱۵ دقیقه رنگ می‌دهد.

تیم تحریریه گیاهینه
تیم تحریریه گیاهینه
بازرگانی زرین گیاهینه یکی از پیشگامان عرضه ی کاربردی گیاهان بوده و گیاهان متنوع را با فرآوری های مختلف (ادویه، بذر، روغن و...) در دسترس عموم قرار داده است و حال با راه اندازی فروشگاه اینترنتی در تلاش است که بیشتر از قبل مخاطبان خود را راضی نگه داشته و راحتی را برای آنها به ارمغان آورد.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها