کارناتاکاهند مرکز جهانی تولید ادویه فوفل
کارناتاکا هند مرکز جهانی تولید ادویه فوفل
25 مرداد 1399
قدرت تولید و فروش زعفران خراسان ایران
قدرت تولید و فروش زعفران خراسان ایران
27 مرداد 1399

کاربردهای صمغ عربی و فرصت‌های بازار فروش آن در اروپا

آخرین بروز رسانی 28 شهریور 1401 توسط تیم تحریریه گیاهینه

کاربردهای صمغ عربی و فرصت‌های بازار فروش آن در اروپا

بازار اروپا برای صمغ عربی (همچنین به اسم صمغ آکاسیا شناخته می‌شود) به روند رشد آهسته خود ادامه می‌دهد. صنایع نوشیدنی و غذایی از ویژگی‌های بی‌همتای این محصول استقبال می‌کنند.

شما به عنوان یک صادرکننده می‌توانید با تضمین تامین پیوسته صمغ آکاسیا با کیفیت بالا، توجه خریداران اروپایی را جلب کنید.

نگرانی اصلی صنایع غذایی و نوشیدنی اروپایی اطمینان از تامین است. آن‌ها برای کاهش وابستگی به تامین‌‌کنندگان سنتی دنبال منابع بیشتر و متفاوت این صمغ می‌گردند.

تعریف محصول

صمغ عربی ماده ترشحی خشک‌شده به دست آمده از درخت Acacia Senegal و Acacia seyal است.

این دو درخت از نظر تجاری دوتا از مهم‌ترین منابع صمغ آکاسیا در اروپا هستند. این درخت‌ها در کمربند صمغ آفریقا رشد می‌کنند که وسعت آن از سنگال در غرب تا سومالی در شرق است.

صمغ آکاسیای درخت Acacia Senegal رنگ روشن تا قهوه‌ای – نارنجی تیره با شکستگی شیشه‌ای مانند دارد. به همین دلیل اسم آن را صمغ سخت گذاشته‌اند، در حالی که Acacia seyal به اسم صمغ پوسته‌پوسته مشهور است.

این صمغ از ترکیبی از الیگوساکاریدهای آربینوگالاکتان، پلی‌ساکاریدها و گلیکوپروتئین‌ها تشکیل شده است. صمغ آکسیا در آب بسیار محلول است (راحت حل می‌شود) و ترکیب آب، چربی و سایر ذرات را تثبیت می‌کند.

کاربردهای اصلی این صمغ در مزه‌دار کردن نوشیدنی‌ها و کپسوله کردن طعم‌های خوراکی است.

برای کدام یک از بازاهای اروپایی فرصت صادرات صمغ عربی وجود دارد؟

تاجران اروپایی نقش مهمی در تجارت جهانی صمغ آکاسیا ایفا می‌کنند. در سال 2015، تقریبا 80 درصد تولید  جهانی وارد اروپا شده است (و مجددا از آن‌ جا صادر شده است). سازمان IMR International تخمین می‌زند بازار جهانی برای این محصول و استفاده از آن در صنایع غذایی 54 هزار تن به ارزش 171 میلیون دلار است.

به ویژه، شرکت فرانسوی «نکسیرا» (Nexira) یکی از فعالان بسیار مهم در تجارت جهانی صمغ عربی محسوب می‌شود و سایر متقاضیان رایج این محصول عبارتند از آلمان، بریتانیا و ایتالیا.

بالاترین سطح تقاضا برای صمغ عربی در کدام کشورهای اروپایی است؟

تقاضای اروپاییان برای این صمغ با یک روند پیوسته رو به افزایش است. در طول 5 سال گذشته، سطح تقاضا سالیانه تقریبا 2.5 درصد رشد داشته است. عوامل اصلی علت این اتفاق توسعه محصول جدید و جایگزین کردن غلیظ‌کننده‌های سنتزی است.

کشورهای دارای بزرگ‌ترین صنایع غذایی و نوشیدنی، همچنین بزرگ‌ترین متقاضیان صمغ آکاسیا به شمار می‌روند و کاربرد آن در کشورهای مختلف اروپایی مشابه است.

در غرب اروپا، اکثر مقدار تقاضا برای صمغ آکاسیا از سوی شرکت‌های غذایی و نوشیدنی است که تامین‌کنندگان فعلی نیاز آن‌ها را برآورده می‌کنند، بنابراین سطح تقاضا پایین است.

بازارهای شرق اروپا جا برای رشد بیشتری دارند. با این حال، این بازارها همچنان بیشترین منابع متقاضی دریافت صمغ آکاسیا از سایر کشورهای اروپایی خواهند بود.

کدام کشورهای اروپایی بیشترین صمغ عربی را از کشورهای در حال توسعه وارد می‌کنند؟

اروپا تولیدکننده هیچ‌گونه صمغ خام عربی نیست، چون درخت‌های این محصول در این قاره رشد نمی‌کنند. بنابراین، واردکنندگان باید تمام نیاز به این محصول را برآورده کنند.

شرکت فرانسوی «نکسیرا» حرف اول را در بازار جهانی این نوع صمغ می‌زند. درک عمیق از شیوه تامین این محصول و برخورداری از شبکه بزرگی از تامین‌کنندگان در کشورهای مختلف این منطقه، به این شرکت اجازه داده است، موقعیت برتر خود را حفظ کند.

آلمان، بریتانیا و ایتالیا حجم قابل توجهی از صمغ آکاسیا را وارد می‌کنند. گرچه، خود آن‌ها واردکننده مقدار زیادی از این محصول از سایر کشورهای اروپایی (30 تا 35 درصد از کل واردات آن‌ها) هستند.

فرانسه به ویژه یک تامین‌کننده مهم صمغ عربی برای این کشورها است.

سودان بزرگ‌ترین تامین‌کننده این صمغ در دنیا نام دارد، چون صمغ این کشور نسبت به نوع سنگالی آن ترجیح داده می‌شود و عملیات جمع‌آوری صمغ به صورت گسترده و ارزان است.

با این حال، سایر کشورهای حاضر در کمربند صمغ که از سنگال تا سومالی است، تامین‌کنندگان بالقوه آن محسوب می‌شوند. سایر شرکت‌های تامین‌کننده مهم عبارتند از:

 • چاد
 • نیجریه
 • اریتره

در طول 5 سال آینده، واردات کشورهای فرانسه، آلمان، بریتانیا و ایتالیا انتظار می‌رود همسو با افزایش سالیانه 0-5 درصد تقاضا، زیاد شود و فرانسه و سودان موقعیت برتر خود را حفظ خواهند کرد.

در آینده اهمیت سودان و سایر کشورهای این منطقه تا حد زیادی بستگی به مدیریت درخت‌های آکاسیای در این کشورها دارد. برداشت بیش از حد می‌تواند روی صادرات و در دسترس بودن صمغ آکاسیا تاثیر منفی بگذارد.

به وجود آمدن مشکلات داخلی و کشمکش‌ها همچنین می‌تواند تغییرات ناگهانی را در نقش کشورهای تامین‌کننده این صمغ برای اروپا به وجود آورد. به عنوان مثال، کشمکش‌ها در سودان (به ویژه جنوب این کشور)، سومالی و اریتره در گذشته سطح تامین را به مراتب کاهش داده است.

چه ترندهایی در بازار اروپا برای واردات صمغ عربی فرصت‌سازی می‌کنند؟

در ادامه توضیح می‌دهیم، چه چیزهایی می‌تواند سطح تقاضا را افزایش دهد.

مصرف‌کنندگانی که دنبال اجزای غذایی طبیعی می‌گردند

مصرف‌کنندگان دوست دارند غذاهایی بخرند که تحت شرایط خوب محیطی تولید شدند. آن‌ها می‎خواهند فرآیند تولید حداقل تاثیر را روی محیط داشته باشد. هرچه این خواسته بیشتر شود، هدف تولیدکنندگان اضافه کردن اجزای غذایی طبیعی بیشتر به محصولات‌شان است.

یکی از ترندهای مرتبط به این قضیه، clean labelling (لیبلینگ تمیز) است. این مفهوم به استفاده از برچسب‌هایی برای اجزای مواد غذایی اشاره می‌کند که به اعتقاد مصرف‌کنندگان طبیعی و سالم هستند.

لیبلینگ تمیز به ویژه در ارتباط با صمغ آکاسیا است. این ترند به تامین‌کنندگان این صمغ طبیعی اجازه می‌دهد یک مزیت رقابتی نسبت به تامین‌کنندگان غلیظ‌کننده سنتزی داشته باشند که نام آن‌ها جذابیت کمتری دارد.

نیاز مصرف‌کننده به محصولات اخلاقی

مصرف‌کنندگان اروپایی روبه‌روز بیشتر به محصولات با منابع اخلاقی (منظور از محصولات اخلاقی محصولاتی است که ضرری به کاربران خود یا سیاره زمین نمی‌رسانند) علاقه دارند. این گرایش فرصت‌هایی زیادی را برای صادرکنندگان فراهم می‌کند.

ابتدا باید اطلاعات زیادی در مورد خریداران فرآیند تولید خود به دست آورید. خریداران اروپایی دوست دارند زنجیره تامین آن‌ها شفاف باشد تا مطمئن شوند مواد غذایی که در محصولات خود استفاده می‌کنند، منبع اخلاقی دارند.

به همین علت، آن‌ها ممکن است بخواهند یک پرسش‌نامه پر کنید یا شرکت شما را مورد بررسی قرار دهند.

علاوه بر این، خریداران اغلب تامین‌کننده را تشویق می‌کنند پایداری کسب‌وکار خود را با اتخاد تدابیر مناسب، افزایش دهند.

در نهایت، خریداران به کمک شما در توسعه داستان‌ها نیاز دارند. علاقه مصرف‌کنندگان اروپایی به داستان محصولاتی که از آن‌ها استفاده می‌کنند، بیشتر شده است. شرکت‌های اروپایی با صحبت در مورد مواد غذایی محصولات خود به این خواسته واکنش نشان می‌دهند.

آن‌ها داستان‌های جذابی در مورد محصولات خود، فرآیند تولید، منشاء، مزایای محلی و سنت‌ها می‌نویسند. علاوه بر این، اطلاعات مختلفی در اختیار مصرف‌کنندگان خود قرار می‌دهند، از جمله تدابیری که برای بهبود پایداری کسب‌وکار خود گرفتید.

صادرکنندگان صمغ عربی به اروپا باید چه پیش‌نیازهای حقوقی و غیر حقوقی را رعایت کنند؟

خریداران اتحادیه اروپا پیش‌نیازهای سخت‌گیرانه‌ای برای صمغ عربی دارند. شما تنها زمانی با موفقیت می‌توانید محصول خود را وارد اروپا کنید که این پیش‌نیازها را رعایت کرده باشید.

از جمله آن‌ها می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • ایمنی غذایی – قابلیت پیگیری، بهداشت و کنترل
 • ارائه محصول اصل
 • آلودگی
 • دسته‌بندی، برچسب‌گذاری و بسته‌بندی
 • مواد مجاز در اتحادیه اروپا
 • مسئولیت
 • مجوز ایمنی غذایی
 • مجوز حلال و کوشر (تهیه‌شده طبق دین یهود)
 • اسناد
 • نمونه‎ها
 • شرایط پرداخت و تحویل
 • پایداری
 • مجوز تولید ارگانیک
 • کیفیت
 • بسته‌بندی
 • برچسب‌گذاری

از طریق چه کانال‌هایی می‌توانید در بازارهای اروپایی صمغ عربی بفروشید؟

به عبارت دیگر با این سوال بررسی می‌کنیم کدام بخش‌ها از بازار را می‌توانید هدف قرار دهید.

صنایع نوشیدنی

کاربرد اصلی این صمغ در صنعت غذایی اروپا، استفاده در نوشیدنی‌ها است. این صمغ ترکیب آب، چربی و سایر اجزا را تثبیت می‌کند. استفاده از صمغ درخت Acacia Senegal در نوشیدنی‌ها ترجیح داده می‌شود، چون برای تثبیت نوشیدنی‌ها با اجزای مختلف بهترین است.

به عنوان مثال، کوکاکولا در خود صمغ آکاسیا دارد.

در صنعت نوشیدنی، از این محصول همچنین به عنوان یک تثبیت‌کننده کف در نوشیدنی‌هایی مانند آبجو استفاده می‌شود.

محصولات لبنی

صنعت محصولات لبنی اروپا به طور کلی از صمغ عربی در دسرهای یخ‌زده استفاده می‌کنند. در این رابطه، نقش صمغ عربی یک عامل تثبیت‌کننده است. به عنوان مثال، باعث می‌شود بستنی پیش از آب شدن نرم و خامه‌ای باقی بماند (جلوگیری از کریستاله شدن آب و تشکیل کریستال‌های یخ). انجام این کار به ظرفیت بالای جذب آب نیاز دارد.

صنعت شیرینی‌سازی و قنادی

این صمغ چندین کاربرد در صنعت شیرینی‌سازی دارد. به عنوان مثال، در آدامس برای پایین آوردن سرعت کریستالی شدن قند استفاده می‌شود. در سایر زمینه‌های شیرینی‌سازی (به عنوان مثال شیرین بیان)، همچنین از صمغ آکاسیا می‌توان به عنوان یک عامل چسبنده یا جلوگیری‌کننده از کریستالی شدن قند استفاده کرد.

غذاهای فراسودمند

صمغ عربی (از درخت Acacia Senegal) به طور کلی از فیبرهای رژیمی محبوب (85 درصد) تشکیل شده است. بنابراین کاربردهای جالبی در غذاهایی دارد که ادعا می‌کنند مقدار فیبر آن‌ها بالا است، مانند Fibregum محصول شرکت نکسیرا.

غذاهای فراسودمند (عمل‌‌گرا) حوزه نسبتا جدیدی برای این محصول به شمار می‌رود و این بازار هنوز کوچک، ولی در حال رشد است. توسعه این بخش از بازار بستگی زیادی به تایید کاربردهای سلامتی آن از سوی سازمان‌های مربوطه دارد.

اگر سازمان ایمنی مواد غذایی اروپا (EFSA) هر گونه ادعای سلامت را تایید کند، کاربرد این محصول ممکن است با سرعت بیشتر شود.

طعم‌دهنده‌ها

شرکت‌های سازنده طعم‌دهنده برای نوشیدنی‌ها و غذاها از صمغ عربی برای کپسوله کردن استفاده می‌کنند. صمغ آکاسیا یک پوسته سخت اطراف ذرات طعم ایجاد می‌کند تا جلوی نفوذ عوامل اکسیده‌کننده و در نتیجه از بین بردن طعم را بگیرد.

 

منبع:

https://www.cbi.eu/market-information/natural-food-additives/gum-arabic

 

تیم تحریریه گیاهینه
تیم تحریریه گیاهینه
بازرگانی زرین گیاهینه یکی از پیشگامان عرضه ی کاربردی گیاهان بوده و گیاهان متنوع را با فرآوری های مختلف (ادویه، بذر، روغن و...) در دسترس عموم قرار داده است و حال با راه اندازی فروشگاه اینترنتی در تلاش است که بیشتر از قبل مخاطبان خود را راضی نگه داشته و راحتی را برای آنها به ارمغان آورد.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها